Jadeit

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Jadeit to kamień szlachetny który należy do grupy kamieni zwanych żadami (nazwa z angielskiego słowa „jade”). Do grupy żadów oprócz Jadeitu wchodzi także Nefryt (z którym bardzo często jest mylony).

Jadeit ocenia się na 6-7 w skali twardości (skala twardości Mohsa od 1 do 10). Jest to niezwykle wytrzymały kamień, odporny na pękanie. Kolor jadeitu może wahać się od odcieni zieleni i niebieskiego, przez żółty, czerwony, biały, lawendowy, szary i czarny. Jadeit nigdy nie jest całkowicie przezroczysty, ale im bardziej kamienie są półprzezroczyste, tym większą mają wartości. W rzeczywistości bardzo cienki, prawie przezroczysty biały jadeit może mieć taką samą wartość jak diament.

Miejsca występowania

Najważniejszym źródłem jadeitu jest Birma, która od ponad 200 lat dostarcza Chinom półprzezroczyste jadeity (najbardziej ceniona odmiana jadeitu). Gwatemala była historycznie ważnym źródłem jadeitu, dostarczając kamienie do rzeźb Indian środkowoamerykańskich. Jadeit można również znaleźć w Azji Środkowej, Kanadzie, Australii, Syberii, Nowej Zelandii, Japonii oraz w USA – w Kalifornii, Alasce i Wyoming.

Przez tysiące lat kamień był czczony w Chinach i innych krajach na całym świecie. Chińczycy, Majowie, Aztekowie i Maorysi z Nowej Zelandii od dawna cenili ten kamień i wykorzystywali go w tworzeniu biżuterii i rzeźb świętych postaci religijnych. Kamienia tego używano także jako materiały do ostrzy toporów oraz włóczni, sztyletów i świętych noży w pogańskich ceremoniach religijnych. W muzeach na całym świecie znajdziemy przykłady kolekcji jadeitu z chińskimi rzeźbami, pochodzących nawet z 2000 r. p.n.e. Należą do nich rzeźby o niebanalnych kształtach (najczęściej zwierząt) takich jak ryby, ptaki, nietoperze i smoki. Jadeit był szeroko stosowany w codziennych i ceremonialnych obiektach chińskiej szlachty i reprezentował wysoką rangę i autorytet.

 

 

Hiszpańscy konkwistadorzy przejęli użycie jadeitu od miejscowej ludności, kiedy dokonali inwazji na Amerykę Środkową. Często nosili amulety wykonane z tego kamienia. Jadeit był również używany przez starożytne południowoamerykańskie kultury. Starożytne meksykańskie hieroglify mówiące o kamieniach szlachetnych faktycznie odnoszą się głównie do jadeitu. Maoryskie plemiona w Nowej Zelandii stworzyły ceremonialne rzeźby z jadeitu. Hiszpańscy konkwistadorzy nazywali go jade piedra de hijada (kamień lędźwiowy) lub piedra de los rinones (kamień nerkowy), wierząc, że ten kamień zapobiega lub leczy dolegliwości na tych obszarach.

Znaczenie i symbolika Jadeitu

Chińczycy wierzyli, że skoro przedmioty z jadeitu trwały tak długo, były powiązane z nieśmiertelnością (patrz: symbole nieskończoności). Uważali oni także, że kamienie te przynoszą posiadaczowi szczęście, życzliwość, czystość i inteligencję. Na Zachodzie, jadeit jest uważany za kamień, który może pomóc użytkownikowi być bardziej zrelaksowanym i spokojnym. Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, że jadeit przynosi właścicielowi moc, wiedzę, czyste myśli i długie życie. Istnieje wiele wierzeń o uzdrawiających wpływach jadeitów – szczególnie w leczeniu dolegliwości oczu, układu nerwowego i narządów, zwłaszcza nerek. Kamień ten jest używany w amuletach na obszarze nerek, a także na ramieniu.

Właściwości Jadeitu (ezoteryka)

Kryształ Jadeitu jest supergwiazdą w świecie uzdrawiających kryształów dzięki silnemu połączeniu z czakrą serca i różnym stopniem intensywnych, przenikliwych odcieni zieleni (patrz: kolor zielony). Jeśli chodzi o zapewnienie dobrobytu i dostatku w swoim życiu, kryształowy kamień Jadeitu to najlepszy czar szczęścia (patrz: symbole szczęścia).

Kolor

Jadeit jest częścią zielonego promienia koloru, najbardziej bujnego i zielonego odcienia zieleni, koloru, który odzwierciedla nieskazitelną roślinność tropików. Podobnie jak rośliny i fotosynteza, właściwości kryształu Jadeitu wykorzystują cud światła, który zapewnia pokarm dla roślin i ich soczysty dar bogatej w tlen zieleni. Żywe zielone odmiany Jadeitów są symbolem wzrostu i witalności, co czyni je kamieniem, który oznacza bogactwo i długowieczność.

Medycyna

W medycynie niekonwencjonalnej kryształ Jadeitu jest również znany jako kamień wiecznej młodości, co czyni go idealnym kamieniem do zabiegów na twarz. Trzymając ten kamień blisko siebie posiadasz niejako własną Fontannę Młodości – i to na wyciągnięcie ręki. Po nałożeniu ulubionego kremu nawilżającego lub serum na twarz, połóż jadeit na skórze, aby zmniejszyć obrzęki, osuszyć układ limfatyczny i zwiększyć krążenie krwi. Jadeit wykazuje się silną zdolnością do zmniejszania napięcia mięśni twarzy, co czyni go doskonałym środkiem wspomagającym wygładzanie zmarszczek.

Jadeit w biżuterii

Jadeit jest cenionym materiałem rzeźbiarskim – o wartości decyduje głównie jakość użytego materiału oraz jego barwa.

Z jadeitu wyrabiano ozdoby oraz – ze względu na twardość – narzędzia i kosztowną broń.

Ciekawostki

Polska słynie z kopalni jadeitu w wiosce – Tąpadła u podnóża Góry Ślęży na Dolnym Śląsku, spotykany jest też w Górach Kaczawskich.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments