Lunula

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Lunula jest jednym z symboli słowiańskich, który ma postać półksiężyca. Jego nazwa pochodzi od używanego w dawnych czasach słowa „łuna”, które oznaczało księżyc. Jest jednym z elementów biżuterii, przede wszystkim u kobiet. Księżycowi od zawsze przypisywano magiczne właściwości, już od stuleci znane jest powiązanie między przemianami faz księżyca a przyrodą oraz samopoczuciem człowieka. Swoim kształtem przypomina również narządy rozrodcze kobiety, co może wskazywać na jej funkcję. Miała za zadanie podnieść płodność kobiet i chronić je podczas czasu ciąży.

Lunula – symbolika i znaczenie

Symbol lunuli pochodzi od podobieństwa między fazami księżyca a rytmem biologicznym kobiety, dlatego jest uznawana za symbol kobiecości. Dokładnie w połowie cyklu kobieta uzyskuje szczyt płodności, dlatego lunula ma formę półksiężyca, nie pełnego księżyca (zobacz: Gwiazda i półksiężyc). Kult płodności był istotnym elementem kultury słowiańskiej, jest głęboko zakorzenionym instynktem przetrwania, dlatego jest związany nierozrywalne z człowiekiem. Jest również symbolem piękna, zarówno blasku księżyca, jak i kobiety. Łączy postać kobiety z siłami natury, dzięki czemu osoba żyje zgodnie ze swoim naturalnym rytmem.

Lunula miała za zadanie zapewnić płodność, a także chronić kobiety ciężarne. Stanowiła magiczną barierę przed chorobami i urokami. Używana była również w celu zdobycia przychylności bogów. Jednak funkcja lunuli noszonej przez mężczyzn nie jest do końca znana. Prawdopodobnie były to pamiątki po ukochanej.

Lunula współcześnie

Obecnie lunula jest wykorzystywana jako element biżuterii ze względu na swoje piękno, a także w chęci oddaniu czci słowiańskim korzeniom. Często lunula jest uznawana za symbol kobiecej siły, ma również wspierać poczucie kobiecego piękna oraz zmysłowości i cielesności. Może być również stosowana w celu podkreślenia kobiecości, jednak rzadko kiedy zdarza się, by ludzie wierzyli w jej magiczne moce. Wykonywana jest z każdego możliwego tworzywa, najczęściej jest to srebro. Jest to materiał, który stosunkowo łatwo poddaje się obróbce, co daje duże możliwości zdobnicze.

Naszyjniki z lunulą

Lunula jako ozdobaNaszyjniki z lunulą są jednym z perfekcyjnych prezentów dla drugiej połówki. Najczęściej jest łączony z kamieniami szlachetnymi, które wspomagają magiczne właściwości symbolu, zwykle jest to kamień księżycowy. Naszyjniki są tworzone najczęściej w stylu minimalistycznym jako zawieszki lub naszyjniki. Zdarzają się także naszyjniki ekstrawaganckie, które przyciągają wzrok każdego. Czasami jest również możliwość dodania na naszyjnik własnego napisu, głównie ze względu na fakt, że naszyjniki z kamieniami szlachetnymi i minerałami są wykonywane ręcznie. Naszyjniki z lunulą doskonale nadadzą się zarówno do wieczorowej sukni, jak i do stroju codziennego ze względu na swój delikatny wygląd.

Tatuaże z lunulą

Tatuaże z lunulą są wykonywane w stylu bardziej szczegółowym, niż minimalistyczne naszyjniki. Najczęściej decydują się na niego kobiety ze względu na jej powiązanie z kobiecością. Częstymi miejscami, w których widnieje tatuaż, to ramię oraz plecy, czasem widnieją również na przedramieniu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Na razie nie oddano żadnego głosu - Bądź Pierwszy!)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments