Kolor Brązowy

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Kolor brązowy niepodzielnie kojarzy się w Polsce z epoką PRL. Był to kolor dominujący w domach, biurach i obiektach użyteczności publicznej. W mieszkaniach brązowa barwa emanowała z boazerii, podłóg, dywanów, kanap i foteli. Czasem rozjaśniała ją biel. To też kolor wszechobecny w hotelach w tamtym okresie, skutecznie chronił bowiem powierzchnię przed zabrudzeniami. W biurach i urzędach królowały brązowe lamperie, by równie skutecznie ukrywać bród. Naprawdę wiele lat potrzeba było, by kolor brązowy, w różnych odcieniach, powrócił do domów.

Symbolika oraz znaczenie koloru brązowego

Brązowy to kolor Ziemi, wszechobecny w przestrzeni. I wbrew pozorom stosunkowo trudno otrzymać wymagany odcień koloru brązowego. Teoretycznie powstaje on bardzo łatwo i na kilka sposobów: łączy się czerwony z zielonym, albo pomarańczowy z niebieskim, albo żółty z fioletowym. Jednak wystarczy jedna kropla za dużo któregoś ze składników, by kolor brązowy zamienił się w coś burego i nieapetycznego. Dlatego pracując nad otrzymaniem wymarzonej barwy należy postępować bardzo ostrożnie i mieszać kolory powoli, oczekując na efekt ostateczny.

Jako podstawowa barwa ziemi, kolor brązowy kojarzony jest ze stabilizacją, pragmatyzmem i stałością. Osoby preferujące go, postrzegane są jako praktyczne, wewnętrznie uporządkowane i pomocne. Porównywane są do skały, która chroni, broni i przywraca naturalny porządek. Podkreśla się ich uczciwość i niestety brak poczucia humoru. Jednocześnie kolor brązowy opisuje się jako ciemny odcień barwy pomarańczowej, która wnosi zupełnie inne konotacje. Ich bliskość w skali kolorów wskazuje raczej na obecność gdzieś pod zewnętrzną warstwą niespożytej energii gotowej do erupcji w każdym momencie dnia. Ochronny walor tej barwy koncentruje się jednak wokół praktycznych cech brązowego, łatwości łączenia z innymi kolorami, jego pozorną neutralnością.

Apetyczny kolor brązowy

Kolor brązowy uwielbiany jest przez marketing sprzedażowy. Właściwie dobrany odcień opakowania produktu, bliski barwom gorzkiej czy mlecznej czekolady przywołuje niezwykle apetyczne skojarzenia. W tym wypadku kolor brązowy kojarzy się z sytością, różnorodnością smaków, aromatem, który pozostaje w nas bardzo długo a wspomnienie posiłku przywołuje najmilsze chwile.

Charakterystyczna barwa wykorzystywana jest w opakowaniach kawy, herbaty, czekolady, ale też pieczywa. Kolor brązowy wyróżnia na półkach słodycze i ciastka. Odcień ten wykorzystują najsilniejsze marki operujące na rynku słodkich produktów spożywczych. Brąz jest równie chętnie wykorzystywany przez producentów alkoholi. I tu nie tylko odwołuje się do naturalnych kolorów produktów alkoholowych, ale kieruje uwagę konsumentów na tradycję i historię. Długa historia fotografii i jej etap sepii to podręczny wzornik sięgania to tradycji konsumpcji.

Kolor brązowy w modzie

Brąz jako kolor naturalnej skóry obecny jest w modzie od początków jest formalizacji. I bez względu na aktualne trendy, zmiany proekologiczne czy rozwój technologii, kolor brązowy w obszarze galanterii damskiej i męskiej oraz obuwia obu płci obecny jest niezmiennie i właściwie cały czas na tym samym poziomie. Inaczej już toczyła się historia odzieży w tym kolorze. W ostatnich latach kolor brązowy wykorzystywany jest głównie w odcieniach czekoladowych lub brązu przechodzącego w beż. Klasyczne połączenia jasnego brązu z nasyconym odcieniem czerwieni wkroczyło do mody na stałe.

Śledząc kolejne kolekcje największych stylistów mody można zaobserwować systematyczne powroty do tego koloru, szczególnie w kolekcjach jesienno-zimowych. To naturalne odniesienie do zimowej aury przekonuje konsumentów do trwałej akceptacji barwy, nawet tych, którzy w okresie lata noszą wyłącznie pastele.

Kolor brązowy w aranżacji wnętrz

Po wieloletniej dominacji koloru brązowego w domach, projektanci wnętrz bardzo ostrożnie podchodzą do tej barwy. Stosują co prawda zarówno zimne jak i ciepłe odcienie brązu, jednak zawsze z dużym namysłem i ostrożnie. Kolor brązowy w domu emanuje ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa, jednak wymaga skontrastowania z innymi kolorami, które rozbiją wrażenie pewnej surowości, którą on wnosi. Najprościej jednak wprowadzić go do domu poprzez kolor mebli czy podłogi. Nadają one wnętrzu elegancji, nawet wtedy, gdy łączone są eklektycznie. Łatwiej rozbić monolit koloru dodatkami i światłem, które notabene doskonale rozkłada się na tej barwie. Ciepły kolor światła i brązowe odcienie mebli współgrają w sposób doskonały. Jednak kolor brązowy trzeba wprowadzać do domu bardzo umiejętnie, ze świadomością łatwo osiągalnego przesytu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Fan brązowego
Fan brązowego
2 lat temu

Kolor brązowy to jeden z moich ulubionych kolorów.

Brąz
Brąz
1 rok temu

Przepiękny kolor. Nie rozumiem dlaczego został wyparty na korzyść szarości i betonu. Pięknie współgra z żółcią,pomarańczem, ercu . Ludzie kochają te ciepłe kolory. Powinny wrócić do wnętrz w meblach, płytkach itp. Jak kiedyś 10 lat 12 temu. Nie uważam że to kicz. W tej chwili mieszkania to kicz. Szaro,ponuro. Tępe płyty meblowe z usłojeniem a jedna podobna do drugiej. Szare płytki i beton na ścianach. To jak ktoś urządza swoje mieszkanie to jego wybór,styl. Tylko pozwólcie ludziom wybrać to co lubi. Kiedyś meble były szare,brązowe i pomarańczowe np vox kolekcja modern . W tej chwili wszystko na jedno kopyto. Mat, beton,patchworki itp. Mam nadzieję, że powrócimy do tamtych lat i wszystko wróci do normy. Klient powinien mieć prawo wyboru. Białe meble, czarne, szare czy w brązach. Tak kiedyś było. Matowe czy z delikatnym połyskiem. Usłojone lub nie. Teraz guru narzuca trend. A klient sprzed lat?