Walet trefl – znaczenie
Walet trefl oznacza dobrego przyjaciela i szczerego kochanka. To nieco niebezpieczny pochlebca, przyjazny, przedsiębiorczy, zręczny i odważny młodzieniec. W przypadku kobiety ta karta przedstawia jej narzeczonego. Dla mężczyzny będącego w związku walet trefl oznacza bardziej udanego i bogatszego rywala. Walet trefl oznacza również wykształcenie i inteligencję
Ogólnie o karcie Walet
Walet to karta do gry przedstawiająca najczęściej wizerunek młodego mężczyzny, zwykle giermka, rycerza lub młodego arystokratę lub księcia. Waleta zalicza się (obok króla i damy) do tzw. figur, gdzie jest on najmłodszą z nich. Talia kart do gry zawiera cztery walety, po jednym w każdym kolorze (walet trefl, walet karo, walet kier i walet pik). Odpowiednikiem waleta w tradycyjnych kartach polskich jest niżnik.
Oznaczenia Waletów
Walet posiada różne oznaczenia, w zależności od tego, w jakiej wersji językowej wyprodukowano daną talię:
- w wersji polskiej – W</b
- w wersji angielskiej – J (jack) – najpowszechniej używane oznaczenie
- w wersji francuskiej – V (valet)
- w wersji niemieckiej i holenderskiej – B (Bube, Boer)
Kogo reprezentuje Walet?
We wzorcu angielskim walet i inne figury nie reprezentują nikogo w szczególności, w przeciwieństwie do historycznej praktyki francuskiej, w której mówi się, że każda karta dworska reprezentuje określoną historyczną lub mitologiczną postać.
Lokaje we wzorze paryskim tradycyjnie kojarzy się z takimi postaciami jak:
- Walet trefl – Lancelot (rycerz okrągłego stołu)
- Walet pik – Ogier Duńczyk (rycerz Karola Wielkiego)
- Walet kier – La Hire (francuski wojownik – walczył u boku Joanny d’Arc i Karola VII Walezjusza podczas wojny stuletniej)
- Walet karo – Hektor (mitologiczny bohater Iliady)
Powyższe wyjaśnienie znaczenia karty Walet trefl jest bardzo ogólnikowe. Należy wsiąść pod uwagę, że istnieje wiele różnych szkół ‚czytania’ kart - znaczenia mogą się diametralnie różnić, w zależności od indywidualnych, osobistych zapatrywań i skłonności wróżącego.
Pamiętajmy! Do wróżenia lub też ‚czytania’ kart należy podchodzić z przymrużeniem oka :)