Kryształy górskie to półszlachetne kamienie używane do produkcji biżuterii. Występują one w naturze w postaci sześciobocznych słupów. Wykorzystuje się je nie tylko w jubilerstwie, ale przypisywane są im również właściwości ezoteryczne. Ich występowanie jest powszechne, jest to jeden z najczęściej spotykanych minerałów, złoża można znaleźć na całym świecie. Znajdują się one także w Polsce na przykład na Dolnym Śląsku i w Karkonoszach. W zależności od miejsca występowania różnią się one od siebie jakością wydobywanych kryształów. Te najpiękniejsze, które są później wykorzystywane do produkcji biżuterii, wydobywa się głównie w Alpach i Brazylii.
Kolor i barwa kamienia górskiego
Kryształy górskie to bezbarwne i przeźroczyste kryształy kwarcu. Niektóre z nich będące gorszej jakości mogą być bardziej matowe i posiadać przez to mleczny kolor. Jednak największym uznaniem cieszą się najbardziej czyste i przejrzyste kamienie, które dzięki temu wyglądają jak kawałki szkła. Wysokiej jakości kryształy górskie posiadają również wyraźny i piękny połysk. To właśnie te cechy sprawiły, że ich wygląd był często porównywany do diamentów. Również dzisiaj są używane w jubilerstwie jako ich znacznie tańszy i łatwiej dostępny substytut.
Kryształ górski – znaczenie i symbolika
Czystość i piękno kryształów górskich sprawiały, że uznawane były za symbol wielu pozytywnych cech takich jak dobroć i niewinność. Utożsamiane były również z pozytywną energią i troską o innych ludzi. Natomiast ich przeźroczystość łączona była ze zdolnościami jasnowidzenia. Uznawano, że można przez nie zobaczyć nie tylko świat znajdujący się po drugie stronie kryształu, ale również wydarzenia, które będą miały miejsce w przyszłości.
Właściwości kryształu
Ich wykorzystanie magiczne łączyło się z tą symboliką. Były używane między innymi do przeprowadzania rytuałów oczyszczania i odpędzania złych duchów. Położone obok łóżka lub pod poduszką miały także zabezpieczać przed koszmarami i złymi snami. Przypisuje się im działanie lecznicze przynoszące ulgę w wielu chorobach i dolegliwościach. Wykonuje się z nich również amulety ochronne chroniące swoich użytkowników przed rzucanymi na nich złymi urokami. Przez wieki cieszyły się one popularnością u wszelkiego rodzaju wróżek i jasnowidzów. To właśnie z nich wykonywano słynne kryształowe kule służące do przepowiadania przyszłości.
Użycie w biżuterii
Dzięki swojemu pięknemu wyglądowi przypominającemu diamenty i stosunkowo niskiej cenie kryształy górskie stanowią bardzo popularny surowiec w jubilerstwie. Są one chętnie stosowane do produkcji praktycznie wszystkich rodzajów biżuterii. Dlatego w sklepach jubilerskich można bez problemu znaleźć wykonane z nich naszyjniki, kolczyki, pierścionki, czy bransoletki. Biżuteria do produkowania której są one wykorzystywane, tworzona jest w wielu różnych stylach, a same kryształy używane są w niej zarówno same, jak i w kombinacji z innymi kamieniami szlachetnymi. W związku z przypisywanymi im właściwościami ezoterycznymi wykonuje się z nich także różnorakie amulety ochronne.
1.Kryształ posiada podobno właściwości oczyszczania wody.
2.Naszyjnik z kryształów górskich oprawionych w srebro w/g oryginału z Hejslunds, Havdhem, Gotlandia, XI-XIIw.