Kolor Żółty

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Kolor żółty to jeden z najbardziej popularnych kolorów. Barwa ta dla znaczącego ogółu ludzi ma charakter pozytywny. Żółte są przecież słońce i piasek, więc kojarzy nam się z ciepłem, latem i wakacjami. Kolor ten przywołuje wiele pozytywnych emocji jak radość, śmiech, zabawa, optymizm czy wypoczynek. Może kojarzyć się przez to również z dobrymi wspomnieniami.

Żółty, jak każdy inny kolor, posiada wiele odcieni. Najpopularniejsze i najbardziej znane to m.in. cytrynowy, kanarkowy, waniliowy, pastelowy, bananowy czy słoneczny. Słońce to właśnie pierwsze skojarzenie, które przychodzi nam na myśl gdy mowa o tym kolorze. Wielka, żółta, ognista kula, wysyłająca ciepłe promienie słoneczne, które przyjemnie ogrzewają naszą twarz i dostarczają potężną dawkę witaminy D. Skojarzenie jak najbardziej pozytywne, jednakże kolor żółty ma również negatywne znaczenie w niektórych przypadkach. W wielu kulturach na przykład, źle są odbierane róże koloru żółtego- są kojarzone z nieszczerością i zazdrością.

Symbolika koloru żółtego.

Żółty to nie tylko kolor słońca, ale również kolor złota. Był czczony przez Majów oraz Egipcjan z racji tych właśnie skojarzeń. W późniejszych czasach był kolorem matek oraz kobiet zamężnych i miał wzbudzać szacunek do nich. Mężatki w Siedmiogrodzie przez okrągły rok po ślubie nosiły żółte welony, a po śmierci były w nich chowane. Z czasem znaczenie koloru stało się bardziej negatywne i stało się symbolem zdrady, bezwstydności, fałszu– Judasz, który zdradził Jezusa, jest przedstawiany w sztuce malarskiej właśnie w żółtej szacie.

Znaczenie żółtego w Azji.

Żółty był ponoć ulubionym kolorem Konfucjusza oraz buddyjskich mnichów, stąd też pochodzi twierdzenie, że barwa ta symbolizuje pożółkłe strony starych ksiąg. Również w hinduizmie żółty kolor symbolizuje mądrość, wiedzę i naukę, jest to kolor nauczyciela guru. W religii tej, szaty w żółtym kolorze ubierali Ganesza, Kriszna i Wisznu. W Chinach natomiast żółta barwa przypisana jest Ziemi. Jest to kolor cesarski, który symbolizował królewskość i był zastrzeżony dla cesarza. Pierwszy cesarz Cin był zresztą zwany Żółtym Cesarzem. Sam kolor jest w Chinach najważniejszy ze wszystkich z historycznej perspektywy, zwłaszcza, że według żródeł, Chiny powstały na brzegach Huang He czyli Żółtej Rzeki- drugiej co do wielkości rzeki w Chinach.

Wykorzystanie żółtego koloru obecnie.

Z racji pozytywnych skojarzeń, barwa ta jest często wykorzystywana w reklamie. Wiele biur podróży lub portali internetowych związanych z turystyką wykorzystuje żółty kolor np. w logotypach, banerach lub innych elementach widocznych dla klienta, właśnie z powodu skojarzeń ze słońcem. Również w branży jubilerskiej jest często wykorzystywanym kolorem, jednakże już w bardziej stonowanym odcieniu, nawiązując do skojarzeń ze złotem. Z racji tego, że kolor żółty jest zazwyczaj jaskrawy i dobrze zauważalny, jest idealny, aby zwrócić uwagę każdej osoby znajdującej się w pobliżu. Dobrym przykładem mogą być nowojorskie taksówki, które są łatwo zauważalne na zatłoczonych ulicach lub kamizelki odblaskowe używane w wielu branżach, gdzie BHP odgrywa rolę pierwszoplanową.

Żółty w psychologii koloru.

Kolor to przypuszczalnie najsilniejszy bodziec dla każdego człowieka. Ludzie używają kolorów by wyrażać siebie i swoje uczucia oraz wyeksponować swoje cechy. Żółty to kolor który stymuluje. Jest kolorem osób pewnych siebie. Poprawia nastrój oraz poczucie własnej wartości. Oprócz tego stymuluje pracę mózgu i poprawia zdolność zapamiętywania. Z drugiej strony jest również kolorem o mniej optymistycznym wydzwięku poprzez utożsamianie go z zaburzeniami psychicznymi i szaleństwem, a także zazdrością i zdradą. Żółta barwa jest kojarzona jednak zazwyczaj pozytywnie, jednak należy pamiętać, że nadmiar tego koloru w otoczeniu może wywoływać u niektórych osób dyskomfort.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (11 votes, average: 4,00 out of 5)
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sebekpolak51
sebekpolak51
3 lat temu

yellow rules

fungurl
fungurl
3 lat temu

ten żółty hydrant w dynamite nie daje mi spokoju…

gabi
gabi
3 lat temu
Reply to  fungurl

aha

WnotV
WnotV
3 lat temu
Reply to  fungurl

Ogólnie jest dużo żółtego w dynamite…

Lena
Lena
3 lat temu

Bardzo mi to pomogło w wypracowaniu z polskiego, gdzie miałam opisać znaczenie wybranego kol)oru tęczy. Dziękuję, miłego dnia 😉

Wielbiciel koloru żółtego
Wielbiciel koloru żółtego
2 lat temu

Żółty to jeden z moich ulubionych kolorów.

Hipek
Hipek
1 rok temu

to nie wygłupiaj się. poznaj kolor fioletowy 🙂 pozdrawiam hejka!

marrita4
marrita4
1 rok temu

coś mnie ostatnio opętało i wszystko co żółte mi się podoba.

Wielbiciel koloru żółtego
Wielbiciel koloru żółtego
1 rok temu
Reply to  marrita4

jak dla mnie żółty to dobry kolor >:(