Ćma

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Ćmy są uważane za nocne motyle, jednak ich znaczenie jest odległe od tego przypisywanego barwnym owadom witających ludzi za dnia. Często są kojarzone ze śmiercią i postrzegane jako jej zwiastun. Spowodowane jest to głównie za sprawą kierowania się ćmy do źródła światła, na przykład ognia świecy, który gaśnie po kontakcie z ciałem owada. Uważano również, że często ujawnia się jako ciemna kobieta, która przylatuje do człowieka we śnie i pragnie odebrać mu życie.

Panuje przekonanie, że ćmy są brzydszym odpowiednikiem motyli, jednak wielu ludzi dostrzega w nich ukryte piękno. Mogą jednak nadal symbolizować przemianęrozpoczęcie nowego etapu życia, a także ich znaczenie jest rozszerzone o symbol zaakceptowania człowieka w takiej formie, jak został on stworzony. Głównie przez fakt ich wyglądu, który może być odpychający, jednak w każdym stworzeniu, nieważne jakiego gatunku, kryje się piękno i gracja.

Ćma jest łączona z duchowością ze względu na swój popęd do źródła światła. Naturalnie kierują się w stronę światła księżyca, jednak te żyjące z ludźmi mogą trafić na ogień lub lampy. Przez swoje wychodzenie z ciemności uznawana jest za pozytywny symbol, który może być również metaforą oświecenia. Są często również powiązane z dualizmem życia i śmierci oraz światła i ciemności (zobacz: Yin Yang). Pomimo że owad narodził się w nocy i jest to jego domena, kieruje się cały czas w stronę światła.

Ćma w kulturze, mitologii, tradycji

W kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej ćmy były kojarzone z zabawą w rytm melodii za sprawą swojego chaotycznego lotu i gwałtownych zmian kierunku w stronę źródła światła. Były symbolem chaotyczności i wyśmienitej zabawy. Jest również łączona z odrodzeniemmetamorfozą oraz mocami regeneracyjnymi. Podobnie jak motyl, była powiązana ze wskrzeszaniem się i rozpoczynaniem nowego życia. Były również wiązane ze snami. Plemię Czarnych Stóp widziało w ćmach dusze zmarłych, były również łącznikami między snem a jawą.

W krajach, takich jak Serbia, Chorwacja czy Czechy ludzie byli przekonani, że pod postacią ćmy kryje się strażniczka wiedzy tajemnej oraz mądrości. Była symbolem łącznika między światem żywych i zmarłych, miała również znać inne światy, w tym te, do których odchodzą zmarli.

We wierzeniach słowiańskich ćmy były utożsamiane z błądzącymi po ziemi duszami, które odkryły tajemną wiedzę śmierci. Jednak pod ich postacią mogły się również kryć zmory czy złe duchy, którym niedane było spocząć w pokoju.

Celtowie wiązali ćmy ze śmiercią i rozkładem, (zobacz: symbole celtyckie) były traktowane jako stworzenia z ciemnej strony. Ich przekonanie wywodziło się z wyglądu owadów, a także specyficznym wyglądem ćmy jastrzębiej, która posiada wizerunek czaszki na swoich skrzydełkach.

Mieszkańcy Szkocji i Irlandii (sprawdź: symbole wielkiej brytanii) wierzyli, że wlecenie ćmy do domu było symbolem rychłej śmierci domownika. Na terenie Walii panowało przekonanie, że ćma powoduje ślepotę, jednak ich obecność na obrzędach pogrzebowych była akceptowana. Uznawano, że owady mogą przenosić duszę zmarłych z doczesnego świata do wieczności, dlatego nie wolno było w takich momentach ćmy odganiać czy zabijać.

Na terenie Europy ćma była utożsamieniem diabła lub wiedźmy, przez których mogła zostać stworzona. Wierzono, że ćmy mogą wpełzać do mózgu człowieka, by doprowadzić ich do szaleństwa.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (8 votes, average: 3,13 out of 5)
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Lili
Lili
2 lat temu

Ćmy nie odstępowały mnie na krok w szpitalu
Jedna była nie żywa
Jedną udało mi się złapać i wypuścić

Czy to jakiś znak ???

Czarodziejka
Czarodziejka
2 lat temu
Reply to  Lili

Tak, odrodzenia i zmiany, ćma to nie zły znak, wręcz przeciwnie, znak zmian na lepsze, ćma zawsze leci do światła czyli tam gdzie my czujemy się bezpiecznie, ja nigdy nie zabijam ćmy tylko łapie i wypuszczam i cieszę się jak zawita do mojego domu bo to oznacza że będzie lepiej

Córka
Córka
1 rok temu

Po śmierci taty,co rusz widzę ćmę. Jak to interpretować.