Diament

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Diamenty powszechnie uznawane są za najpiękniejsze z kamieni szlachetnych. Występują najczęściej w kształcie ośmiokąta rzadziej spotykane te w formie sześciokąta. Najbardziej ceni się przezroczyste, ale spotykane są również te o kolorowym zabarwieniu. Paleta odcieni diamentów jest szeroka, mogą posiadać one kolor:

  • żółty
  • różowy
  • niebieski
  • zielony
  • brązowy
  • czarny

Znane i pożądane jako biżuteria już od starożytności, ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa diamentum znaczącego niepokonany lub niezniszczalny. Największe złoża tych kamieni szlachetnych znajdują się w państwach afrykańskich między innymi w Kongo i Republice Południowej Afryki, ale ich występowanie obejmuje również Brazylię, Australię, Rosję i Indie. Ogólne znaczenie i symbolika tego kamienia jest podobna w większości kultur – więcej o niej w dalszej części.

Symbolika i znaczenie diamentu

Piękno diamentów sprawiło, że były one cenione we wszystkich kulturach, które je znały. Często uznawano również, że posiadały one właściwości magiczne.  Jakie znaczenie diament posiadał w starożytności? W starożytnym Egipcie reprezentowały one słońce będące symbolem władzy i mądrości. Umieszczano je na środku krzyża Ankh będącego jednym z najważniejszych egipskich znaków oznaczającym życie. W starożytnych Indiach wierzono natomiast, że diamenty powstają wskutek uderzenia błyskawicy w kamień. Uważano również, że mają właściwości ochronne, a noszenie biżuterii wykonanej z diamentów odpędza niebezpieczeństwa. Dodatkowo były one w tym kraju symbolem czystości.

Starożytni Grecy i Rzymianie miele wiele określeń związanych z tymi kamieniami i ich pochodzeniem. Uważali je między innymi za łzy bogów i okruchy gwiazd, które spadły na ziemię. Dzięki swojej ogromniej twardości i wytrzymałości były uznawane za symbol niezwyciężoności. Brano je również za kamienie magiczne posiadające nadprzyrodzone zdolności. Współcześnie uznawane są za symbol trwałości zgodnie z hasłem „diamenty są wieczne„. Kojarzone są również z miłością i wyrażaniem uczuć poprzez podarowanie ich ukochanej kobiecie. Jest to jeden z powodów, dla których są najpopularniejszymi kamieniami szlachetnymi używanymi w pierścionkach zaręczynowych.

Diament – właściwości

Diamenty wyróżniają się swoją twardością i wytrzymałością na działanie czynników zewnętrznych. Jest to najtwardszy materiał występujący w naturze, który topi się dopiero w temperaturze ponad 3500 stopni Celsjusza. Mocno załamują padające na nie promienie słoneczne i wyróżniają się wśród innych kamieni szlachetnych swoim połyskiem.

Właściwości ezoteryczne wiązały się z właściwościami fizycznymi. W starożytnej Grecji wojownicy i dowódcy nosili diamenty, wierząc, że uzyskają w ten sposób ich wytrzymałość i będą dzięki nim niezwyciężeni. W średniowiecznej Europie z kolei przypisywano diamentom właściwości lecznicze, a pył diamentowy wykorzystywano do produkcji lekarstw na wiele chorób.

Diament – użycie w biżuterii

Diamenty są bardzo cenione w produkcji kosztowności. Rzadkość ich występowania i wysoka cena sprawia, że biżuteria wykonana z tych kamieni należy do najbardziej pożądanych. Należy jednak zaznaczyć, że do produkcji biżuterii nie używa się samych diamentów, ale brylantów. Są to oszlifowane diamenty, które odznaczają się dużo wyższym połyskiem, a przez to piękniejszym wyglądem od naturalnych kamieni. Jakość i styl szlifu dodatkowo wpływają na ich wartość. Brylanty używane są do produkcji każdego rodzaju kosztowności. Zarówno naszyjników, bransolet, kolczyków i pierścionków. Najbardziej znanym rodzajem biżuterii diamentowej są pierścionki zaręczynowe, które w kulturze zachodniej dawane są narzeczonej przez narzeczonego podczas oświadczyn.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Na razie nie oddano żadnego głosu - Bądź Pierwszy!)
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jar
Jar
3 lat temu

Na zdjęciu jest brylant 🙂