Znaki kartograficzne

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Znaki kartograficzne są umownymi znakami graficznymi, które są stosowane na mapie. Umieszczone są w celu przedstawienia różnych obiektów, zjawisk i procesów, takich jak przedstawienie miasta, drogi, lasu, rzeki, linii komunikacyjnym, granicy czy pojedynczych obiektów (np. drzew, obiektów turystycznych, domów). Służą przedstawieniu danego terenu w jak najdokładniejszy sposób, z uwzględnieniem najważniejszych punktów orientacyjnych.

Rodzaje znaków kartograficznych

Wyróżnia się takie znaki kartograficzne, jak:

  • Znaki punktowe — symbolizują obiekty, których nie da się przedstawić w skali mapy, zwykle są nanoszone na mapę w postaci symbolu. Używane są do przedstawienia drzew, pomników, kościołów i innych pojedynczych struktur.
  • Znaki liniowe — ich również nie da się przedstawić w skali mapy, jednak występują w formie fragmentów liniowych, może być to rzeka, granica czy linia komunikacyjna.
  • Znaki konturowe — symbolizują obiekty dające się przedstawić w skali mapy, takie jak miasto, las, osiedle czy jezioro. Są oznaczone na mapie w formie prostokątów w różnych kolorach, a ich parametry, takie jak długość, szerokość czy powierzchnia, da się zmierzyć na mapie.

Legenda mapy – czym jest?

Legenda Mapy

Legenda Mapy – przykład

Legenda mapy to dołączona do mapy informacja, która zawiera informacje o zasadach sporządzania mapy, jej skali, orientacji oraz autorze i roku wydania, a także objaśnienia znaków kartograficznych na niej umieszczonych. Pomaga zrozumieć treść mapy, co jest szczególnie ważne przy starych mapach lub mapach, które nie posiadają ujednoliconych znaków kartograficznych. Powinna być ona wykonana w sposób przejrzysty i czytelny, by użytkownik mapy, który ma ją pierwszy raz w rękach, mógł się skutecznie nią posłużyć w celu dojścia do celu podróży.

Sygnatury liniowe służą do prezentacji treści geograficznych poprzez metodę zasięgów — pokazuje granicę występowania zjawiska, takie jak zasięg występowania poszczególnych drzew w lesie lub możliwość spotkania danego gatunku zwierzęcia na obszarze. Metodą izarytm prezentuje się ilościowe treści geograficzne dzięki połączonym punktów, w których występują te same wartości zjawiska przedstawianego na mapie. W ten sposób prezentuje się wysokość bezwzględną, głębokość zbiorników wodnych oraz wiele innych. Metoda kropkowa jest sygnaturą punktową, która ukazuje na mapie np. gęstość zaludnienia. Metoda kartogramu polega na podziale barwnych plam, które wskazują np. na przedział średniej lesistości na danym województwie.

Podsumowanie

Znaki kartograficzne i legenda mapy są nieodłącznym elementem każdej mapy. Dzięki znakom można skutecznie używać mapy do zorientowania się w terenie i dojścia do punktu docelowego, zaś legenda mapy pomoże odczytać wszystkie zakodowane znakami kartograficznymi informacje.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments