Czerwona Gwiazda to jeden z najbardziej znanych symboli komunistycznych (innym jest np. sierp i młot), spopularyzowany po rewolucji październikowej (1917r.). Do swoich emblematów przyjmowały go partie komunistyczne na całym świecie – znak ten pojawiał się także na wielu flagach i godłach narodowych.
Historia powstania symbolu
Pochodzenie gwiazdy jako symbol masowego ruchu politycznego datuje się na czasy rosyjskiej wojny domowej z lat 1917-1922 i końca pierwszej wojny światowej w 1918 roku – ale dokładna data pierwszego użycia tego znaku pozostaje nieznana. Najczęściej przypuszcza się, że oddziały rosyjskie uciekające przed frontami austriackimi i niemieckimi znalazły się w Moskwie w 1917 r. i mieszały się z miejscowym garnizonem moskiewskim. Aby odróżnić oddziały moskiewskie od napływu wycofujących się frontmanów, oficerowie rozdawali żołnierzom cynowe gwiazdy do noszenia na czapkach. Kiedy wojska te dołączyły do Armii Czerwonej i bolszewików, pomalowali swoje cynowe gwiazdy na czerwono, kolor socjalizmu, tworząc w ten sposób oryginalną czerwoną gwiazdę.
Inna historia o pochodzeniu czerwonej gwiazdy odnosi się do domniemanego spotkania Leona Trockiego z Nikołajem Krylenko. Krylenko, nosił zieloną gwiazdę na klapie; Trocki zapytał o jego znaczenie i otrzymał wyjaśnienie, że każde ramię gwiazdy reprezentuje jeden z pięciu tradycyjnych kontynentów. Po wysłuchaniu wyjaśnienia, Trocki określił, że żołnierze Armii Czerwonej powinni nosić podobną, czerwoną gwiazdę.
Znaczenie symbolu Czerwonej Gwiazdy
W jednej z interpretacji pięć punktów reprezentuje pięć palców ręki robotnika, a także pięć kontynentów. Mniej znaną sugestią jest to, że pięć punktów gwiazdy miało reprezentować pięć grup społecznych, które doprowadziły Rosję do komunizmu: młodzież, wojsko, robotnicy przemysłowi, robotnicy rolni (chłopi) i inteligencja.
Czerwona gwiazda stała się jednym z symboli reprezentujących Związek Radziecki pod rządami Partii Komunistycznej, wraz z, na przykład młotem i sierpem. W sowieckiej heraldyce czerwona gwiazda symbolizowała Armię Czerwoną i służbę wojskową, w przeciwieństwie do sierpa i młota, które symbolizowały pokojową pracę.
Ciekawostki
- Prezentacja i obnoszenie się z symbolem Czerwonej gwiazdy jest zabronione w niektórych krajach (szczególnie byłych krajach socjalistycznych), a także w krajach, w których komunizm jest zabroniony przez prawo.
- Symbol czerwonej gwiazdy występuje też w logo holenderskiej marki piwa Heineken. Nie ma on nic wspólnego z symboliką komunistyczną.
To jest zmodyfikowany heksagram i na piwie to jest właśnie to bo Heineken to żyd i właśnie taką gwiazdę mają żydzi na fladze.
Po zdaniu: „Mniej znaną sugestią jest to, że pięć punktów gwiazdy miało reprezentować pięć grup społecznych, które doprowadziły Rosję do komunizmu:”, występującym pod koniec 1. akapitu pod nagłowkiem „Znaczenie symbolu Czerwonej Gwiazdy”, jest wymienionych 6 grup społecznych.
Dzięki za komentarz i zwrócenie uwagi na błąd 🙂 Poprawione 🙂
było: młodzież, wojsko, robotnicy przemysłowi, robotnicy rolni, chłopi i inteligencja.
zmienione na: młodzież, wojsko, robotnicy przemysłowi, robotnicy rolni (chłopi) i inteligencja.
Zielona, pięcioramienna gwiazda, o której mowa, to pewnie symbol języka międzynarodowego „esperanto” 🙂
O super! Dzięki za ten komentarz 🙂 może niedługo napisze o tekst o tym.