Kolor Czarny

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Kolor czarny jak powszechnie wiadomo jest najciemniejszy ze wszystkich kolorów. Pospolicie występuje w świecie zwierząt pod postacią czarnej sierści lub piór. Jego intensywność sprawia, że jest to bardzo mocna barwa, co oznacza, że w nadmiarze może być przytłaczająca i wywoływać u widzów silne emocje. Z tego powodu nie może dziwić, że posiada ona bardzo wiele symbolicznych znaczeń w różnych kulturach na całym świecie.

Znaczenie i symbolika koloru czarnego

Kultura zachodu uznaje kolor czarny za związany ze śmiercią. Z tego powodu ubrania w tym kolorze są noszone podczas pogrzebu, a także w okresie żałoby następującym po nim. Oprócz śmierci istnieje również wyraźne powiązanie ze złem, a w religii chrześcijańskiej z grzechem i skłonnościami do niego. Czarny charakter jest wyrażeniem pojawiającym się często w filmach i literaturze i jest on w nich synonimem złoczyńcy. Inne negatywne skojarzenie to powiązanie z desperacją i sytuacją bez wyjścia. Z tego powodu określając stan całkowitej utraty nadziei, mówi się o czarnej rozpaczy.

Czarny to kolor oznaczający pecha, nieszczęście i niebezpieczeństwo. Spotkanie na swojej drodze czarnego zwierzęcia często uznawane było za zły znak, na przykład czarny kot przynosił pecha, a spotkanie wielkiego czarnego psa było zwiastunem śmierci. Z kolei najbardziej rozpoznawalny symbol umieszczany na statkach pirackich to czarna flaga z czaszką i piszczelami.

Jednak funkcjonują także bardziej pozytywne skojarzenia z kolorem czarnym. Nie jest to radosny kolor, ale dodaje on noszącemu go powagi i szacunku. Kojarzy się z dorosłością, dzieci bardzo rzadko noszą czarne ubrania, ale za to jest on chętnie noszony przez zbuntowanych nastolatków, chcących wyglądać na doroślejszych niż są w rzeczywistości. To również kolor władzy i elegancji. Najbardziej szykowne męskie stroje wieczorowe, takie jak smoking są szyte z czarnego materiału.

Oba te znaczenia koloru czarnego zarówno pozytywne, jak i negatywne potwierdza psychologia. Z jednej strony zbyt dużo koloru czarnego działa depresyjnie, trudno na przykład sobie wyobrazić funkcjonowanie w domu, którego wnętrza byłyby w całości czarne. Z drugiej powiązanie z luksusem i wytwornością sprawia, że wiele eleganckich przedmiotów produkowanych jest w kolorze czarnym. Najczęściej w połączeniu z innymi kolorami, takimi jak biel, złoto i srebro. Również loga marek produkujących takie produkty często są czarno-białe.

Symbolika w różnych kulturach i krajach

W Japonii czarny oznacza tajemnice, nieznane i śmierć, ale symbolizuje również doświadczenie. Dlatego we wschodnich sztukach walki zdobycie mistrzowskich umiejętności nagradzane jest zdobyciem czarnego pasa.

Związki czarnego z doświadczeniem widoczne są również w niektórych afrykańskich kulturach, gdzie utożsamiany jest on z dojrzałością i męskością.

W Chinach jest to kolor symbolizujący wodę zamiast niebieskiego używanego do tego celu w kulturze zachodniej. Według chińskiej tradycji jest to również kolor zwyczajowo noszony przez młodych chłopców.

Kolor czarny – Ciekawostki

Czarne taksówki są jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych na całym świecie symboli Londynu.

Czarny kolor związany jest z kilkoma iluzjami optycznymi. Znaną poradą dla osób chcących wyglądać szczuplej jest noszenie czarnych ubrań. Inną iluzją jest to, że przedmioty w tym kolorze są oceniane jako wyglądające na cięższe od tych, które są identyczne, ale jaśniejsze.

Muzycy grający w orkiestrze najczęściej są ubrani w czarne stroje. Robią to, aby nie odwracać uwagi od granej przez nich muzyki.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
fajny SUS
fajny SUS
1 rok temu

dziękuje bardzo pomocne !