Chiromancja – czytanie z dłoni

Spośród wszystkich praktyk wróżenia, czytanie dłoni, znane również jako chiromancja jest jedną z najbardziej cenionych. Chociaż jego dokładne pochodzenie pozostaje nieznane, uważa się, że chiromancja rozpoczęła się w starożytnych Indiach.

09.07.20
2 komentarze

Spośród wszystkich praktyk wróżenia, czytanie dłoni, znane również jako chiromancja jest jedną z najbardziej cenionych.

Etymologia słowa chiromancja

Chiromancja (z gr. cheir = ręka, manteia = wróżenie) dzielimy na dwie odrębne, ale uzupełniające się nawzajem dziedziny – chirognomię i chirologię:

Chirognomia – (z gr. cheir = ręka, gnome = poznanie) to badanie konturów, zewnętrznych kształtów dłoni (szerokość, długość), spoistości wnętrza dłoni, kształtu palców i określanie ogólnego wyrazu.

Chirologia – nauka o dłoni, polega na badaniu wnętrze dłoni, tj. wzgórków, linii i znaków.

Historia chiromancji

Chociaż jego dokładne pochodzenie pozostaje nieznane, uważa się, że chiromancja rozpoczęła się w starożytnych Indiach, rozprzestrzeniając się po całej ziemi eurazjatyckiej do Chin, Tybetu, Persji, Egiptu i Grecji. W rzeczywistości Arystoteles szczegółowo czytał dłonie w swojej pracy De Historia Animalium (Historia zwierząt) 2500 lat temu. Jego zdaniem „Linie nie są zapisane w ludzkiej dłoni bez powodu”.

Wróżenie z ręki

The Fortune Teller – obraz Enrique Simonet (1899)

Po upadku przychylności w średniowieczu chiromancja przeżyła w XIX wieku monumentalne odrodzenie wraz ze wzrostem zainteresowania okultyzmem. Towarzystwa chirologiczne zostały założone w celu promowania i rozwijania praktyki w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych; czytelnicy dłoni, tacy jak urodzony w Dublinie William John Warner, znany pod pseudonimem Cheiro, zgromadzili światowych obserwatorów. Do połowy XX wieku chiromancja została w pełni zintegrowana z amerykańską popkulturą.

Od czego zacząć czytanie z dłoni? Którą dłoń wybrać?

Rozpoczynając analizę, najlepiej zacząć od większych obserwacji, starając się uzyskać bardziej dopracowane szczegóły. Choć opinie są różne, wielu współczesnych czytelników uważa, że ​​ważna jest analiza zarówno lewej, jak i prawej ręki: ręka niedominująca ujawnia naturalną osobowość i charakter, natomiast ręka dominująca pokazuje, w jaki sposób cechy te zostały zaktualizowane w praktyce. Razem odkrywają, jak dana osoba wykorzystuje swój potencjał w tym życiu.

Na początek nie spiesz się i dokonaj kilku cichych spostrzeżeń, trzymając dłoń ‘badanej’ osoby we własnej. Jaka jest tekstura? Czy spód dłoni jest gładki czy raczej szorstki? Czy palce są wypielęgnowane czy brudne? Pamiętaj,  w praktykach chiromancji nie można niczego przeoczyć. Wszystko ma sens, a kiedy natchniesz swoją praktykę intuicją, płynnie wydobędziesz znaczenie najmniejszych szczegółów.

Następnie zapoznaj się z kształtami dłoni.

Typ, kształt dłoni

Poniżej najczęściej rozróżniane typy dłoni wraz z krótkim opisem.

 • Elementarny – Cechą kształtu elementarnego jest szeroka i gruba dłoń, grube palce nie zwężające się ku końcom które są raczej krótkie. Dłoń tę posiadają zazwyczaj ludzi którzy pracują fizycznie i odznaczają się dużą siłą.
 • Szpatułkowaty / Łopatkowaty – Cechą kształtu szpatułkowatego / łopatkowego podobnie jak w kształcie elementarnym jest duża i szeroka dłoń. Palce są nieco dłuższe także o tępo zakończonych i szerokich końcach.
 • Stożkowaty – Cechą kształtu stożkowatego jest stożkowaty kształt dłoni o krótkich szczupłych palcach. Osoby posiadające ten typ dłoni charakteryzują się pobudliwością, porywczością oraz impulsywnością.
 • Kwadratowy – Cechą kształtu kwadratowego, jak sama nazwa wskazuje jest kwadratowy kształt dłoni. Kształt tego typu należy najczęściej do osób rzeczowych, systematycznych i statecznych.
 • Sękaty – Cechą kształtu sękatego są tępe końce palców, duże wyraziste stawy. Kształt tego typu dłoni należy do osób zdecydowanych i mądrych. Inną nazwą dla tego kształtu dłoni to ‘filozoficzny’.
 • Szpiczasty – Cechą kształtu szpiczastego są szczupła dłoń oraz palce, które również są szpiczasto zakończone. Kształt tego typu dłoni należy do osób idealistycznych i niepraktycznych.
 • Mieszany – Zazwyczaj jest to połączenie dwóch powyżej wymienionych typów dłoni.

Kształty dłoni często również są klasyfikowane według żywiołów:

 • Dłonie Ziemi – Szerokie, kwadratowe dłonie i palce, gruba lub szorstka skóra i najczęściej rumiany kolor. Długość dłoni od nadgarstka do dolnej części palców jest zwykle równa długości palców.
 • Dłonie powietrza – Kwadratowe lub prostokątne dłonie z długimi palcami i czasami wystającymi kłykciami, nisko osadzonymi kciukami, a często suchą skórą. Długość dłoni od nadgarstka do dolnej części palców jest zwykle równa długości palców.
 • Dłonie ognia – Kwadratowa lub prostokątna dłoń, rumiana lub różowa skóra i krótkie palce. Długość od nadgarstka do dolnej części palców jest zwykle większa niż długość palców.
 • Dłonie wody – Owalna dłoń, z długimi, elastycznymi, stożkowymi palcami. Długość  od nadgarstka do dolnej części palców jest zwykle mniejsza niż szerokość w najszerszej części dłoni i zwykle równa długości palców.

Skóra na dłoni – powierzchnia, kolor

Przy badaniu dłoni, warto zwrócić szczególną uwagę na skórę – może nam to wiele powiedzieć o ‘badanej’ osobie. Poniżej ogólny krótki zarys interpretacji kolorów i powierzchni dłoni:

Powierzchnia skóry dłoni:

 • Gładka – wrażliwość
 • Pomarszczona – oschłość
 • Wilgotna – nerwowość
 • Sucha – opryskliwość

Kolor dłoni:

 • Czerwony – emocje, zdenerwowanie
 • Różowy – zrównoważony, pogodny, zdrowy
 • Żółty – zazdrość, kłopoty zdrowotne
 • Złoty – energia, samodzielność, pracowitość
 • Biały – wyrozumiały
 • Blady – bezradność, lenistwo
 • Siny – mściwość

Po opanowaniu kształtów dłoni i powiązanych z nimi elementów (np. kolor skóry) możesz poznać linie i zmarszczki, a także wzgórza dłoni. Rzućmy okiem na każdy z nich – zaczniemy od linii na dłoniach.

Linie na dłoniach

Kiedy myślisz o chiromancji, prawdopodobnie pojawia się obraz ekscentrycznego mistyka śledzącego zmarszczki dłoni w słabo oświetlonym  pokoju. Chociaż ten stereotyp może być nieco przestarzały, nie jest on całkowicie nie na miejscu. Fałdy i zagięcia dłoni, zwane liniami, są rzeczywiście wykorzystywane do tworzenia narracji i przewidywania przyszłych wydarzeń.

Znaczenie różnych linii określa się, analizując ich długość, głębokość i krzywiznę. Żadne dwie dłonie nie są unikalne, więc pamiętaj, że kontekst jest wszystkim: zwróć uwagę na to, gdzie każda linia zaczyna się i kończy, w którym momencie i gdzie się przecina. Twoja intuicja jest w tym wypadku bardzo ważna – warto być w tej kwestii kreatywnym. W razie wątpliwości nie bój się zadawać własnych pytań. W końcu jedynie ‘czytasz’ dłoń, a nie myśli. Kiedy zrozumiesz historię ‘badanej’ osoby, będziesz w stanie zaoferować bogatszą ocenę, stosując swoje obserwacje do rzeczywistych sytuacji.

Główne linie:

 • Linia życia
 • Linia głowy
 • Linia serca

Poboczne linie:

 • Linia losu
 • Linia relacji
 • Linia słońca / Apolla
 • Linia zdrowia / Merkurego
 • Linia intuicji
 • Droga mleczna / bransoletki
 • Pasek Wenus

Linia życia

Linia życia

Linia życia jest prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną linią na ręce. Linia ta zaczyna się między palcem wskazującym a kciukiem i biegnie w dół w kierunku podstawy kciuka oraz połączenia z nadgarstkiem – odzwierciedla zdrowie, witalność fizyczną oraz poważne zmiany w życiu. Wbrew powszechnemu przekonaniu długość linii życia nie jest związana z długością życia.

Linia głowy

Linia głowy - nagłówek

Linia głowy znana również jako linia mądrości odzwierciedla inteligencje, mentalność i osobowość człowieka.  Linia głowy zaczyna się tuż powyżej linii życia, między kciukiem a palcem wskazującym i biegnie w poprzek dłoni w kierunku drugiej krawędzi dłoni poziomo. Czasami linia głowy zaczyna się bezpośrednio na linii życia i stamtąd wychodzi.

Linia Serca

Linia serca

Linia serca rozciąga się pod małym palcem do palca wskazującego i odzwierciedla życie miłosne i nastawienie człowieka. Twierdzi się także, że linia wskazuje na romantyczne perspektywy i intymne relacje; na przykład łańcuchowa lub siatkowa linia serca wskazuje na zalotne podejście do miłości, takie, które może łatwo ulec zakochaniu.

Linia losu

Linia losu - fortuny

Linia losu jest również znana jako Linia Przeznaczenia. Ta linia ujawnia wpływ, jaki ludzie i wydarzenia wywarły na daną osobę – są to również zdarzenia, nad którymi nie mamy kontroli. Linia losu jest związana ze ścieżką życia człowieka. Wskazuje ona na przeszkody, jakie napotykamy w życiu czy wybory jakie musi podejmować.

Linia relacji

Linia relacji

Linie relacji wskazują na zdolność człowieka do wywiązywania się ze zobowiązań w związku (ilość kresek nie musi wcale wskazywać ilości partnerów czy związków). Jeśli linie są dobrze określone i dłuższe, może to wskazywać, że dana osoba ma zdolność do podejmowania długoterminowych zobowiązań. Krótsze i słabsze linie mogą oznaczać relacje, które mogą nie trwać lub te, które mogą zakończyć się na jakiś czas i zacząć od nowa.

Linia słońca / Apolla

Linia słońca - Apolla

Linia Apollo, znana również jako Linia Słońca, gdy jest obecna, jest wskaźnikiem sukcesu w życiu, kreatywności, talentu. Ta linia może wskazywać kreatywne, pewne siebie osoby, które są wyjątkowo zdolne do realizacji planu działania czy posiadają jakieś ukryte talenty. Potrafią dobrze przekazywać swoje pomysły i są wrażliwe, co czyni je przygotowanymi na sukces i szczęście.

Linia zdrowia / Merkurego

Linia zdrowia - Merkurego

Linia Zdrowia jest również znana jako Linia Merkurego i jest wskaźnikiem zdrowia i ogólnego samopoczucia. Ludzie, którzy potrafią leczyć innych fizycznie, emocjonalnie lub duchowo, mogą posiadać tę linię. Należy pamiętać, że jeśli linia wydaje się złamana lub postrzępiona, może to wskazywać na możliwą chorobę lub choroby, które pojawiły się i zniknęły.

Linia intuicji

Linia Intuicji

Linia intuicji nie występuje powszechna – częściej możemy ją dostrzec na dłoniach kobiet, u których intuicja i wyczucie sytuacji są większe.  Linia ta widoczna jest u osób odznaczających się wrażliwością, wyobraźnia, subtelnością, zdolnościami mediacyjnymi, otwartym umysłem.

Bransoletki

Bransoletki

Linie bransoletki znajdują się u podstawy dłoni na nadgarstkach. Większość ludzi w tym miejscu trzy linie, jednak niektóre szczęśliwe osoby mają aż cztery. Linie te mogą ujawnić długowieczność, zdrowie, przeznaczenie, dobrobyt oraz równowagę lub nierównowagę umysłu, ciała i ducha. Im bardziej solidne i nieprzerwane linie, tym większe są szanse na dobre, zdrowe życie.

Pasek Wenus

Pas Wenus

Pas Wenus może wskazywać na zranioną i nerwową osobę. Osoby te mogą doświadczać ekstremalnych wzlotów i upadków. Ludzie posiadającą tę linią mogą mieć bardzo zmysłowy charakter. Jeśli linia posiada pęknięcia, może to oznaczać osobę, która musi kontrolować swój temperament lub może wskazać osobę o głębokiej wrażliwości.

Wzgórza na dłoniach

Po zidentyfikowaniu rodzaju dłoni oraz linii zaczynamy obserwacje naturalnej topografię dłoni. Mięsiste obszary zwane wzgórzami są związane z różnymi tematami życia. Główne wzgórza odpowiadają siedmiu ciałom niebieskim w astrologii : Apollo (słońce), Luna (księżyc), Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn. Zaokrąglone, lekko podwyższone wzgórza ujawniają atrybuty, które są wyważone i proporcjonalne, a płaskie wzgórza ujawniają słabo rozwinięte cechy danej osoby. Wreszcie, niezwykle widoczne wierzchowce ujawniają dominujące cechy, które mogą być przesadzone lub przecenione.

 • Wzgórze Jowisza
 • Wzgórze Saturna
 • Wzgórze Apolla / Słońca
 • Wzgórze Merkurego
 • Wzgórze Marsa negatywne
 • Wzgórze Marsa pozytywne
 • Wzgórze Księżyca
 • Wzgórze Wenus

Wzgórze Jowisza

 

Wzgórze Jowisza

Wzgórze Jowisza znajduje się na dłoni u podstawy palca wskazującego. Ma związek z greckim bogiem Zeusem – czyli Jowiszem w mitologii rzymskiej. Wzgórze to wskazuje, jak postrzegasz świat i jak chcesz być postrzegany przez innych. Ma to wiele wspólnego z determinacją, ego, potrzebą władzy i kontroli, osiągnięć i przywództwa. Jeśli ta góra jest zwykle wzniesiona i widoczna, może to wskazywać na osobę, która jest ambitna, zdeterminowana, dumna, posiada cechy przywódcze.

Cechy: duma, ambicja, wiata, optymizm

Wzgórze Saturna

Wzgórze Saturna

Wzgórze Saturna znajduje się na dłoni poniżej podstawy środkowego palca. Jest to wskaźnik cierpliwości, obowiązku i odpowiedzialności, a także skromności i potrzeby samotności. Jeśli to wzgórze jest widoczne, może wskazywać osobę przyjazną i niezależną oraz osobę, która uważa, że ​​rzeczy dzieją się tak, jak powinny. Jeśli wydaje się to nadmiernie rozwinięte, może to oznaczać osobę upartą do winy, czasami przygnębioną, cyniczną, nieufną, zbyt nieśmiałą i zbyt odizolowaną od innych.

Cechy: odpowiedzialność, skromność, realizm

Wzgórze Apolla

Wzgórze słońca / Apolla

Wzgórze Apolla  (znane też jako wzgórze słońca) znajduje się u podstawy palca serdecznego. Wskazuje na pewność siebie, współczucie, indywidualność, zdolności twórcze, sukces, optymizm. Jeśli wzgórze słońca jest płaskie, może wskazywać na osobę, która jest niezbyt towarzyska, nie posiada zdolności artystycznych.

Cechy: pewność siebie, witalność, twórczość

Wzgórze Merkurego

Wzgórze Merkurego

Wzgórze Merkurego znajduje się na dłoni poniżej podstawy małego palca. Jest ono wskaźnikiem sukcesu w biznesie, finansów, praktyczności, przenikliwości, werbalnej ostrości i zdolności adaptacyjnych. Jeśli to wzgórze jest dobrze widoczne, może to oznaczać osobę, która ma wiele zainteresowań, jest elastyczna i ma bardzo dobre umiejętności komunikacyjne. Jeśli wzgórze jest nadmiernie rozwinięte, może to oznaczać kogoś, kto ma tendencję do mówienia za dużo i nie zawsze jest prawdomówny, szczery. Płaskie wzgórze Merkurego może wskazywać osobę nieśmiałą, która ma problemy z komunikowaniem się z innymi, a także kogoś, kto może nie odnieść wielkiego sukcesu biznesowego w życiu.

Cechy: komunikacja, jasne myślenie, praktyczność, przenikliwość, sukces w biznesie

Wzgórze Marsa pozytywne

Wzgórze Marsa pozytywne

Wzgórze Marsa pozytywne (Mars pozytywny), znajduje się między linią głowy a linią serca, poniżej małego palca. Wzgórze to odzwierciedla temperament. Nadmiernie rozwinięte wzgórze oznacza upartą i buntowniczą osobę. Jeśli ‘Mars’ jest nieobecny lub płaski, jest to oznaką niemożności wyrażenia prawdziwych uczuć – osoba taka często wywołuje konfrontacje i kłótnie. Jeśli wzgórze jest normalnie podniesione, osoba ma siłę i jest odważna, dobrze wyważona a także zdrowa.

Wzgórze Marsa negatywne

Wzgórze Marsa negatywne

Wzgórze Marsa negatywne (Mars negatywny) oznacza entuzjazm lub agresję jednostki. Jeśli wydaje się, że jest nadmiernie rozwinięte, oznacza to, że osoba może być porywcza, pobłażliwa, egoistyczna i kłótliwa. Gdy wzgórze wydaje się niedostatecznie rozwinięte, nieobecne lub płaskie, może to wskazywać, że osoba odznacza się dużą niepewnością w działaniu, słabym poczuciem własnej wartości oraz motywacją.

Wzgórze Księżyca

Wzgórze Księżyca / Luny

Wzgórze Księżyca  znajduje się na u podstawy dłoni, po stronie małego palca. Wzgórze księżyca jest wskaźnikiem intuicji, kreatywności, wyobraźni i podświadomości. Jeśli wzgórze jest nadmiernie widoczne, to osoba może mieć problem z odróżnianiem świata fantazji i wyobraźni od rzeczywistości. Płaskie wzgórze może wskazywać na kogoś pozbawionego wyobraźni, który wykazuje pesymizm i brakuje mu entuzjazmu. Może to być także osoba zamknięta, pogrążona we własnych myślach.

Cechy: intuicja, duża wyobraźnia

Wzgórze Wenus

Wzgórze Wenus

Góra Wenus znajduje się na dłoni u podstawy, między kciukiem a linią życia. Jest wskaźnikiem miłości, romansu, pasji, zmysłowości, wybranych kochanków i wyglądu. Jeśli ten wierzchowiec jest zwykle podniesiony, może wskazywać atrakcyjną i zdrową osobę, która pasjonuje się sztuką i lepszymi rzeczami w życiu. Może także reprezentować kogoś, kto jest szanowany, wpływowy i czerpie korzyści z prawdziwych przyjaźni. Jeśli wydaje się, że jest rozwinięty, może to wskazywać na osobę, która przesadza i jest rozwiązła. Może również oznaczać osobę, która szuka natychmiastowej satysfakcji. Płaska lub nieobecna Góra Wenus może wskazywać na osobę, która nie ma związku z życiem rodzinnym, napotyka wiele problemów i może cierpieć z powodu choroby lub innych trudności.

Mapa dłoni – linie i wzgórza

Linia Życia
Linia Głowy
Linia Serca
Linia Losu
Linia Słońca / Apolla
Linia Zdrowia / Merkurego
Linia Intuicji
Linia Relacji
Pasek Wenus
Bransoletki / Droga Mleczna
Wzgórze Jowisza
Wzgórze Saturna
Wzgórze Słońca / Apolla
Wzgórze Merkurego
Wzgórze Mars negatywny
Wzgórze Mars pozytywny
Wzgórze Księżyca
Wzgórze Wenus

 


Źródła:

 • allure.com/story/palm-reading-guide-hand-lines
 • en.wikipedia.org/wiki/Palmistry
 • psychiclibrary.com/palmistry-room/
 • himalaya-wiki.org/index.php?title=Chiromancja

Szczególnie polecam poczytanie książki (wydana ok. 1920) pt. „Chirognomia i chiromancya. Studyum o ręce” – Wydaw. „Kultura i Sztuka”. Książka jest dostępna online tutaj:

 • sbc.org.pl/dlibra/publication/10792/edition/10342/content
1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 votes, average: 4,33 out of 5)
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mam pytanie
Mam pytanie
2 lat temu

Czemu ludzie wierzą w takie bzdury xddd

Ktoś
Ktoś
2 lat temu
Reply to  Mam pytanie

Bo lata doświadczeń otwierają o wiele bogatszy świat doznań i zmysłów aniżeli w ograniczenia bzdur