Jadeit to kamień szlachetny który należy do grupy kamieni zwanych żadami (nazwa z angielskiego słowa „jade”). Do grupy żadów oprócz Jadeitu wchodzi także Nefryt (z którym bardzo często jest mylony).
Jadeit ocenia się na 6-7 w skali twardości (skala twardości Mohsa od 1 do 10). Jest to niezwykle wytrzymały kamień, odporny na pękanie. Kolor jadeitu może wahać się od odcieni zieleni i niebieskiego, przez żółty, czerwony, biały, lawendowy, szary i czarny. Jadeit nigdy nie jest całkowicie przezroczysty, ale im bardziej kamienie są półprzezroczyste, tym większą mają wartości. W rzeczywistości bardzo cienki, prawie przezroczysty biały jadeit może mieć taką samą wartość jak diament.
Miejsca występowania
Najważniejszym źródłem jadeitu jest Birma, która od ponad 200 lat dostarcza Chinom półprzezroczyste jadeity (najbardziej ceniona odmiana jadeitu). Gwatemala była historycznie ważnym źródłem jadeitu, dostarczając kamienie do rzeźb Indian środkowoamerykańskich. Jadeit można również znaleźć w Azji Środkowej, Kanadzie, Australii, Syberii, Nowej Zelandii, Japonii oraz w USA – w Kalifornii, Alasce i Wyoming.
Przez tysiące lat kamień był czczony w Chinach i innych krajach na całym świecie. Chińczycy, Majowie, Aztekowie i Maorysi z Nowej Zelandii od dawna cenili ten kamień i wykorzystywali go w tworzeniu biżuterii i rzeźb świętych postaci religijnych. Kamienia tego używano także jako materiały do ostrzy toporów oraz włóczni, sztyletów i świętych noży w pogańskich ceremoniach religijnych. W muzeach na całym świecie znajdziemy przykłady kolekcji jadeitu z chińskimi rzeźbami, pochodzących nawet z 2000 r. p.n.e. Należą do nich rzeźby o niebanalnych kształtach (najczęściej zwierząt) takich jak ryby, ptaki, nietoperze i smoki. Jadeit był szeroko stosowany w codziennych i ceremonialnych obiektach chińskiej szlachty i reprezentował wysoką rangę i autorytet.
Hiszpańscy konkwistadorzy przejęli użycie jadeitu od miejscowej ludności, kiedy dokonali inwazji na Amerykę Środkową. Często nosili amulety wykonane z tego kamienia. Jadeit był również używany przez starożytne południowoamerykańskie kultury. Starożytne meksykańskie hieroglify mówiące o kamieniach szlachetnych faktycznie odnoszą się głównie do jadeitu. Maoryskie plemiona w Nowej Zelandii stworzyły ceremonialne rzeźby z jadeitu. Hiszpańscy konkwistadorzy nazywali go jade piedra de hijada (kamień lędźwiowy) lub piedra de los rinones (kamień nerkowy), wierząc, że ten kamień zapobiega lub leczy dolegliwości na tych obszarach.
Znaczenie i symbolika Jadeitu
Chińczycy wierzyli, że skoro przedmioty z jadeitu trwały tak długo, były powiązane z nieśmiertelnością (patrz: symbole nieskończoności). Uważali oni także, że kamienie te przynoszą posiadaczowi szczęście, życzliwość, czystość i inteligencję. Na Zachodzie, jadeit jest uważany za kamień, który może pomóc użytkownikowi być bardziej zrelaksowanym i spokojnym. Ogólnie rzecz biorąc, uważa się, że jadeit przynosi właścicielowi moc, wiedzę, czyste myśli i długie życie. Istnieje wiele wierzeń o uzdrawiających wpływach jadeitów – szczególnie w leczeniu dolegliwości oczu, układu nerwowego i narządów, zwłaszcza nerek. Kamień ten jest używany w amuletach na obszarze nerek, a także na ramieniu.
Właściwości Jadeitu (ezoteryka)
Kryształ Jadeitu jest supergwiazdą w świecie uzdrawiających kryształów dzięki silnemu połączeniu z czakrą serca i różnym stopniem intensywnych, przenikliwych odcieni zieleni (patrz: kolor zielony). Jeśli chodzi o zapewnienie dobrobytu i dostatku w swoim życiu, kryształowy kamień Jadeitu to najlepszy czar szczęścia (patrz: symbole szczęścia).
Kolor
Jadeit jest częścią zielonego promienia koloru, najbardziej bujnego i zielonego odcienia zieleni, koloru, który odzwierciedla nieskazitelną roślinność tropików. Podobnie jak rośliny i fotosynteza, właściwości kryształu Jadeitu wykorzystują cud światła, który zapewnia pokarm dla roślin i ich soczysty dar bogatej w tlen zieleni. Żywe zielone odmiany Jadeitów są symbolem wzrostu i witalności, co czyni je kamieniem, który oznacza bogactwo i długowieczność.
Medycyna
W medycynie niekonwencjonalnej kryształ Jadeitu jest również znany jako kamień wiecznej młodości, co czyni go idealnym kamieniem do zabiegów na twarz. Trzymając ten kamień blisko siebie posiadasz niejako własną Fontannę Młodości – i to na wyciągnięcie ręki. Po nałożeniu ulubionego kremu nawilżającego lub serum na twarz, połóż jadeit na skórze, aby zmniejszyć obrzęki, osuszyć układ limfatyczny i zwiększyć krążenie krwi. Jadeit wykazuje się silną zdolnością do zmniejszania napięcia mięśni twarzy, co czyni go doskonałym środkiem wspomagającym wygładzanie zmarszczek.
Jadeit w biżuterii
Jadeit jest cenionym materiałem rzeźbiarskim – o wartości decyduje głównie jakość użytego materiału oraz jego barwa.
Z jadeitu wyrabiano ozdoby oraz – ze względu na twardość – narzędzia i kosztowną broń.
Ciekawostki
Polska słynie z kopalni jadeitu w wiosce – Tąpadła u podnóża Góry Ślęży na Dolnym Śląsku, spotykany jest też w Górach Kaczawskich.