Róża Lutra to jeden z najbardziej znanych symboli Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego. Znak ten został zaprojektowany przez samego Marcina Lutra, który używał go między innymi aby potwierdzić oryginalność swoich dzieł. Jaka jest historia i znaczenie tego symbolu?
Znaczenie i symbolika Róży Lutry
Aby wyjaśnić znaczenie elementów tego symbolu, powinniśmy sięgnąć po list Marcina Lutra z 1530r. kiedy to po raz pierwszy opisał swój projekt. Reformator widział w tym symbolu wyraz swoich teologicznych myśli i wiary. Poniżej cytaty z powyżej wspomnianego listu:
Pierwszym elementem ma być krzyż, czarny krzyż w sercu, które powinno mieć swoje naturalne barwy, aby mnie samemu przypominały, że wiara w Ukrzyżowanego czyni mnie błogosławionym. Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia. Takie serce powinno znajdować się wewnątrz białej róży, aby pokazać, że wiara daje radość, otuchę i pokój. Dlatego też róża powinna być biała, a nie czerwona, ponieważ biały jest kolorem duchów i wszystkich aniołów. Róża ta znajduje się na błękitnym polu, by pokazać, że taka radość w duchu i wierze jest początkiem radości niebiańskiej w przyszłości. Wokół tego pola umieszczony jest złoty pierścień, ponieważ taka błogość w niebie trwa wiecznie i nie ma końca i kosztowna jest ponad wszelką radość i dobra, tak jak złoto jest najkosztowniejszym metalem szlachetnym.
A więc:
- Czarny krzyż w sercu – Przypomnienie, że wiara w Ukrzyżowanego czyni błogosławionym
- Serce, wewnątrz białej róży – Ma pokazywać, że wiara daje radość, otuchę i pokój
- Biała Róża – ponieważ biały jest kolorem duchów i wszystkich aniołów
- Błękitne pole – by pokazać, że taka radość w duchu i wierze jest początkiem radości niebiańskiej w przyszłości.
- Złoty pierścień – ponieważ taka błogość w niebie trwa wiecznie i nie ma końca i kosztowna jest ponad wszelką radość i dobra, tak jak złoto jest najkosztowniejszym metalem szlachetnym.
Róża Lutra w dzisiejszych czasach
Dziś róża Lutra jest używana w różnych wariantach jako znak tradycji reformacji luterańskiej oraz jako godło poszczególnych kościołów luterańskich w różnych państwach (w tym Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce).
Ciekawostka o róży
Symbol ten używany jest w wielu herbach – szczególnie miast w Niemczech. Nie wiadomo czy Marcin Luter odwiedził którekolwiek z tych miejsc. Poniżej galeria herbów w jakich można znaleźć ten znak.