Hunab Ku w mitologii majańskiej
W panteonie najważniejszych bogów pierwsze miejsce zajmował Bóg-Stwórca, Hunab Ku („Jedyny Bóg”), który zwany był również Kinebahan („Oczy i Usta Słońca”) i uosabiał wówczas promienie słońca. W kosmologii Majów był on odpowiedzialny za stworzenie świata po trzech potopach i źródło wszelkiego istnienia. Jak mówią niektóre mity , ludzi stworzył z kolby kukurydzy.
Uważany był za najwyższego i niewidzialnego boga. Z tego powodu nie był przedstawiany pod żadną postacią.
Trochę historii dotyczącej znaku Hunab Ku
Najwcześniejszym znanym źródłem tego symbolu jest XVI-wieczny Kodeks Magliabechiano, dokument Azteków (nie Majów), znany również z graficznych przedstawień poświęceń serca rysowanych przez rdzennych artystów.
Projekt został po raz pierwszy odtworzony przez Zelię Nuttall, która odkryła na nowo Kodeks Magliabecchiano we Florencji we Włoszech w 1898 r., W swojej książce z 1901 r. (The Fundamental Principles of Old and New World Civilizations: A Comparative Research Based on a Study of the Ancient Mexican Religious, Sociological and Calendrical Systems.) Faksymile kodu (reprodukcje) zostały opublikowane w 1903 i 1982 r. W 1976 roku projekt został przedstawiony tkaczom z Teotitlan, Oaxaca przez epigrafa Gordona Whittakera, który zamówił dywanik na podstawie projektu z Codex Magliabbechiano. Do 1978 r. był wielokrotnie odtwarzany. Argüelles mówi, że kupił dwa dywaniki od Teotitlana wraz z projektem, który następnie zmodyfikował i spopularyzował w swojej książce The Mayan Factor (1987) i podczas Harmonic Convergence z 1987 roku.
Czarno-biały projekt, ukazał się na okładce i na zdobionych stronach The House of the Dawn (1914), romansowej powieści Marah Ellis Ryan osadzonej na terytorium Hopi podczas Pueblo Revolt z 1680 roku.
Znaczenie symbolu Hunab Ku
Podobnie jak wszystkie dawne symbole, prawdziwe znaczenie hunab ku mogło zostać zmienione na przestrzeni lat.
Znak te prawdopodobnie reprezentuje Najwyższego Boga lub Jedną Istotę – „Hunab” oznacza „jeden stan istnienia” i „Ku”, co oznacza „Bóg” (Według Wiki: jedyny bóg bytu) – pisaliśmy o tym na początku.
Znak ten obejmuje wszystkie przeciwieństwa we wszechświecie i jednoczy je jako jedno: mężczyzna i kobieta, ciemność i światło, yin i yang, świadome i nieświadome, wewnętrzne i zewnętrzne – lista trwa. Niektórzy uważają, że Hunab Ku działa jak most łączący te przeciwieństwa.
Symbol Hunab Ku jest porównywany do symbolu yin-yang, z czarnymi spiralami po jednej stronie i białymi spiralami po drugiej.