Symbole Rosji

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Rosja jest krajem zajmującym dużą część Azji, zachodzi również na część Europy. Jest również największym państwem na świecie, posiada również największe zbiory zasobów naturalnych i źródeł energii. Jej kultura kształtowała się silnie dzięki Słowianom południowym i Bizancjum, za Rusi Kijowskiej przyjęto również prawosławie.

Z czego słynie Rosja? Poznaj najpopularniejsze symbole tego kraju!

Rosja słynie przede wszystkim ze swoich nieoficjalnych symboli, które są charakterystyczne dla tego kraju. Jest to między innymi lalka Matrioszka, jednak równie silnymi symbolami jest wódka czy niedźwiedź. Mniej znanymi znakami są troika, będąca powozem konnym, brzoza czy samowar. Nie do pomylenia jest również dwugłowy, czarny orzeł znajdujący się na herbie Rosji, ich flaga czy hymn.

Flaga, Herb i Hymn Rosji

Flaga Rosji - symbole rosyjskieFlaga Rosji jest w użyciu już od 1668 roku, była wtedy używana jako flaga carska, zaś jako oficjalna flaga państwowa była używana w kilku wariantach od 1883 do 1917 roku. Po utworzeniu Rosyjskiej FSRR w 1991 roku była ponownie używana jako flaga, a po paru zmianach proporcji i odcieniach barw jest używana do dziś od 1993 roku. Złożona jest z trzech kolorów — białego, który symbolizuje czystość, niewinność i doskonałość, granatowego — koloru wiary i wierności oraz czerwonego, oznaczającego energię, siłę oraz krew przelaną w walce za ojczyznę. Istnieje również inna droga interpretacji kolorów — barwy mogą oznaczać jedność trzech wschodniosłowiańskich narodów — Białorusi (biały), Ukrainy (granatowy) i Rosji (czerwony).

Herb Rosji został przywrócony jako tradycyjny herb w 1993 roku. Przedstawia on złotego, dwugłowego orła, pochodzącego z czasów Cesarstwa Wschodniorzymskiego z godłem dynastii Paleologów z Pogonią Ruską na piersi, umieszczony na czerwonej tarczy. Nad głową ptaka znajdują się trzy złote korony. W prawej łapie orła znajduje się berło, a w lewej — królewskie jabłko. Dwugłowy orzeł pochodzi z czasów małżeństwa kniazia z krewną ostatniego cesarza Bizancjum — ptak był symbolem Bizancjum, a przejmujący godło Iwan III miał na celu wzmocnienie relacji między państwami. Była to również metafora przejęcia potęgi i siły Cesarstwa Bizantyjskiego.

Oficjalny hymn Rosji — Hymn Państwowy Federacji Rosyjskiej został przyjęty pod koniec roku 2000 przez Władimira Putina. Zastąpił on Pieśń Patriotyczną, wprowadzoną w roku 1991. Jest adaptacją hymnu państwowego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, jednak usunięte zostały z niego wzmianki o ideach Włodzimierza Lenina i kraju Rad. Skupiono się na Rosji, jej rozległego terytorium i wielu zasobów naturalnych, które mają służyć przyszłym pokoleniom.

Bałałajka

Bałałajka jest najbardziej znanym instrumentem ludowym, który posiada ponad 200-letnią historię. Jest to atrybut każdego ludowego święta oraz bajarzy i pieśniarzy, którzy rozpowszechniają opowieści i pieśni ludowe. Jest to trójkątny instrument o trzech strunach. Jest to symbol najprawdopodobniej przejęty od Mongołów, początkowo posiadała jedynie dwie struny, a trzecia pojawiła się w XVIII wieku, na Ukrainie często można spotkać też czterostrunowe i sześciostrunowe bałałajki. Wasilij Andriejew rozpoczął ujednolicanie bałałajki w celu użytkowania orkiestrowego pod koniec XIX wieku, wtedy również zaczęły być tworzone przez lutników.

Lalka Matrioszka

Matrioszka - jeden symboli rosjiMatrioszka znana jest również pod nazwą rosyjskiej lalki lęgowej lub lalką gniazdującą i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych, nieoficjalnych symboli Rosji. Symbolizuje ona tradycyjne wartości, takie jak szacunek do starszychpłodność, jedność wielopokoleniowej rodziny oraz dostatek. Oznacza również poszukiwanie prawdy i sensu życia przez wiele pokolenia — prawda może być ukryta w wielu warstwach znaczeniowych. Pochodzi z motywu rosyjskich baśni ludowych — opowieści o Ivanie poszukującego igły. Postała z natchnienia Malutin w 1898 roku. W szkicach największa lalka przedstawiała młodą kobietę ubraną w strój mieszczanki, która trzyma czarnego koguta, a mniejsze lalki przedstawiały resztę rodziny, zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Każda z nich miała swój charakterystyczny przedmiot, który trzymała.

Troika

Troika była sposobem zaprzęgania koni, który powodował mniejsze zmęczenie i umożliwiał dłuższe podróże powozami konnymi. Była również jednym z najszybszych pojazdów swoich czasów, mogąc osiągać prędkość nawet do 30 mil na godzinę. Służyła pierwotnie do transportu poczty, a konie w powozach często się zmieniały. Następnie była używana do przewodu najważniejszych pasażerów, prezentowała się na weselach czy uroczystościach religijnych. Najczęściej była przystrojona dzwonami, jaskrawymi kolorami i złotem. W dzień św. Eliasza Proroka odbywały się rytualne wyścigi troiki — troika symbolizowała ognisty rydwan niosący Eliasza do nieba. Rozbicie się powodu podczas wyścigu uważano za honorowy sposób na śmierć — Eliasz zabrał zmarłych do nieba.

Brzoza

Brzoza jest jednym z najstarszych symboli Rosji, jest to najpopularniejsze drzewo na całym terytorium Rosji. Kojarzona jest z boginiami Ładą i Lelą, (zobacz: Bogowie Słowiańscy) które symbolizują energię, płodność i czystość. Były od wieków używane w rytuałach i przy uroczystościach rosyjskich. W trakcie nocy kupały młode kobiety zaplątują wstążki włosów w gałęziach brzozy, by przyciągnąć bratnie dusze. Ochraniała również domostwo przed złą energią i zazdrością, najczęściej przy narodzinach nowego członka rodziny.

Inne symbole Rosji

Samowar jest symbolem gościnności, symbolizuje również ognisko domowe. W XIX wieku w Rosji prędko rozwinęła się kultura picia herbaty, również w tym wieku weszły do obiegu. Jest to urządzenie, które służy do przygotowywania herbaty, jego pochodzenie sięga aż Uralu. Często jest ozdabiany w charakterystyczny sposób — dominują na nim elementy roślinne oraz barwy złota, czerwieni i czerni.

Niedźwiedź jest wyrazem siły i pewności siebie. Jest symbolem potęgi i ogromu kraju, a także jego siły, jednak jednocześnie jest dobroduszny. Był on wykorzystywany jako symbol polityczny w walce między politykami. Jest jednym z najstarszych symboli Rosji, sięgającym czasów popiotrowych, w których Rosja stała się jednym z czołowych państw Europy.

 

Wódka i Zakąska

Wódka i Zakąska – wódka jest często kojarzona z Rosją

Wódka jest jednym z obecnie popularniejszych symboli Rosji. Jej historia rozpoczęła się już pomiędzy 1448 a 1478 rokiem, gdy destylacja alkoholu pojawiła się w Księstwie Moskiewskim. Było nazywane winem lub winem chlebowym, dopiero w XVII wieku słowo „wódka” zaczęto stosować w kontekście napoju.

Podsumowanie

Symbolami Rosji są nie tylko herb, flaga oraz hymn, ale również wiele innych przedmiotów lub żywych zwierząt albo roślin, które w kulturze rosyjskiej odgrywały bardzo ważną rolę. Obecnie najbardziej charakterystycznymi, nieoficjalnymi symbolami Rosji są wódka oraz kałasznikow, jednak państwo posiada dużą ilość innych symboli związanych z siłą i potęgą.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Na razie nie oddano żadnego głosu - Bądź Pierwszy!)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments