Symbol Yin Yang (jing jang) sięga swoich początków w starożytnych Chinach. W filozofii chińskiej, Yin i Yang opisują, w jaki sposób pozornie przeciwstawne siły mogą być kompletne, wzajemnie połączone i współzależne.
Wiele namacalnych dwoistości (takich jak światło i ciemność, ogień i woda) są uważane za fizyczne przejawy dualizmu symbolizowanego przez yin i yang.
Podstawy filozofii Yin Yang
Zgodnie z filozofią yin yang wszechświat i wszystko znajdujące się w nim, jest zarówno stałe, jak i cykliczne. W tym nieskończonym cyklu równowagi, siły są zastępowane przez swoje przeciwności. Przykłady ilustrujące filozofię yin yang obejmują:
- Życie i Śmierć
- Niebo i ziemie
- Noc i dzień
- Mrok i światło
- Zdrowie i chorobę
- Ubóstwo i bogactwo
- Chłód i ciepło
Kształt symbolu
Symbol yin yang, znany również jako symbol Tai Chi lub Taiqi, składa się z okręgu podzielonego na sekcje czarno-białe kształtem litery S. W obrębie czarnej części znajdziemy małe koło białe,a w obrębie białej części zaś jest małe kółko czarne. Te elementy oznaczają, że każdy z aspektów symbolu nawet najmniejszy ma doniosłe znaczenie, podobnie jak cały Yin Yang.
Zewnętrzne Koło
Zewnętrzne koło znaku yin yang reprezentuje wszystko we wszechświecie, a także sam wszechświat. Krąg ten obejmuje dwoistość wszystkiego, co istnieje.
Linia dzieląca symbol
Zamiast prostej kreski dzielącej dwie połówki, w Jing Jang znajdujemy zakrzywioną linie o łagodnym kształcie. Co ona symbolizuje? Dzięki takiemu kształtowi linii łatwiej nam zrozumieć filozofie tego znaku – czyli oddziałujące na siebie siły. Patrząc na znak możemy łatwiej sobie wyobrazić ruch, dwoistość, walkę oraz zależności sił które nas otaczają.
Czarna strona Yin Yang
Czarna strona symbolu może reprezentować:
- Kobietę – Yin jest żeńską energią chi i przeciwieństwem energii Yang (męskiej). Razem uzupełniają się i równoważą.
- Pasywność – energia Yin jest wrażliwa i pasywna.
- Intuicje – wewnętrzne poczucie zrozumienia życia i jego niuansów polega właśnie na energii yin.
- Kreatywność – energia yin buduje się i rozwija się z kreatywnością, która motywuje energię yang do działania.
- Ciemność – ciemność reprezentuje całą ekspresję energii yin.
Biała stron Yin Yang
Biała strona symbolu może reprezentować:
- Mężczyznę – Yang jest męską energią chi i przeciwieństwem energii yin (żeńskiej).Razem uzupełniają się i równoważą.
- Aktywność – energia Yang to energia stworzenia – jest energiczna i ruchliwa
- Logikę – Yang jest logiczna – budzi ona kreatywną moc Yin
- Światło, Oświecenie – energia Yang motywuje i inspiruje do zrozumienia i osiągnięcia oświecenie,
Myśle sobie że to dość ciekawe i chyba kupię sobie taki naszyjnik.
#każdy ma swój symbol duszy
To symbol idealny na naszyjnik, czy inną biżuterię 🙂
A ja się zakochałam w znaczeniu tego znaku. Mimo że jestem kobietą to jednak nie lubię błyskotek czy biżuterii, ale mam 2 tatuaże z tym znakiem. Obrazują w moim przekonaniu moja osobę.
Dziękuję za ten opis
To znak szatana!!!!
śmieszne xd
Nie szatana buddy
Co?
Czy miejsce kolorów musi być zachowane?
Chodzi mi dokładnie o to, czy w miejscu czarnego może być biały, a w miejscu białego czarny?
Może ale różnie pozycję to różne znaczenia
Może być
Na pewno w przyszłości sprawdzimy to i poszerzymy artykuł 😉
odwrócone kolory oznaczają co innego polecam sprawdzić
Może być odwrotnie, może też być kwadratowe i może być bez czarnego.
A to nie było tak że biały to dobro czarny to zło biała kropka w czarnej otocze to było dobro w złu i na odwrót a całość to było życie?
Kropka w każdym kolorze oznacza zupelnie co innego. Sens YinYang jest w równowadze pierwiastków Yin i Yang, przenikaniu się. W każdym świetle jest odrobina ciemności, bo nie mielibyśmy odniesienia. I w każdej ciemności jest jasność, bo nie było by szansy na jasnosc. Tak jak w organiżmie męskim estrogeny a kobiecym testosteron. Nie da się tego rozłączyć. Wszyscy jesteśmy całością, uzupełniamy się na Świecie stworzonym przez Boga, nasz organizm także jest wybitnym superorganizmem w którym łączą się elementy Yin i Yang. W każdym elemencie naszego ciała, meridianach, systemach jest element Yin i element Yang. Dla tradycyjnej medycyny chińskiej ten symbol jest określeniem równowagi, przenikania wszechrzeczy. Tak samo jak bez dobra nie widzielibyśmy zła, a bez zła nie zobaczylibyśmy dobroci.
Pozdrawiam wszystkich
Dzięki za komentarz! 🙂
Ten znak mówi, że nie może być czystego dobra, bo każde dobro zawiera w sobie jakieś zło. I podobnie nie ma czystego zła.
Jest to SPRZECZNE z religią katolicką, bo Bóg Wszechmogący jest czystą dobrocią, niezanieczyszczony ŻADNYM złem. Powinno być to ważne dla wszystkich, którzy częściej lub rzadziej chodzą do kościoła i wyznają wiarę. Weźcie to pod uwagę, bo łamiecie tym samym pierwsze przykazanie Boże.
To teraz wiem dla czego jak moj ksiadz w 8klasie zobaczył mnie z takim talizmanem to był w szoku.
Nie żadne „jing jang” tylko „in jang”. Tak się to po chińsku wymawia. I nie „taiqi” tylko „taiji” (tak się to zapisuje po chińsku), co wymawia się „thaj-dźi”. Taiqi to gimnastyka chińska (regulacja „oddechów” – qi – wym. ćhi) i nie ma nic wspólnego z „in-jang”. Koło Taiji (dosł. „wielki kres, wielki szczyt”) przedstawia Wielki Początek i Wielką Jedność – Wielki Kres, który jest zarazem Bezkresem.
Kiedyś na zajęciach jiu jitsu nauczyciel zawsze przed treningiem fizycznym opowiadał przez pięć minut o filozofii wschodu, czasem o historii bardzo ciekawe rzeczy. Miedzy innymi kiedyś mówił właśnie o znaku Yin Yang w nawiązaniu do zachowania, że nawet w najgorszym złym człowieku jest odrobina dobrego i nawet w najlepszym niemal idealnym jest odrobina złego.