Kamień księżycowy jest ortoklazem czyli odmianą skalenia potasowego z jednoskośnym układem krystalograficznym. Reprezentują go kryształy adularu i ortoklazu, które są barwy srebrzysto- perłowej lub srebrzysto-niebiesko-perłowej, przez co przypominają księżycową poświatę podczas zjawiska opalescencji, zwanej w przypadku tego kamienia adularyzacją. Można zauważyć ten efekt podczas poruszania kamieniem. Wyjątkowo cenne okazy kamienia księżycowego są bezbarwne i praktycznie przeźroczyste, dzięki temu można zauważyć niebieski połysk. Jest to efekt podobny do występującego w innym kamieniu zwanym kocim okiem.
Pierwsze wzmianki o tym kamieniu pojawiły się już wieki temu u Pliniusza za czasów starożytnego Rzymu. Twierdzono, że kamień księżycowy gromadził blask księżyca i gwiazd, dlatego zawsze otaczała go mistyczna aura. Uważany za święty kamień w wielu kulturach, zwłaszcza w Indiach i krajach arabskich. Obecnie największe wydobycie kamienia jest na Cejlonie, w Birmie i w Szwajcarii, ale występuje również w USA, Rosji, Australii, na Madagaskarze, a także niewielkie jego ilości występują w Polsce, w rejonach Jeleniej Góry.
Kamień księżycowy – znaczenie i symbolika
W czasach starożytnych wierzono, że kamień księżycowy posiada wiele cudownych właściwości, dlatego też był uważany za jeden z najsilniejszych talizmanów. W różnych kulturach kamień księżycowy miał odmienne znaczenie. W Anglii wierzono,że dodaje talentu krasomówczego i daru przekonywania, w krajach arabskich wszywano kamień w ubrania, wierząc, że poprawia płodność kobiety, w Indiach natomiast miał zapewnić śpiącej osobie cudowne sny. Do dziś kamień księżycowy jest nazywany „kamieniem kochanków” ze względu na legendę, która głosi, że gdy kochankowie będą trzymać kamień w ustach podczas pełni księżyca to zobaczą przyszłość swojego związku. Ma również wzmacniać radość płynącą z miłości oraz podsycać uczucia zakochanych.
Właściwości lecznicze kamienia księżycowego.
Kamień księżycowy jest stosowany przy różnych dolegliwościach, jak wiele innych kamieni szlachetnych. Litoterapia tym specyficznym kamieniem pomaga na takie przypadłości jak m.in.
- dolegliwości kobiece
- zaburzenia hormonalne tarczycy i jajników
- zaburzania wzrostu
- migreny
- padaczki
- histerie
- bezsenność
Działa również pomocniczo w chorobach nerek, zapobiega problemom występującym podczas ciąży, a także wspomaga leczenie śledziony i trzustki. Jeżeli używa się kamienia księżycowego w litoterapii, należy nosić go jedynie kilka godzin, później kamień musi „odpocząć”, uprzednio oczyszczony wodą.
Użycie kamienia w jubilerstwie
W jubilerstwie kamień księżycowy jest wykorzystywany do ozdabiania pierścionków, naszyjników i wisiorków. Charakterystyczne jest to, że w przypadku tego kamienia stosuje się tylko i wyłącznie szlif kaboszonowy, czyli kamień po oszlifowaniu nie będzie miał fasetek ani ostrych krawędzi tylko będzie kolisty i obły.
Biżuteria z kamieniem księżycowym jest niesamowicie intrygująca, z racji efektu księżycowej poświaty, którą kamień lśni kiedy pada na niego światło. Nutka ekstrawagancji, którą kamień księżycowy dodaje biżuterii, jest jednak niczym w porównaniu do tego, że mając go ze sobą, posiadamy cząstkę magii.