Nefryt

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Nefryt jest skałą metamorficzną, która tworzy się jako efekt stressu czyli działaniem ciśnień kierunkowych oraz procesów metasomatycznych, a także procesów związanych z tektoniką uskokową. W naturze nefryt występuje w postaci bardzo zbitych skupień kryształów włóknistych, które tworzą strukturę tzw. spilśnioną.

Nefryt jest nieprzeźroczysty, jego kolor jest zależny od związków chemicznych w nim zawartych- kamień jest jaśniejszy przy mniejszej zawartość żelaza i większej magnezu. Nefryt należy do grupy minerałów zwanych amfibolami, które są krzemianami wstęgowymi. Inna nazw nefrytów to żady (jade).

Kamienie te znane są już od wieków w Azji, zwłaszcza w Chinach. Ze względu na łatwość obróbki z nefrytu wyrabiano prymitywne narzędzia i broń już w czasach prehistorycznych! W przyrodzie nefryt występuje niezwykle rzadko, największe złoża znajdują się w Rosji, aczkolwiek występuje on również na Uralu, w USA, Meksyku, na Alasce oraz Nowej Zelandii. W Europie kamień ten został odkryty stosunkowo późno. Znaleziono złoża nad Jeziorem Bodeńskim w Szwajcarii, a także w Polsce, konkretnie w Jordanowie. Polskie złoża nefrytu są na drugim miejscu w Europie pod względem wielkości, zaraz po złożach zlokalizowanych w północnych Włoszech.

Symbolika i znaczenie nefrytu.

Przed wiekami w starożytnych Chinach symbolika nefrytu pokrywała się z symboliką jadeitu ze względu na ogólne podobieństwo tych kamieni. W tamtych czasach wierzono, że poprzez włożenie nefrytu do grobu zmarłej osoby, zapobiegnie się rozkładowi jej ciała. Kamień ten był uważany również za symbol cesarza, dlatego stał się wyznacznikiem statusu społecznego. W późniejszych czasach natomiast wierzono, że nefryt daje nieśmiertelność dlatego był podstawowym składnikiem rzekomego eliksiru nieśmiertelności. Nefryt wiązano z energią i siłą dlatego wierzono, że tą nieśmiertelność zapewnia. Symbolizował również tak zwane „Pięć Cnót” czyli:

 • mądrość
 • odwagę
 • skromność
 • miłosierdzie
 • sprawiedliwość

Właściwości lecznicze nefrytu.

Nefryt, podobnie jak wiele innych kamieni szlachetnych posiada właściwości lecznicze. Kamień ten często jest określany kamieniem życia, a jego nazwa, pochodząca z języka greckiego, w tłumaczeniu na język polski oznacza „nerka”. Litoterapia z użyciem nefrytu jest zalecana w przypadku:

 • migren
 • schorzeń nerek
 • zaburzeń wzroku
 • bólu różnego pochodzenia
 • problemów z krążeniem
 • zakwasów i spiętych mięśni

Dodatkowo wspomaga doenergetyzowanie czakramów, gojenie się ran, a także podnosi odporność organizmu.

Wykorzystanie nefrytu w przemyśle jubilerskim.

Nefryt jest obecnie uznawany za dość popularny kamień ozdobny. Pięknie oszlifowane nefryty, o specyficznej i niezwykle głębokiej, zielonej barwie, idealnie prezentują się jako elementy ozdobne bransoletek, naszyjników, broszek czy kolczyków. Ten wyjątkowy kamień ma swoich wielbicieli, którzy oprócz klasycznej elegancji nefrytowej biżuterii, doceniają jego historię, symbolikę oraz właściwości lecznicze. Zakładając biżuterię z nefrytem, można mieć pewność, że nie pozostanie ona niezauważona i na pewno zwróci uwagę towarzystwa.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments