Data
21.03 – 19.04
Odcinek ekliptyki
pomiędzy 0° a 30°
Łacińska Nazwa
Aries
Baran to pierwszy astrologiczny znak zodiaku. Przypisuje się go osobom urodzonym podczas gdy Słońce było w tym znaku, to znaczy na odcinku ekliptyki pomiędzy 0° a 30° długości ekliptycznej. Długość ta wypada to między 20/21 marca a 19/20 kwietnia.
Baran – Pochodzenie i opis nazwy znaku zodiaku
Jak większość znaków zodiaków, także ten nierozerwalnie wiąże się z Gwiazdozbiorem Barana. Aby poznać pochodzenie i opis tego znaku, musimy sięgnąć do starożytnych mitów. Pierwsze wzmianki o znaku Barana pochodzą z Mezopotamii a dokładnie z III w. p.n.e. Baran najczęściej przedstawiany był pod postacią zoomorficzną lub poprzez motywy związane z legendą o złotym runie. Według mitu, (po raz pierwszy opowiedzianego przez Apolloniosa Rodyjskiego w poemacie Argonautika), ten znak zodiaku reprezentował zwycięstwo bóstw słonecznych nad gwiazdozbiorami księżycowymi.
Gwiazdy Barana przedstawiały w starożytnych kulturach odrodzenie, gdyż łączyły się one z wiosenną równonocą. Później zaczęły reprezentować słynnego barana ze Złotym Runem – znanego z mitologii. Już Sumerowie widzieli w gwiazdach tego gwiazdozbioru obraz barana, a kolejne cywilizacje włączały go do własnych mitologii. Jego nazwa wywodzi się od mitologicznego skrzydlatego złotego barana Chrysomallosa z którym wiąże się ciekawa historia. Hermes który był posłańcem bogów, zobaczył, że dzieci króla Atamasa, bliźnięta Fryksos i Helle są źle traktowani przez ich macochę Ino, więc wysłał barana, by je uratować. Dzieci uczepiły się barana, i doleciały do Kolchidy u podnóża Kaukazu. Król Kolchidy Ajetes chętnie je przyjął i dał Fryksosowi swoją córkę za żonę. Baran został złożony w ofierze w świętym gaju, a jego runo zamieniło się w złoto i zostało powieszone na drzewie. Pilnował go smok, który nigdy nie zasypiał. W podzięce za ocalenie baran został ofiarowany Zeusowi i umieszczony wśród gwiazd. Złote runo zaś zostało podarowane królowi Kolchidy i stało się później celem wyprawy Argonautów, którzy płynęli na okręcie Argo (patrz też: Kil, Rufa i Żagiel) dowodzeni przez Jazona.
Źródło: wikipedia.pl