Łączność bezprzewodowa jest przyszłością komunikacji miedzy ludzkiej. Przesyłanie informacji na duże odległości, od wielu tysięcy lat wymagało na ludziach coraz to nowszych pomysłów i usprawnień w przekazywaniu sobie informacji. Wraz z rozwojem technologii, coraz to nowe możliwości pojawiały się przed ludźmi w kwestii komunikacji. Jednym z przystanków w tym wyścigu, jest powstanie łączności bluetooth. Technologia ta powstała na początku lat 90 XX wieku, za sprawą współpracy 4 wielkich firm branży IT, które w tamtych czasach były w czołówce. Chodzi o IBM, Nokie, Toshibę i Intela. Ale sama nazwa nie powstała od razu. W dzisiejszych czasach jest to nadal jedna z najpopularniejszych form łączności krótko dystansowej. Bardzo ciekawa jest tez w tym przypadku geneza powstania znaku bluetooth i samo powstanie tej nazwy.
Bluetooth – historia i znaczenie nazwy
Za ojca nazwy i tym samym symbolu łączności bluetooth uważa się Jima Kardacha. Jest on jednym z twórców wspomnianej technologii. W czasie prac nad łącznością czytał książkę o wikingach i o Haraldzie Sinozębym (Blue = niebieski, tooth = ząb). Dlaczego jest to istotne w aspekcie bluetooth? Ponieważ od jego nazwiska pochodzi nazwa tej formy łączności. I tak jak Harald zjednoczył wszystkie plemiona ówczesnej Danii i Norwegii, tak też funkcja bluetooth miała za zadanie łączyć różne urządzenia typu komputery, telefony, słuchawki i tak dalej.
Pochodzenie samego symbolu bluetooth to nic innego jak połączenie inicjałów tego króla, które brzmiały H i B – (także połączenie samych run – sprawdź kategorie runy). Sam wzór symbolu to połączenie rum oznaczających te litery. Tak, więc patrząc na dzisiejsze symbole, niektóre z nich też mają ciekawą genezę.