Lis to w naszym kraju jeden z najbardziej pospolitych drapieżników. Jest on zwierzęciem wszystkożernym , je zarówno owoce jak i padlinę. W gospodarstwach rolnych często wyrządza duże szkody, zjadając inne zwierzęta domowe np. gęsi i kury.
Co właściwie symbolizuje Lis?
Zwierzę to niewątpliwie cechuję duża inteligencja i spryt. Dobrze dostosowują się do (często niekorzystnych) warunków. Lis swój piękny wygląd zawdzięcza futru, przez co był i w dalszym ciągu jest (chodź z małym nasileniem) trzebiony.
Lis w większości kultur (także w polskiej) przedstawiany jest negatywnie – często symbolizuje między innymi złodzieja, oszusta, osobę chytrą. Znane w naszym kraju są takie powiedzenia jak „chytry jak lis” , czy poznać się na „farbowanym lisie”. Zwierzę to symbolizuje także spryt oraz dostosowanie się sytuacji.
W północnej Ameryce w przeciwieństwie do bliższej nam europy lisa postrzegano inaczej – najczęściej oznaczał on mądrego dostarczyciela wiadomości.
Lis jest uważany za symbol bogactwa w Japonii i jest silnie związany z Inari, boga rolnictwa i płodności. Zwierzęta te (nazywane kitsune) nie tylko były posłańcami Inari lecz wierzono także że mogły one przyjąć formę człowieka. W mitologii japońskiej przedstawiono je jako istoty rozumne i posiadające magiczne zdolności.