Wilk

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Wilk towarzyszy człowiekowi od zawsze, nic więc dziwnego, że to zwierzę obrosło wieloma legendami –  a także jako symbol ma tak wiele znaczeń.

Znaczenie i symbolika wilka

Znaczenie oraz symbolika wilka jest bogata i wielowymiarowa. Wiedza i legendy o wilkach są pełne opowieści o terrorze. Nieuchwytny, prawie upiorny drapieżca, który poluje w krwiożerczych watahach – taka właśnie jest dzika reputacja Wilków.

Wilki są przez wielu źle rozumiane jako agresywne, złośliwe zwierzęta, które atakują bez prowokacji. Nic nie może być dalej od prawdy.

W rzeczywistości zwierzęta te robią wszystko, aby uniknąć walk. Jednakże, gdy chcą być wysłuchani, gdy chcą powstrzymać lub odstraszyć napastnika, staną do tej walki, nierzadko na śmierć i życie.

Wilk jest istotą o wysokim poczuciu lojalności i siły. Określenie „samotny wilk” w świecie tych zwierząt praktycznie nie istnieje lub jest jedynie marginesem. Przeciwnie, wilk jest istotą społeczną, przyjazną i towarzyską ze swoimi odpowiednikami.

Oto krótka lista symbolicznych atrybutów wilka:

  • Lojalny
  • Przebiegły
  • Obdarzony wysoką intuicją
  • Inteligentny
  • Niezależny
  • Współczujący
  • Komunikatywny

 

Wilk w mitologii

Symbol Wilka często utożsamiany jest z założycielami Rzymu, Romulusem i Remusem. Legenda głosi, że dwóch braci było wychowywanych i karmionych przez wilczycę. Nazywała się Lupa i była nieśmiertelną boginią Rzymian. Nie tylko opiekowała się braćmi, którzy mieli założyć Rzym, ale podobno trenowała również innych rzymskich herosów, aby byli przebiegli i nieustraszeni w walce. Ta bogini jest wspaniałym przypomnieniem zdolności wilka: łagodności a zarazem twardości charakteru. Legenda ta jest także symbolicznym przykładem uczącym by przekazać całą wiedzę i zasoby tym, którzy jej potrzebują, aby odnieść sukces w świecie.

 

Mitologia nordycka a Wilk

W mitologii nordyckiej wilk jest symbolem zwycięstwa. Dwa wilki towarzyszyły Odynowi – ich imiona to Freki i Geri co w tłumaczeniu dosłownie oznacza „żarłoczny” i „łapczywy”. Podobnie jak Huginn i Muninn, orkowe kruki Odyna, Freki i Geri oferowali Odynowi wiedze. Robili to, podróżując daleko przed Odynem, a potem wracali, by donieść o nowościach na ziemi. To pozwoliło Odynowi poznać najlepsze tereny łowieckie, a także status ludzi. Wilki Odyna również dołączały do niego na polu bitwy i były jednym z wielu nadprzyrodzonych stworzeń, które pomagały Walkiriom w transportowaniu poległych wojowników do Walhalli.

 

Wilk jako celtycki symbol

Jako celtycki symbol Wilk był źródłem mocy księżycowej. Oznacza to, że ma wiedzę, która nie jest wyraźnie widoczna dla większości innych stworzeń. Celtycka tradycja mówi, że zwierzę to uwielbiało tę zaletę i wykorzystywało są niezwykłą wiedzę i intuicje. Tak bardzo, mówi się, że wilk polował na słońce i pożera go tak, by pojawiła się moc księżyca. To, w legendzie, uczyniło wilka doskonałymi myśliwymi. Dzięki tym niezwykłym zmysłom wilk był postrzegany jako strażnik i sprzymierzeniec Celtów. Rzeczywiście, Celtowie stali się z nimi przyjaźnie nastawieni i polegali na nich zarówno w celu ochrony (wilk będący w stanie wyczuć niebezpieczeństwo), jak i pomocy w polowaniu.

Znaczenie wilka w Azji

W Azji wilk strzeże drzwi, które pozwalają wejść do niebiańskich królestw. Mówi się, że wilk należy do przodków Czyngis Chana. Legenda ta urosła do punktu, w którym wszyscy starożytni Mongołowie wierzyli, że pochodzą od wilków. W Japonii wilk jest uważany za bardzo szczęśliwego. Ofiary ryżu są umieszczane w kamidana (małe kapliczki poświęcone duchowi natury, w tym zwierzętom). Ofiary te miały uspokoić wilki i zachęcić je do ścigania szkodników, które niszczyły japońskie uprawy.

 

Tatuaż z wilkiem

Zwierzę to jest bardzo modnym motywem wykorzystywanym by ozdobić swe ciało. Poniżej przykłady tatuaży z tym niezwykłym zwierzęciem:

 

Podsumowanie

Jak widać znaczenie tego zwierzęcego symbolu jest ogromne. Warto poświęcić trochę czasu, aby dowiedzieć się więcej o wilku, będziesz zdumiony wiedzą, jaką te królewskie stworzenia mogą podzielić się z tobą.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (8 votes, average: 3,38 out of 5)
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
InkSearch
InkSearch
5 lat temu

Jeśli szukacie inspiracji na tatuaż wilka to polecam odwiedzić tą stronkę inksearch.co/pl/search/wolf,wilk/all mają bardzo dużo ciekawych inspiracji

Optymal
Optymal
2 lat temu

Wilk to również strażnik Natury i tego co prawdziwe. Wszystkiego pochodzącego od Stwórcy / Źródła.

DK
DK
2 lat temu

Dziękuję za te wiadomości.