Kolor różowy powstaje w wyniku połączenia koloru białego i czerwonego. W języku polskim, tak jak w większości języków europejskich jego nazwa pochodzi od róż, czyli ozdobnych kwiatów. Można go znaleźć również w wielu innych miejscach w naturze, nie tylko wśród innych roślin, ale również wśród zwierząt czy kamieni szlachetnych. Jest on kolorem używanym przy produkcji wielu przedmiotów i dekoracji wnętrz. Ma także swoje miejsce w świecie mody zarówno w ujęciu historycznym, jak i współcześnie.
Znaczenie i symbolika koloru różowego
Obecnie kolor ten w Polsce i w krajach kultury zachodniej związany jest przede wszystkim z kobiecością. Nie zawsze było tak w historii, ale w dzisiejszych czasach skojarzenie to jest bardzo mocne. Widać to wyraźnie w wyglądzie produktów skierowanych typowo dla kobiet, które w przeważającej części są całe lub przynajmniej mają elementy w tym kolorze. Innym przykładem są stroje dla dziewczynek, które również są w większości różowe. Również ubrania dla dorosłych kobiet często posiadają różowe dodatki.
Różowy podobnie jak czerwony kojarzony jest z miłością, jest to jedno z głównych skojarzeń związanych z tym kolorem razem z kobiecością. Jednak czerwony kojarzy się bardziej z namiętnością, a różowy reprezentuje bardziej czuły i delikatny rodzaj miłości. Jest to miłość romantyczna związana z bliskością drugiej osoby. Należy jednak pamiętać, że podobnie jak w przypadku pozostałych kolorów jego znaczenie i to, co oznacza, zmienia się w zależności od danego odcienia i od barw towarzyszących. Na przykład jasne odcienie różu, szczególnie w połączeniu z kolorem białym symbolizują niewinność. Z kolei jaskrawy róż podobnie jak ostra czerwień wiązany z pasją i pożądaniem.
Zdecydowanie jest to kolor radosny i wesoły. Te skojarzenia są wyraźnie widoczne w wyrażeniu „patrzeć przez różowe okulary„. Jest ono używane w stosunku do osób optymistycznie nastawionych do świata, niemartwiących się problemami i myślących pozytywnie. Z tego powodu czasami jest również kojarzony z przesadną beztroską i ignorowaniem negatywnych stron rzeczywistości.
Symbolika w różnych kulturach i krajach
Wymienione wyżej znaczenia koloru różowego funkcjonują w głównie krajach, w których panuje kultura zachodnia i europejska. W innych rejonach świata może mieć on inną symbolikę.
Na przykład w Japonii jest on utożsamiany z bardzo ważnym w tym kraju symbolem, jakim są kwitnące wiśnie. Kwiaty tych drzew mają bowiem taki kolor. Różowy jest tutaj łączony z życiem i dobrym zdrowiem. Posiada on również pewne konotacje z męskością, ponieważ kwitnące wiśnie symbolizowały młodych wojowników poległych w walce.
W Indiach jest to kolor utożsamiany z Ganeshą jednym z najważniejszych bóstw w mitologii hinduskiej. Jest on patronem mądrości i sprytu, a jego postać często jest ukazywana podczas siedzenia na różowym kwiecie lotosu. Również elementu jego stroju często przedstawiane są w odcieniach różu.
Ciekawostki o kolorze różowym
Kolor flamingów, jednych z najbardziej rozpoznawalnych zwierząt w tym kolorze nie jest naturalną barwą ich piór. Tak naprawdę są one białe, a różowe zabarwienie jest efektem czerwonego barwnika, który znajduje się w zjadanym przez nie pożywieniu.
W Chinach do czasu przybycia europejczyków nie był on rozpoznawany. Nie może więc dziwić, że jego chińska nazwa oznacza dosłownie „zagraniczny kolor„.
Psychologia udowodniła, że przebywanie w pomieszczeniach pomalowanych na kolor różowy ma działanie uspokajające.
Kwiaty w tym kolorze są najczęściej kupowanymi w kwiaciarniach.
Dopisałbym tu że jeszcze kiladziesiąt lat temu różowy był kolorem MĘSKIM, kojarzcym się ze strojem św. Józefa.
Damskim kolorem był niebieski (suknia św. Maryi)
(Źródło kultura ludowa)
Wg. mnie zmiana znaczenia nastąpiła po przyjściu do Polski tych afer z homo-niewiadomo.
Tera to facet się nie może po męsku ubrać, bo zara go uznają za geja lub transwersterytkę.
Tylko skąd o tym wiesz bo w bibli o tym nie napisali 🙂 z obrazów 🙂 😂 nazwa koloru od kwiatów więc jak blubisz kwiaty śmigają w różowym co obchodzi opinia innych 🙂