Kolor Biały

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Kolor biały to najjaśniejsza z barw. Jego dodatek rozjaśnia pozostałe kolory. Powszechnie występuje w naturze, z tego powodu jest znany i używany przez ludzkość już od czasów prehistorycznych. Wiele malunków naskalnych wykonanych zostało za pomocą kredy. Był stosowany we wszystkich epokach w zarówno w architekturze, malarstwie, jak i produkcji odzieży. Jest to powszechnie używany kolor również w czasach współczesnych.

Kolor biały znaczenie i symbolika

W kulturze zachodniej ze względu na swoją jasność utożsamiano go z czystością oraz z innymi pozytywnymi cechami, takimi jak niewinność. Symbolika ta jest bardzo wyraźna w religii katolickiej, gdzie dzieci niesione do chrztu ubrane są w biel, podobnie jak te idące w do pierwszej komunii. Zgodne z tradycją biała jest suknia ślubna panny młodej. Również wyobrażenia aniołów w malarstwie religijnym są przedstawiane w białych szatach i z białymi skrzydłami.

Biały jest także symbolem nowego początku, w języku funkcjonuje wyrażenie „zacząć z czystą kartą”. Oznacza ono rozpoczęcie przez kogoś nowego rozdziału w życiu bez obciążenia przeszłością, podobnie, jak nie jest nią obarczona biała niezapisana kartka papieru.  Z tego powodu jest on również łączony z czystym umysłem i kreatywnością.

Kolor ten jest silnie związany z medycyną i służbą zdrowia. Powodem jest noszenie zarówno przez lekarzy, jak i inny personel medyczny białych fartuchów. Wnętrza szpitali także często są urządzone w białej kolorystyce. Z tych powodów powstało skojarzenie bieli z zaufaniem i udzielaniem pomocy.

Te pozytywne skojarzenia powodują, że biały utożsamiany jest z dobrem i występuje w kontrze do koloru czarnego utożsamianego z kolei ze złem. Natomiast psychologia wskazuje, że może wywoływać on w ludziach zarówno reakcje pozytywne, jak i negatywne. Pozytywnymi są wymienione wyżej skojarzenia z czystością, niewinnością i higieną. Negatywne wiążą się z tym, że zbyt wiele koloru białego w otoczeniu wiąże się z uczuciami zimna, wyobcowania i osamotnienia.

Symbolika w różnych kulturach i krajach

W Chinach i wielu innych krajach azjatyckich kolor biały jest kojarzony ze śmiercią tak jak czarny w kulturze zachodu. Z tego powodu jego używanie jest unikane w codziennym życiu, co oznacza, że ubrania w tym kolorze zakładane są głównie na pogrzeby.

Kultura Beduinów i innych plemion koczowniczych łączy ten kolor z mlekiem, które jest dla nich bardzo ważnym towarem i pożywieniem. Dlatego biały kojarzony jest tam z pomyślnością i dobrobytem. Tradycyjnie noszone przez nich stroje męskie również są białe.

W buddyzmie biały jest jednym z sześciu najważniejszych kolorów i jest częścią flagi buddyjskiej. Oprócz czystości podobnie jak w kulturze europejskiej ma dodatkowe znaczenie i symbolizuje również wiedzę i proces uczenia.

Ciekawostki o kolorze białym

Samochody w kolorze białym pozostawione na słońcu nagrzewają się wolniej od kolorowych. Spowodowane jest to tym, że barwa biała odbija najwięcej promieni słonecznych ze wszystkich barw. Z tego powodu w najbardziej gorących miejscach na Ziemi, takich jak Półwysep Arabski  prawie wszystkie jeżdżące po ulicach samochody są jasne.

Biała flaga jest rozpoznawalnym na całym świecie symbolem zawieszenia broni lub kapitulacji. Zasady jej użycia podczas wojny określone są w konwencjach haskich.

Biały gołąb z kolei już od starożytności uznawany jest za symbol pokoju i pojednania.

Wiele białych ubrań pod wpływem wody staje się przezroczystych. Dlatego należy być ostrożnym w zakładaniu ich podczas pobytu na basenie lub nad morzem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 votes, average: 4,20 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments