Szafir

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Szafiry są bardzo znanymi i cenionymi w wielu kulturach na całym świecie kamieniami szlachetnymi. Były używane do produkcji biżuterii już w starożytności. Ich nazwa pochodzi od greckiego słowa sappheiros znaczącego niebieski kamień. Razem z rubinami są odmianą tego samego minerału, którym jest korund. Z tego powodu występować mogą w wielu barwach poza czerwoną, ponieważ czerwone szafiry nazywane są rubinami. Jednak najbardziej znane są te w kolorze niebieskim. Im bardziej jest on głęboki i nasycony i im większa jest jego przezroczystość, tym wyższa cena kamienia. Duże złoża szafirów znajdują się w Birmie, Indiach i Pakistanie, jednak ich występowanie ma miejsce również w innych krajach takich jak: Australia, Madagaskar i Sri Lanka. Jakie znaczenie i symbolikę posiada ten kamień?

Znaczenie i symbolika szafiru

Szafiry od dawnych czasów były uważane za kamienie bardzo związane z duchowością i mistycyzmem. W starożytnej Grecji były klejnotami przypisanymi Apollu, bogu przepowiedni. Z tego powodu były noszone podczas wizyt w słynnej przepowiedni w Delphi i miały pomóc w dojrzeniu przyszłości. Również w kulturach Wschodu łączone były z jasnowidzeniem  i miały otwierać trzecie oko, czyli mityczny dodatkowy zmysł człowieka odpowiedzialny za intuicje i widzenie przyszłości. Inną pozytywną cechą związaną z ludzkim umysłem, którą symbolizował szafir była mądrość. Dlatego były to kamienie chętnie noszone przez profesorów i studentów. Sam król Salomon, który jest biblijnym symbolem mądrości i sprawiedliwości miał nosić talizman z szafiru.

Ze względu na niebieski kolor uważane były również za symbol nieba. W Persji uważano, że kolor nieba bierze się z odbicia światła od wielkiego szafiru, na którym opiera się Ziemia. Persowie uznawali je również za kamienie nieśmiertelności i wiecznej młodości. Skojarzenie z szafirów z niebem widoczne było również w kulturze chrześcijańskiej. Dlatego w średniowieczu wysokie duchowieństwo papieże, kardynałowie i biskupi nosili pierścienie z tymi kamieniami w celu ochrony przed złem i grzesznymi pokusami diabła. Symbolizowały one także inne pozytywne cechy, takie jak niewinność i czystość.

Właściwości kamienia – ezoteryka

Jedną z przypisywanych szafirom właściwości ezoterycznych jest zdolność uspokajania umysłu. Pozwalają one odprężyć umysł i odpędzić niechciane myśli. Dodatkowo zwiększają one zdolność skupiania się na realizowanym celu oraz ułatwiają pozytywne myślenie. Dlatego biżuteria z nich wykonana dobrze sprawdza się jako pomoc podczas medytacji. Znajdą zastosowanie u osób pracujących umysłowo, studentów i uczniów. W magii szafiry miały właściwości ochronne. Noszenie ich miało odpędzać złe duchy i chronić przed złymi urokami, poza tym miały chronić swoich posiadaczy przed trucizną. Dodatkowo uważano, że wzmacniają one dary jasnowidzenia i przewidywania przyszłości.

Szafir – użycie w biżuterii

Również współcześnie powszechnie wykorzystuje się szafiry do produkcji biżuterii. Jednym z powodów tej popularności jest fakt, że ich piękny niebieski kolor jest bardzo uniwersalny i można nosić go na wiele okazji, zarówno formalnych i nieformalnych. Poza tym bardzo dobrze komponuje się on zarówno w połączeniu ze złotem i srebrem, jak i pasuje kolorystycznie do większości ubrań. Inną cechą, którą się wyróżniają, jest ich bardzo duża twardość, są najtwardszym materiałem naturalnym zaraz po diamentach. Przekłada się to na wytrzymałość i długowieczność biżuterii wykonanej z tych kamieni. Szafiry są również popularną alternatywą dla diamentów w pierścionkach zaręczynowych i są drugim najczęściej używanym w nich klejnotem.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 1,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments