Uroboros

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Uroboros – jest to znany od starożytności symbol przedstawiający węża lub smoka z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie. Znak powstały najprawdopodobniej w starożytnej egipskiej ikonografii. Uroboros (lub też: Ouroboros, urobor),  wszedł do zachodniej kultury poprzez grecką magiczną tradycję – w późniejszym czasie został on przyjęty jako symbol w gnostycyzmie i hermetyzmie, a zwłaszcza w alchemii.

Symbolika i znaczenie Uroborosa

Aby poznać dokładne znaczenie tego symbolu musimy cofnąć się do pierwszych wzmianek i odkryć na jego temat.

Starożytny Egipt

Pierwszym, znanym pojawieniem się motywu Uroborosa jest „Enigmatic Book of the Netherworld”, czyli starożytny egipski tekst pogrzebowy znaleziony w grobowcu Tutanchamona ( XIV w pne). Tekst dotyczy działań boga Ra i jego związku z Ozyrysem w podziemnym świecie. Na ilustracji z tego tekstu dwa węże, trzymające ogon w ustach, obracają się wokół głowy, szyi i stóp ogromnego boga, który może reprezentować zjednoczonego Ra-Ozyrysa. Oba węże są manifestacją bóstwa Mehena, który w innych tekstach pogrzebowych chroni Ra w swojej podróży w zaświatach. Cała boska figura przedstawia początek i koniec czasu.

Uroboros przewija się także w innych egipskich źródłach, gdzie, podobnie jak wiele egipskich bóstw wężowych, reprezentuje bezforemny chaos, który otacza uporządkowany świat oraz bierze udział w okresowym odnowie tego świata. Symbol ten utrzymywał się w Egipcie w czasach rzymskich, kiedy często pojawiał się na magicznych talizmanach, czasem w połączeniu z innymi magicznymi emblematami (patrz: symbole egipskie).

Indie

Symbolika Ouroborosa została także użyta do opisania Kundalini.

Kundalini to energia, moc duchowa, opisywana jednocześnie pod postacią węża, bogini i „siły”. Ideał kundalini łączy ze sobą jogę, tantryzm oraz wszelkie indyjskie kulty bogini – Śakti, Dewi.

Według średniowiecznej Upaniszady Jogicznej, „Boska moc, Kundalini, świeci jak łodyga młodego lotosu, jak wąż, zwinięty w kłębek na sobie, trzyma w ustach ogon i leży na wpół uśpiony jak podstawa ciało”.

Alchemia

W symbolice alchemicznej urobor to symbol zamkniętego, stale się powtarzającego procesu przemiany materii – procesu, który w formie faz podgrzewania, parowania, chłodzenia i kondensacji cieczy ma prowadzić do sublimacji substancji. Uroboros to odpowiednik kamienia filozoficznego (patrz: symbole alchemiczne).

Podsumowanie znaczenie symbolu

Podsumowując  – Uroboros  to symbol nieskończoności (patrz: symbole wieczności), wiecznego powrotu i zjednoczenia przeciwieństw (coincidentia oppositorum lub coniunctio oppositorum). Gryzący własny ogon wąż (lub też smok) wskazuje, że koniec w procesie wiecznego powtarzania odpowiada początkowi. Mamy tu do czynienia z symboliką cyklicznego powtarzania – obiegu czasu, odnawiania się świata, śmierci i narodzin (podobnie jak: Yin Yang).

Ouroboros a świat wiedźmina

Wąż ten występuję także w popularnych książkach o wiedźminie. Pod tym zdaniem, zamieszczam fragmenty dotyczące tego symbolu (z ostatniej części sagi o wiedźminie pt. „Pani Jeziora”):

– Od początku – poprosił Galahad. – Od samego początku…

– Ta historia – powiedziała po chwili, szczelniej owijając się w piktyjski pled – coraz bardziej wygląda mi na taką, która nie ma początku. Nie mam też pewności, czy też się aby już skończyła. Strasznie się, musisz wiedzieć, poplątała przeszłość z przyszłością. Pewien elf powiedział mi nawet, że to jest jak z tym wężem, który capnie zębami własny ogon. Wąż ten, wiedz o tym, nazywa się Uroboros. A to, że gryzie swój ogon, znaczy, że koło jest zamknięte. W każdym momencie czasu kryją się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W każdym momencie czasu kryje się wieczność.

Drugi Cytat:

Na ścianie, którą wskazał, widniał wypukły relief przedstawiający ogromnego łuskowatego węża. Gad, zwinąwszy się w kształt ósemki, wgryzał się zębiskami we własny ogon. Ciri widziała już coś takiego, ale nie pamiętała gdzie.

– Oto – powiedział elf – pradawny wąż Uroboros. Uroboros symbolizuje nieskończoność i sam jest nieskończonością. Jest wiecznym odchodzeniem i wiecznym powracaniem. Jest czymś, co nie ma ani początku, ani końca.

– Czas jest jak pradawny Uroboros. Czas to upływające chwile, ziarenka piasku przesypujące się w klepsydrze. Czas to momenty i zdarzenia, którymi tak chętnie próbujemy go mierzyć. Ale pradawny Uroboros przypomina nam, że w każdym momencie, w każdej chwili, w każdym zdarzeniu kryją się przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. W każdej chwili kryje się wieczność. Każde odejście jest zarazem powrotem, każde pożegnanie powitaniem, każdy powrót rozstaniem. Wszystko jest jednocześnie początkiem i końcem.

– I ty też – powiedział, w ogóle na nią nie patrząc – jesteś zarazem początkiem i końcem. A ponieważ była tu mowa o przeznaczeniu, wiedz, że to właśnie jest twoje przeznaczenie. Być początkiem i końcem.

 

Tatuaże z motywem Uroborosa

Znak przedstawiający węża lub smoka z ogonem w pysku  jest popularnym jako tatuaż. Poniżej najciekawsze (według mnie), tatuaże przedstawiające ten motyw (źródło: pinterest):

 

Biżuteria z motywem tego znaku

Przykłady wykorzystania tego motywu w różnym rodzaju biżuterii (najczęściej naszyjnikach i bransoletkach)(źródło: pinterest)

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 votes, average: 4,33 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments