Krzyż jerozolimski – jest to duży krzyż laskowany, w kątach którego umieszczono cztery małe krzyże greckie.
Znacznie krzyża jerozolimskiego
Jest wiele źródeł różnie interpretujących ten znak. Poniżej wszystkie znalezione interpetacje znacznia tego symbolu:
Krzyż symbolizuje:
- Pięć ran Chrystusa ukrzyżowanego,
- Pięciu patriarchatów,
- Chrystusa i 4 ewangelie,
- 4 kierunki świata, w których rozeszła się Jego nauka z Jerozolimy,
- Ziemię Świętą i 4 królestwa, z których wywodziło się rycerstwo I krucjaty (Niemcy, Francję, Królestwo Obojga Sycylii oraz Anglię).
Historia krzyża
Będąc herbem Królestwa Jerozolimskiego, projekt jest tradycyjnie przypisywany samemu Godfreyowi z Bouillon. Godfrey z Bouillon to jeden z przywódców I wyprawy krzyżowej, który po zdobyciu Jerozolimy (XII w.) objął władzę królewską przyjmując tytuł obrońcy Grobu Świętego.
Krzyż Jerozlimski nie był wykorzystywany przez chrześcijańskich władców Jerozolimy w XII wieku.
Symbolem użytym na pieczęciach władców Jerozolimy w XII wieku było uproszczone przedstawienie samego miasta, ukazujące wieżę Dawida między Kopułą Skały i Grobu Świętego, otoczoną murami miejskimi. Monety wybite w Jerozolimie w XII wieku przedstawiają patriarchalne krzyże z różnymi modyfikacjami. Monety bite pod Henrykiem I (r. 1192-1197) pokazują krzyż z czterema kropkami w czterech ćwiartkach, ale właściwy krzyż jerozolimski pojawia się tylko na monecie wybitej pod Janem II (r. 1284/5)
Mniej więcej w tym samym czasie krzyż Jerozolimy w złocie na srebrnym polu pojawia się jako herb Królestwa Jerozolimskiego we wczesnych herbarzach, takich jak Camden Roll.
Krzyż jerozolimski obecnie
Obecnie jest symbolem zakonu bożogrobców. Jest też symbolem franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej. Jego wariant występuje na fladze Gruzji oraz jest symbolem Niemieckich Ewangelickich Dni Kościoła (DEKT).
Ciekawostki
- Jako emblemat Ziemi Świętej często przybierany na pamiątkę pielgrzymki do niej.
- Kształt krzyża jerozolimskiego ma papieski Krzyż Pielgrzyma do Ziemi Świętej, którym honorowani są pątnicy odbywający pielgrzymkę do Ziemi Świętej.