Motyl

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Motyl jest niezwykle delikatnym stworzeniem, któremu przypisuje się rolę proroka zmian, które najczęściej są pozytywnymi wydarzeniami w życiu. Często są wykorzystywane jako wzór w salonach tatuażu, zawsze dobrze się prezentuje na ciele, szczególnie na nadgarstkach czy ramionach. Jest symbolem przemian, które przeistaczają się w coś nowego i pięknego, niczym motyl z gąsienicy.

Cykl rozwojowy motyla obejmuje cztery etapy – etap jaja, gąsienicy, poczwarki oraz imago. Każda z nich niesie ze sobą znaczną zmianę, przeobrażając się w zupełnie coś nowego. Stąd też motyl jest symbolem transformacji, przemiany i metamorfozy w różnych aspektach życia człowieka – fizycznej, psychicznej, mentalnej oraz także uzdrowienia czy osiągnięcia dojrzałości. Każda osoba ma możliwość stania się pięknym motylem, gdy tylko da sobie szansę na przejście całego procesu – od postaci gąsienicy, przez owinięcie się kokonem aż po rozpoczęcia nowego życia jako motyl.

Symbol motyla nawiązuje do przemijania i cyklu życia, którego nie sposób powstrzymać. Symbolizuje kruchość i nietrwałość ludzkiego życia, ale również jest symbolem zmartwychwstania i życia wiecznego. Często osoby, którym udało się przeżyć śmierć kliniczną, opowiadają o obecności skrzydlatych postacie (zobacz: Aniołowie), które swoim wyglądem przypominały świetliste motyle.

Motyl również jest symbolem radości, szczęścia, lekkości, pięknej przemiany i natchnienia. Oznacza oświecenie i połączenie z naturą świata, a także przebudzenie się w miłości do całego świata.

Motyl nocny zaś symbolizuje lekkomyślność i nieroztropność. Ćma jest przyciągana światłem z ognia, a gdy zbyt blisko podleci – ogień pali jej skrzydełka, powodując śmierć.

Motyl w kulturze, mitologii, tradycji

W ruchu New Age motyl jest symbolem przemian świadomości (sprawdź I Ching – księga przemian) oraz samej Ziemi. Jest to oświecenie, które zwiastuje połączenie z naturą całego świata.

chrześcijaństwie motyl ma negatywne znaczenie. Katolicy nie zgadzają się z ruchem New Age również i w tym kontekście. W XVII wieku był wykorzystywany w malarstwie jako symbol grzesznej duszy, czasami utożsamiany był z samym Lucyferem. Jednak z drugiej strony – motyl został symbolem zmartwychwstania, który pojawiał się na nagrobkach osób należących do kościoła chrześcijańskiego. Świadczy o możliwości rozpoczęcia życia wiecznego.

Według mitologii greckiejAtena została zostaje skuszona przez Prometeusza, kładąc motyla na ulepionego przez niego człowieka, tym samym dając mu jego własną duszę.

Podobny gest występuje również w Biblii, gdzie Bóg kładzie Adamowi duszę na języku, która jest często przedstawiana jako skrzydła motyla.

kulturze polskiej panuje powiedzenie „Jak motylek! Z kwiatka na kwiatek!”, które oznacza rozpustę i rozwiązłość, a także niestabilność zarówno majątkową, jak i w emocjach.

Inne znaczenia ma tatuaż przybierający postać motyla, które są przeważnie zależne od panującej lub wyznawanej kultury. Część z osób, które decydują się na taki tatuaż, wierzą, że pomoże im to przekształcić się w piękne stworzenie po śmierci. Innym przekonaniem jest to prośba o zesłanie siły Boskiej na człowieka. Panuje pogląd, że to właśnie Bóg zsyła motylom siłę, by przeżyły swoją niezwykłą transformację.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments