Motyl jest niezwykle delikatnym stworzeniem, któremu przypisuje się rolę proroka zmian, które najczęściej są pozytywnymi wydarzeniami w życiu. Często są wykorzystywane jako wzór w salonach tatuażu, zawsze dobrze się prezentuje na ciele, szczególnie na nadgarstkach czy ramionach. Jest symbolem przemian, które przeistaczają się w coś nowego i pięknego, niczym motyl z gąsienicy.
Cykl rozwojowy motyla obejmuje cztery etapy – etap jaja, gąsienicy, poczwarki oraz imago. Każda z nich niesie ze sobą znaczną zmianę, przeobrażając się w zupełnie coś nowego. Stąd też motyl jest symbolem transformacji, przemiany i metamorfozy w różnych aspektach życia człowieka – fizycznej, psychicznej, mentalnej oraz także uzdrowienia czy osiągnięcia dojrzałości. Każda osoba ma możliwość stania się pięknym motylem, gdy tylko da sobie szansę na przejście całego procesu – od postaci gąsienicy, przez owinięcie się kokonem aż po rozpoczęcia nowego życia jako motyl.
Symbol motyla nawiązuje do przemijania i cyklu życia, którego nie sposób powstrzymać. Symbolizuje kruchość i nietrwałość ludzkiego życia, ale również jest symbolem zmartwychwstania i życia wiecznego. Często osoby, którym udało się przeżyć śmierć kliniczną, opowiadają o obecności skrzydlatych postacie (zobacz: Aniołowie), które swoim wyglądem przypominały świetliste motyle.
Motyl również jest symbolem radości, szczęścia, lekkości, pięknej przemiany i natchnienia. Oznacza oświecenie i połączenie z naturą świata, a także przebudzenie się w miłości do całego świata.
Motyl nocny zaś symbolizuje lekkomyślność i nieroztropność. Ćma jest przyciągana światłem z ognia, a gdy zbyt blisko podleci – ogień pali jej skrzydełka, powodując śmierć.
Motyl w kulturze, mitologii, tradycji
W ruchu New Age motyl jest symbolem przemian świadomości (sprawdź I Ching – księga przemian) oraz samej Ziemi. Jest to oświecenie, które zwiastuje połączenie z naturą całego świata.
W chrześcijaństwie motyl ma negatywne znaczenie. Katolicy nie zgadzają się z ruchem New Age również i w tym kontekście. W XVII wieku był wykorzystywany w malarstwie jako symbol grzesznej duszy, czasami utożsamiany był z samym Lucyferem. Jednak z drugiej strony – motyl został symbolem zmartwychwstania, który pojawiał się na nagrobkach osób należących do kościoła chrześcijańskiego. Świadczy o możliwości rozpoczęcia życia wiecznego.
Według mitologii greckiej, Atena została zostaje skuszona przez Prometeusza, kładąc motyla na ulepionego przez niego człowieka, tym samym dając mu jego własną duszę.
Podobny gest występuje również w Biblii, gdzie Bóg kładzie Adamowi duszę na języku, która jest często przedstawiana jako skrzydła motyla.
W kulturze polskiej panuje powiedzenie „Jak motylek! Z kwiatka na kwiatek!”, które oznacza rozpustę i rozwiązłość, a także niestabilność zarówno majątkową, jak i w emocjach.
Inne znaczenia ma tatuaż przybierający postać motyla, które są przeważnie zależne od panującej lub wyznawanej kultury. Część z osób, które decydują się na taki tatuaż, wierzą, że pomoże im to przekształcić się w piękne stworzenie po śmierci. Innym przekonaniem jest to prośba o zesłanie siły Boskiej na człowieka. Panuje pogląd, że to właśnie Bóg zsyła motylom siłę, by przeżyły swoją niezwykłą transformację.