Znak nieskończoności

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Znak nieskończoności to jeden z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych symboli na świecie. Kształtem znak ten przypomina przewróconą ósemkę. Jak jest jego historia? Jakie posiada znaczenie? Dlaczego ten symbol jest tak popularny?

Historia znaku nieskończoności

Nieskończoność i wieczność to pojęcia które od wieków inspirowały oraz fascynowały ludzi. Starożytne kultury miały różne koncepcje dotyczące natury nieskończoności.

Starożytność

Pierwsze wzmianki o symbolu nieskończoności znajdziemy w starożytnym Egipcie i Grecji. Dawni mieszkańcy tych państw przedstawiali pojęcie wieczności jako węża z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odraza się z siebie. Uroboros pierwotnie był symbolem rzeki, jaka miała opływać Ziemię, niemającej źródeł ani ujścia, do której wlewały się wody wszystkich rzek i mórz na świecie.

Znak nieskończoności znajdziemy także w kulturze celtyckiej. Znak ten pojawia się w wielu mistycznych knotach celtyckich  które tak samo jak on nie mają początku ani końca (Zobacz przykładowe symbole celtyckie).

Zapisy w kontekście filozoficznym i matematycznym.

Najstarszy zapis o idei nieskończoności pochodzi od Anaksymandra, starożytnego greckiego filozofa, który mieszkał w Milecie. Użył słowa apeiron, które oznacza nieskończony lub nieograniczony. Jednak najwcześniejsze potwierdzające relacje (Ok. 490 r. pne) o matematycznej nieskończoności pochodzą od Zenona z Elei, greckiego filozofa z południowych Włoch i członka Szkoły Eleatyckiej założonej przez Parmenidesa.  [źródło wikipedia]

Czasy nowożytne

Symbol nieskończoności który znamy dzisiaj, został przedstawiony przez Johna Wallisa (angielskiego matematyka), który zaproponował używanie tego znaku w kontekście nieskończoności (rok 1655). Inni naukowcy poszli w jego ślady i od tej pory ten znak graficzny wiązany był z pojęciem wieczności.

Znaczenie symbolu nieskończoności

Jakie znaczenie symbolu nieskończoności? Dla dzisiejszych ludzi jest to reprezentacja czegoś nieskończonego, jak miłość, wierność, lojalność. Dwa połączone koła, z których każdy reprezentuje stronę relacji, obejmują ideę bycia „razem na zawsze”. Symbol nieskończoności może być narysowany jednym ciągłym ruchem i nie ma początku ani końca. Zawiera w sobie idee bez ograniczeń i nieskończonych możliwości.

Podczas gdy koncepcja nieskończoności i wieczności nie może być prawdziwie uchwycona, reprezentuje pragnienie, aby coś było wieczne. To jest powód, dla którego wiele par decyduje się nosić symbol nieskończoności jako biżuterie lub tatuaż  – w ten sposób chcą wyrazić swoją miłość i wierność.

Popularność znaku nieskończoności w biżuterii

Symbol nieskończoności w biżuterii obecny był już w starożytności, ale dopiero od kilkunastu lat stał się on bardzo  popularnym trendem. Ta graficzna „przewrócona ósemka” pojawia się między innymi na pierścionkach, kolczykach, bransoletkach i naszyjnikach. Najczęściej jednak możemy zauważyć ten symbol na łańcuszkach i bransoletkach. Są one częstym prezentem dla ukochanej osoby.

Symbol nieskończoności jako tatuaż

W dzisiejszych czasach symbol ten jest bardzo popularny jako tatuaż. Najczęściej wybieranym miejscem na taki tatuaż jest nadgarstek. Często występującym motywem widocznym razem ze znakiem nieskończoności jest:

  • kotwica
  • serce
  • pióro
  •  data lub słowo
  • motywy kwiatów

Poniżej galeria z przykładowymi tatuażami z symbolem nieskończoności:

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments