Kanada jest państwem, które położone jest w północnej części Ameryki Północnej, sąsiadując ze Stanami Zjednoczonymi oraz Grenlandią i wyspami francuskimi. Obszar Kanady był zamieszkiwany przez tysiące lat przez ludy tubylcze, będącymi plemionami Indian i Innuitów, pod koniec XV wieku rozpoczęło się stopniowe zasiedlanie atlantyckich wybrzeży Kanady przez Brytyjczyków i Francuzów. Cztery kolonie wchodzące w skład Brytyjskiej Ameryki Północnej uchwaliły Konfederację Kanady, co powołało do życia nowe państwo — Kanadę, które stopniowo uniezależniały się od działań Wielkiej Brytanii. Kanada jest monarchią konstytucyjną, głową państwa jest Elżbieta II, która utrzymuje demokrację parlamentarną. Jest to kraj wielokulturowy i dwujęzyczny, z angielskim i francuskim jako językami oficjalnymi.
Z czego słynie Kanada? Poznaj najpopularniejsze symbole tego kraju!
Kanada słynie ze swojej historii, w której tereny rdzennych plemion były zasiedlane przez Brytyjczyków i Francuzów. W godle widoczne są nawiązania do Wielkiej Brytanii oraz Francji, jednak Kanada słynie również z dwóch charakterystycznych symboli — liścia klonu oraz bobra. Są to najpopularniejsze, nieoficjalne symbole Kanady, które są głęboko zakorzenione w historii kraju. Futra z bobrów oraz syrop klonowy są szeroko znane na świecie i dzięki tym dwóm produktom Kanada mogła się wzbogacić. Oficjalnym symbolem kraju jest również tartan z liści klonu, który przedstawia przemiany barwne liści drzew pod wpływem pór roku.
Flaga, Hymn i Herb Kanady
Flaga Kanady jest w kształcie prostokąta, która jest podzielona na trzy pionowe pasy, w tym pas biały jest szerszy od dwóch pasów czerwonych na zewnętrznych częściach flagi i jest w kształcie kwadratu. Na środku białego pasa znajduje się czerwony liść klonu o jedenastu wierzchołkach. Biel i czerwień są oficjalnymi kolorami Kanady, zostały one nadane przez króla Jerzego V w 1921 roku. Oficjalna flaga Kanady została zatwierdzona wraz z edyktem królowej Elżbiety II z 28 stycznia 1965 roku.
Hymnem Kanady jest kanadyjska pieśń patriotyczna o tytule „O Canada”. Jest ona od 1980 roku hymnem państwowym i zastąpiła pieśń „God Save the Queen”. Została skomponowana przez kanadyjskiego kompozytora i nauczyciela muzyki Calixę Lavalleego, a pierwsze wykonanie nastąpiło podczas Narodowego Kongresu Frankokanadyjczyków 24 czerwca 1880 roku. Jego pierwsze wykonanie jako hymn państwowy został przeprowadzony 1 lipca 1980 roku podczas Dnia Kanady. Opowiada o silnej i wolnej Kanadzie oraz o tym, że miłość patriotyczna obejmuje wszystkich jej mieszkańców, którzy stoją na straży jej niepodległości.
Herb Kanady został oficjalnie ustanowiony 21 listopada 1921 roku dzięki proklamacji królewskiej Jerzego V. Oficjalna nazwa herbu brzmi „The Arms of Her Majesty in Right of Canada”. Składają się na niego takie elementy, jak:
- Pięciopolowa tarcza, która nawiązuje do rodowodu pierwotnych kolonizatorów Kanady:
- Pierwsze pole przedstawia trzy lwy kroczące, patrzące w stronę oglądającego o złotej barwie na czerwonym tle, jeden na drugim (herb Anglii).
- W drugim polu widać wspiętego, czerwonego lwa, otoczonego podwójną bordiurą również tej samej barwy, która jest usiana przemiennie kwiatami lilii, tło jest koloru złotego (herb Szkocji).
- Trzecie pole przedstawia irlandzką, złotą harfę na błękitnym tle (herb Irlandii).
- W czwartym polu widoczne są trzy burbońskie lilie w układzie 2:1, które symbolizują godło francuskich dynastii królewskich na błękitnym tle.
- W polu piątym znajdują się trzy czerwone liście klonowe na srebrnym tle.
- Znajduje się również okrągła wstęga, która jest częściowo zakryta tarczą. Posiada złote obramowania, a złoty napis na niej tworzy łacińską sekwencję: „Desiderantes Meliorem Patriam”, oznaczająca „Pragnęli lepszego kraju”. Jest nazywana Orderem Kanady.
- Na herbie znajduje się również złoty hełm królewski, który zwieńcza tarczę. Posiada labry w czerwono-srebrnej barwie.
- W klejnocie znajduje się złoty lew kroczący patrzący, który jest ukoronowany brytyjską koroną królewską, znajduje się na czerwono-srebrnym zawoju. Trzyma w przedniej prawej łapie pojedynczy liść klonu, który jest uniesiony. Jest to symbol gubernatora Kanady, występuje również na oficjalnej fladze gubernatora.
- Tarcza jest podtrzymywana przez złotego lwa z flagą brytyjską na maszcie z prawej strony, a lewej strony znajduje się szkocki jednorożec stojący na tylnych kopytkach, który trzyma burbońską flagę na maszcie. Lew jest symbolem siły i majestatu, zaś jednorożec — czystości i idealizmu.
- Pod tarczą znajduje się błękitna wstęga ze złotym obramowaniem z napisanym złotymi literami mottem Kanady: „A Mari usque ad Mare” – „Od morza do morza”. Cytat pochodzi z psalmu 72,8.
- Od dołu herb jest obejmowany przez motyw roślinny, na którym znajduje się angielska róża, szkocki oset, irlandzka koniczyna i francuska lilia.
- Cały herb jest zwieńczony brytyjską koroną królewską św. Edwarda, która symbolizuje monarchiczność Kanady.
Bóbr
Bóbr jest niezwykle popularnym zwierzęciem na terenie Kanady, związany jest również z nim rozwój kolonii. Skóry z bobrów cieszyły się ogromną popularnością na rynku światowym, były chętnie kupowane, co doprowadziło do rozwoju kraju. Jest również symbolem sprytu, inteligencji i przemyślności, a także pracowitości. Siła przetrwania i niegasnąca chęć do pracy cechowały wczesnych Kanadyjczyków, którzy się utożsamiali z tym symbolem.
Klon
Klon jest powszechnie spotykanym drzewem na terytorium Kanady, szczególnie w jej wschodniej części. Kolor liści jednej z odmian tej rośliny jest cechą charakterystyczną dla Kanady. Posiada głęboką, bordowo-czerwoną barwę, gdy liście są dojrzałe. Klon miał również ogromne znaczenie dla wczesnej gospodarki Kanady. Sok, który jest przeźroczysty i lekko żółtawy o słodkawym smaku może zostać zagęszczony, tworząc syrop klonowy. Był on dla rdzennych mieszkańców Ameryki oraz kolonistów był jedynym źródłem węglowodanów podczas długich zim, dlatego stał się symbolem przetrwania.
Tartan z Liścia Klonu
Tartan z Liścia Klonu jest oficjalnym symbolem Kanady od 9 marca 2011 roku. Został zaprojektowany w oczekiwaniu na setną rocznicę kanadyjskiej konfederacji w 1967 roku. Został zainspirowany kolorami liścia klonu, który zmienia się przez pory roku, dlatego wzór w szkocką kratę zawiera zieleń letnich liści, złoto jesiennych, czerwień przy pierwszych przymrozkach i brązowe odcienie opadłych liści podczas zimy. Został stworzony w 1964 roku przez Dawida Weisera. Jest używany przez Królewski Pułk Kanadyjski, był również noszony przez 2., 3., i 4. Batalion. Jest symbolem dumy narodowej, został zaprojektowany dla Kanadyjczyków ze wszystkich środowisk, niezależnie od ich pochodzenia. Zwłaszcza noszenie takiego wzoru jest mile widziane podczas dni narodowych Kanady, na przykład podczas Dnia Kanady oraz Dnia Tartanu.
Podsumowanie
Kanada posiada wiele symboli nawiązujących do odległej historii kraju, gdzie dopiero rozpoczynał się proces uniezależniania od wpływów innych państw. Są to symbole przedstawiające pracowitość, jak i również siłę przetrwania niesprzyjających warunków. Poruszają również sprawy przemijania i odbudowy po niesprzyjających czasach.