Rubiny to jedne z najpopularniejszych i najdroższych kamieni szlachetnych wykorzystywanych do wyrobu biżuterii. Znane są od starożytności a ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ruber, które oznacza kolor czerwony. Barwy występujących w naturze rubinów są bardzo zróżnicowane i obejmują szeroką paletę odcieni od jasnoczerwonej przechodzącej w różowy do ciemnoczerwonej. Najcenniejsze złoża tych kamieni szlachetnych znajdują się w Birmie, z których wydobywane są kamienie z delikatnym niebieskim odcieniem uznawane za najpiękniejsze i najbardziej cenne. Jednak ich występowanie obejmuje również inne kraje między innymi Sri Lankę, Kambodżę, Tajlandię i Pakistan. Jakie jest znaczenie tego kamienia szlachetnego?
Symbolika i znaczenie rubinu
Rubiny od zawsze utożsamiane były z bogactwem i władzą. W wielu kulturach uważano je kamienie przynależne szlachcie i arystokratom lub wręcz za klejnoty królewskie, ponieważ kolor czerwony uznawany był za królewski. Z tego powodu symbolika rubinów łączyła się z potęgą, władzą i bogactwem. Dlatego nie może dziwić, że w Indiach były najbardziej cenionymi kamieniami szlachetnymi droższymi nawet od diamentów i oprócz władzy ziemskiej był to symbol boskości. Z tych skojarzeń wzięło się także uznawanie rubinów za kamienie ochronne, które miały chronić ludzi, tak jak dobry władca lub bóstwo chronią swoich poddanych i wiernych.
Były kojarzone również z ogniem, a przez to z ognistymi uczuciami i pasją. Uznawano je za kamienie symbolizujące odwagę, waleczność i zdolności przywódcze. Dodatkowo ich głęboko czerwona barwa przypomina kolor krwi. Dlatego rubiny kojarzono również z żołnierzami i innymi osobami, które przelewały krew. Z drugiej strony znaczenie i symbolika rubinu było przypisywane radości życia i miłości. Jednak nie była to miłość niewinna, tylko namiętna, pełna pasji i pożądania. Natomiast radość życia reprezentowana przez te kamienie wiązała się z ekscytacją i przeżywaniem chwil, które przyprawiały człowieka o szybsze bicie serca.
Rubin – właściwości
Uznawane były za talizman, który ochroni właściciela przed niebezpieczeństwami. Związki rubinów z krwią i sercem poskutkowały powstaniem instrukcji ich noszenia w celu pełnego wykorzystania ich magicznych właściwości. Zgodnie z nią, aby rubinowa biżuteria wykazywała swoje ochronne działanie, należało ją nosić po lewej stronie ciała, czyli po tej, po której znajduje się serce. Noszone w ten sposób miały zapewniać ochronę posiadanego przez ich właściciela bogactwa lub wręcz pozwolić je jeszcze bardziej pomnożyć. Ufano również w ich pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie w przypadku chorób krążenia. Poza tym miały zwiększać odwagę i cechy przywódcze noszącego. Wierzono także w ich właściwości ochronne podczas walki. Noszenie przy sobie rubinu miało chronić przed zranieniem.
Rubin – użycie w biżuterii
Rubiny są bardzo popularnymi kamieniami w branży jubilerskiej. Ich piękna czerwona barwa przyciąga wzrok i wspaniale komponuje się zarówno ze złotem, jak i srebrem. Ich wysoka twardość gwarantuje, że wykonana z nich biżuteria przetrwa w nienaruszonym stanie nawet codzienne użytkowanie. Z tych powodów rubiny wykorzystywane są do wyrobu każdego rodzaju biżuterii: kolczyków, pierścionków, broszek, naszyjników i wielu innych. Rubiny są również ze względu na swoje właściwości fizyczne jednymi z kamieni szlachetnych, których używa się do produkcji zegarków mechanicznych. Jednak ze względu na koszty najczęściej używa się obecnie do tego celu rubiny syntetyczne, tylko w najdroższych modelach ciągle można znaleźć kamienie wydobywane naturalnie.