Kto z nas nie kojarzy takiego sympatycznego ptaka, jakim jest jaskółka, a właściwie dymówka. Większość z nas ma pewnie w pamięci, wieczorny obraz gdzie stado jaskółek latało zawzięcie nad domem w poszukiwaniu pożywienia. Zazwyczaj jest tez ona utożsamiana z przyjściem wiosny, choć jak mówi przysłowie jedna jaskółka wiosny nie czyni. W dziejach mistycyzmu i symboliki jaskółka ma również mocno rozbudowaną historię.
Kilka słów o jaskółkach
Jaskółka mimo swoich mikrych rozmiarów jest na prawdę wytrzymałym stworzeniem. Miesiące letnie spędza na północnej półkuli gdzie buduje gniazda i się rozmnaża. W czasie, kiedy robi się coraz zimniej zaczyna się przemieszczać się całymi stadami w stronę półkuli południowej gdzie ptaki te zimują.
Jaskółki w locie rozwijają średnią prędkość około 32 km/h, ale jej fizjonomia pozwala osiągnąć jej prędkość nawet do 80-90 km/h. Lata zazwyczaj blisko ziemi gdzie żeruje na swoich ulubionych owadach. W locie jest w stanie robić gwałtowne zwroty i uniki, co czyni jej lot bardzo dynamicznym. Jaskółka należy do bardzo odważnych ptaków. Większość dnia spędza w powietrzu – bardzo rzadko znajduje się na ziemi zazwyczaj, kiedy zbiera materiały do budowy gniazda.
Jaskółka – symbolika i znaczenie
Z racji swojej popularności jaskółka jest bardzo bogata w znaczenia i symbole. Pierwszym podstawowym ich znaczeniem jest wiosna. W polskiej kulturze miały one podobne znaczenie jak bociany, choć miały mniejszą rangę. Jaskółka jest też symbolem odrodzenia i płodności z racji tego, że pojawia się na wiosnę w chrześcijaństwie została przypisana do Matki Boskiej.
Jaskółki w przesądach słowiańskich
W słowiańskich przesądach miała też kilka innych znaczeń. Jeżeli podczas wiosny ktoś na polu zobaczył jaskółkę to zwiastowało mu to szczęście na cały rok. Jaskółki były też pod swego rodzaju ochroną. Wierzono, że zabicie jej, zniszczenie jej gniazda albo przegonienie jej z domostwa zwiastowało nieszczęście, albo mogło się zakończyć dla takiego nieszczęśnika wysypem piegów lub nawet ślepotą. Niektóre gospodynie wierzyły, że rozgniewane jaskółki potrafiły sprawić, że mleko będzie kwaśniało, a jeżeli jakaś przeleciała pod brzuchem krowy to ta dawała potem mniej mleka albo mleko gorszej jakości.
Symbolika jaskółek w żeglarstwie
Zgodnie z przesądem żeglarskim jaskółki są dobrym znakiem dla ludzi na morzu. Wynikało to zapewne z faktu, że jaskółki są ptakami lądowymi, więc ich pojawienie się informuje żeglarza, że jest blisko brzegu.
Jaskółka była również symbolem wykorzystywane w przeszłości przez żeglarzy, aby pokazać ich doświadczenia żeglarskie. W początkach żeglarstwa pochodzący z Wielkiej Brytanii żeglarze, zwykle tatuowali tego ptaka na piersi, rękach lub szyi.
Według jednej z legend marynarz która ma wytatuowaną jedną jaskółką przebył ponad 5000 mil morskich (9260 km); żeglarz z dwiema jaskółkami przebył 10 000 mil morskich (18520 km). Podróżowanie na tak duże odległości, szczególnie kiedyś, było niezwykle trudne i niebezpieczne, więc jeden lub więcej tatuaży z tym symbolem oznaczało bardzo doświadczonego i cennego żeglarza.
Inna legenda głosi, że skoro jaskółki wracają co roku w to samo miejsce, to tatuaż gwarantuje, że żeglarz również wróci bezpiecznie do domu. Marynarz miałby wytatuowaną jedną jaskółkę przed wyruszeniem w podróż, a drugą jaskółkę na zakończenie służby, po powrocie do portu macierzystego.
Przykładowe tatuaże z jaskółką
Poniżej przedstawiamy kilka przykładowych tatuaży z jaskółką (źródło: pinterest):