Kryształ Górski

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Kryształy górskie to półszlachetne kamienie używane do produkcji biżuterii. Występują one w naturze w postaci sześciobocznych słupów. Wykorzystuje się je nie tylko w jubilerstwie, ale przypisywane są im również właściwości ezoteryczne. Ich występowanie jest powszechne, jest to jeden z najczęściej spotykanych minerałów, złoża można znaleźć na całym świecie. Znajdują się one także w Polsce na przykład na Dolnym Śląsku i w Karkonoszach. W zależności od miejsca występowania różnią się one od siebie jakością wydobywanych kryształów. Te najpiękniejsze, które są później wykorzystywane do produkcji biżuterii, wydobywa się głównie w Alpach i Brazylii.

Kolor i barwa kamienia górskiego

Kryształy górskie to bezbarwne i przeźroczyste kryształy kwarcu. Niektóre z nich będące gorszej jakości mogą być bardziej matowe i posiadać przez to mleczny kolor. Jednak największym uznaniem cieszą się najbardziej czyste i przejrzyste kamienie, które dzięki temu wyglądają jak kawałki szkła. Wysokiej jakości kryształy górskie posiadają również wyraźny i piękny połysk. To właśnie te cechy sprawiły, że ich wygląd był często porównywany do diamentów. Również dzisiaj są używane w jubilerstwie jako ich znacznie tańszy i łatwiej dostępny substytut.

Kryształ górski – znaczenie i symbolika

Czystość i piękno kryształów górskich sprawiały, że uznawane były za symbol wielu pozytywnych cech takich jak dobroć i niewinność. Utożsamiane były również z  pozytywną energią i troską o innych ludzi.  Natomiast ich przeźroczystość łączona była ze zdolnościami jasnowidzenia. Uznawano, że można przez nie zobaczyć nie tylko świat znajdujący się po drugie stronie kryształu, ale również wydarzenia, które będą miały miejsce w przyszłości.

Właściwości kryształu

Ich wykorzystanie magiczne łączyło się z tą symboliką. Były używane między innymi do przeprowadzania rytuałów oczyszczania i odpędzania złych duchów. Położone obok łóżka lub pod poduszką miały także zabezpieczać przed koszmarami i złymi snami. Przypisuje się im działanie lecznicze przynoszące ulgę w wielu chorobach i dolegliwościach. Wykonuje się z nich również amulety ochronne chroniące swoich użytkowników przed rzucanymi na nich złymi urokami. Przez wieki cieszyły się one popularnością u wszelkiego rodzaju wróżek i jasnowidzów. To właśnie z nich wykonywano słynne kryształowe kule służące do przepowiadania przyszłości.

Użycie w biżuterii

Dzięki swojemu pięknemu wyglądowi przypominającemu diamenty i stosunkowo niskiej cenie kryształy górskie stanowią bardzo popularny surowiec w jubilerstwie. Są one chętnie stosowane do produkcji praktycznie wszystkich rodzajów biżuterii. Dlatego w sklepach jubilerskich można bez problemu znaleźć wykonane z nich naszyjniki, kolczyki, pierścionki, czy bransoletki. Biżuteria do produkowania której są one wykorzystywane, tworzona jest w wielu różnych stylach, a same kryształy używane są w niej zarówno same, jak i w kombinacji z innymi kamieniami szlachetnymi. W związku z przypisywanymi im właściwościami ezoterycznymi wykonuje się z nich także różnorakie amulety ochronne.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
cudo
cudo
3 lat temu

1.Kryształ posiada podobno właściwości oczyszczania wody.
2.Naszyjnik z kryształów górskich oprawionych w srebro w/g oryginału z Hejslunds, Havdhem, Gotlandia, XI-XIIw.