W religii prawosławnej najbardziej rozprzestrzeniony jest krzyż o ośmiu końcach (trzech poziomych belkach). Takie przedstawienie zgodne jest z najstarszą tradycją, uważaną za najbardziej autentyczną zarówno przez kościoły wschodnie, jak i zachodnie.
Belki poprzeczne
- Górna belka – oznacza tabliczkę (filakterium) z napisem, który do krzyża kazał przybić Piłat, wskazującym na winę skazanego: Jezus Nazarejczyk Król Żydowski.
- Środkowa belka – dla rąk ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa
- Dolna belka – belka pod nogi Chrystusa (łac. suppedaneum) – inaczej niż w tradycji katolickiej, nogi Chrystusa przebite są nie jednym gwoździem lecz dwoma – każda noga oddzielnie. Jeden koniec dolnej belki jest podniesiony. Ten koniec pokazuje na niebo, dokąd udał się Dobry Łotr, ukrzyżowany razem z Chrystusem. Drugi koniec – opuszczony – wskazuje na piekło, miejsce dla drugiego łotra, który nie wyraził skruchy.
Krzyż prawosławny z półksiężycem
Symbolika tego krzyża prawosławnego z półksiężycem jest dyskusyjna. Niektórzy uważają, że to symbol zwycięstwa chrześcijaństwa nad islamem, chociaż podobno ta forma krzyża była znana we wczesnym chrześcijaństwie wschodnim, już zanim pojawił się islam (patrz : Symbole Islamu). Półksiężyc jest uważany także za symbol Eucharystii lub symbol maryjny. Pozostaje więc sprawą dyskusyjną,co symbolizuje krzyż z półksiężycem.
Krzyż z półksiężycem oznacza zwycięstwo chrześcijaństwa nad religiami pogańskimi.
Cześć ostatnio znalazłem krzyż prawosławny i nie wiem jak przetłumaczyć jego znaki
jest ręcznie kuty z XIX w ale w Google nie ma takiej strony na której mógłbym to przetłumaczyć
z przodu ma inne znaki niż powyżej i z tyłu ma jakąś modlitwę czy coś w tym stylu, wszędzie są znaki ale nie wiem jakie już siedzę w tym od Wielkiego Piątku czyli 2 kwietnia 2021 i nie mogę nic znaleźć jak pisałem.
kontakt
luki2007lukasz@wp.pl
Dzięki za komentarz, oczywiście napisze i postaram się pomóc.