Robert Bosch GmbH to niemieckie przedsiębiorstwo o zasięgu światowym z siedzibą w Gerlingen. Przedmiotem jego działalności jest produkcja techniki motoryzacyjnej oraz przemysłowej, dóbr użytkowych a także wyposażenia technicznego budynków. Założycielem firmy był niemiecki wynalazca i przedsiębiorca – Rober Bosch, który swój pierwszy warsztat mechaniki precyzyjnej i elektrotechniki otworzył w 1886 w Struttgarcie. Inwestując w kolejne wynalazki, własne i swoich pracowników, Bosch rozpoczął ekspansję na światowe rynki długo przed pierwszą wojną światową. Współcześnie ten światowy brand skupia fabryki i rozległą sieć dystrybucyjną oraz serwisową. Koncern posiada ponad 440 spółek zależnych oraz regionalnych w 60 państwa na wszystkich kontynentach i 13tys. punktów serwisowych w 140 krajach. W Polsce Bosch funkcjonuje od 1992r. W 2019r. koncern Bosch zatrudniał w Polsce prawie 8000 osób, a obrót przedsiębiorstwa oscylował wokół 9 mld zł.
Bosch logo
Ponieważ w pierwszych latach działalności Bosch koncentrował się głównie na produkcji magnetycznych urządzeń zapłonowych jego pierwszym logotypem był właśnie przekrój trójnika w iskrowniku zapłonowym z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy, firmujący każdy wyprodukowany przez firmę przedmiot. W 1907r. w logotypie, obok obłego tym razem magnesu, po raz pierwszy pojawił się pierwowzór współczesnego, rozpoznawalnego na całym świecie napisu Bosch, grubą kursywą i geometrycznymi literami.
Powstanie współcześnie nam znanego logotypu datuje się w okresie międzywojennym. To wówczas identyfikacja wizualna firmy staje się minimalistyczna i nowoczesna. Kultowy symbol zostaje sprowadzony do piktogramu i położony poziomo a nazwę firmy napisano tradycyjną czcionką o grubych literach, pozbawionych spacji.
Czcionka aktualnego logotypu zbliżona jest do Typold Condensed Extra Bold i FF Mark W1G Narrow Heavy. Kolorystyka znaku opiera się na zdecydowanych barwach: czerwonej, szarej i białej, mających symbolizować pewność siebie i profesjonalizm. Zamiana czerni na szarość dodała mu elegancji i stylu.