Larimar

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Larimar jest minerałem z gromady krzemianów, odmianą pektolitu. Już pektolit należy do minerałów wyjątkowych, rzadko dostępnych, ale larimar, jego odmiana, występuje w tylko jednym miejscu na świecie, na Karaibach, w Republice Dominikany. Pektolity bywają białe, bezbarwne, o wielkości sięgającej kilku centymetrów, takie znajdują się w Kanadzie, na Alasce dostępne są w postaci niebieskozielonych kryształów, to tzw. żad pektolitowy, w Quebecu można znaleźć doskonale wykształcone niebieskozielone i białe kryształy, ale te na Dominikanie posiadają jedyny w swoim rodzaju odcień niebieski i ciemnoniebieski. Ich wyjątkowość nadała tej odmianie pektolitu odrębną nazwę –  larimar.

Krótka historia larimara

Pierwsza wzmianka o istnieniu tej wyjątkowej krzemionki pochodzi z początków XXw., jednak tak naprawdę zaczęto się nią interesować dużo później, bo w latach 70.XXw. W legendzie opisującej odkrycie larimara, występuje Miquel Mendez, który wędrując w górę rzeki Rio Bahoruco na Dominikanie, przypadkowo okrył złoża krzemionki, tak dzisiaj popularnej i lubianej wśród miłośników pięknej biżuterii. Mendez odkryte złoże natychmiast nazwał, łącząc imię swoje córki Larissy oraz słowo mar, kojarzące minerał z niezwykłym odcieniem niebieskiego Morza Karaibskiego. Inną, funkcjonującą nazwą dla larimara jest Kamień Atlantydy, kojarzący go z utraconą i zaginioną, mityczną Atlantydą, której częścią, według wielu mitologii, była ponoć Dominikana.

Larimar, również dzisiaj, można znaleźć w utworach skalnych hydrotermalnych, najczęściej w szczelinach skał magmowych, których wyróżnia się ponad 700 rodzajów. Larimar rzadko kiedy występuje samodzielnie, znajdując go można mieć nadzieję na pozyskanie całej grupy cennych jubilersko minerałów. W naturze larimar tworzy kryształy o pokroju słupkowym, pręcikowym oraz igiełkowym. Jest stosunkowo kruchy, o wartości 5-7 w skali Mohsa, czasami pozyskane kryształy tworzą efekt kociego oka.

Właściwości i symbolika larimaru

Larimar, m.in ze względu na jego wyjątkowość, zyskał sobie znaczenie kamienia uzdrawiającego, zarówno w sferze fizycznej jak i psychicznej. Kryształ wspiera naturalne procesy gojenia się organizmu, ale też posiada potencjał uzdrawiania duszy, niesie w sobie miłość, pokój i wewnętrzną harmonię. To dlatego zaleca się osobom funkcjonującym w permanentnym stresie, odczuwającym niepokój i niezdefiniowany strach. Przełamując je, osoba podatna na działanie larimara, poprawia swoją komunikację ze światem zewnętrznym.

Zgodnie z wierzeniami religii dharmicznych oraz ezoteryki, larimar stymuluje czakre gardła, czakre trzeciego oka oraz czakre korony, tworząc kanał komunikujący z wyższą, nadrzędną wiedzą. Minerał posiada zdolność uwalniania z traumy, uczy przebaczać, leczy emocjonalne rany. Usuwa blokady energetyczne, lecząc w ten sposób samoistnie organizm. Pomaga odnaleźć powołanie, rozwija zdolności, kreatywność, ale też wnioskowanie. Uwalnia z narzuconych sobie ograniczeń, krępujących więzów, blokujących dążenie do celu. Larimar zaleca się kobietom będącym w ciąży oraz handlowcom, przedsiębiorcom i artystom.

Larimar w biżuterii

Larimar jest nieco twardszy od pektolitu, dlatego stanowi znacznie atrakcyjniejszy surowiec do wyrobu biżuterii, zarówno pod względem cech fizycznych minerału, jak i estetycznych. W trakcie obróbki, larimar nabiera przejrzystości i jedwabistej struktury, często ujawniając drobne, kolorowe żyłki współtworzące tę  niezwykłą powierzchnię.

Z larimaru, u źródła, czyli na Karaibach, wytwarza się przede wszystkim biżuterię etniczną. Lokalni artyści wykonują oryginalne ozdoby w postaci naszyjników, bransoletek, kolczyków czy pierścionków. Wyroby sprzedawane są na stoiskach i straganach, na które można trafić w większości turystycznych lokalizacji. Jednak larimarem ozdabia się też przedmioty wystroju wnętrz, przedmioty, które mają upiększać i wyróżniać aranżację domowej przestrzeni. Mogą to być zdobienia puzderek i pudełek, uchwyty do szafek, detale podnoszące walory estetyczne. W Europie larimar tworzy piękną biżuterię, daleką od jego historii, ale równie piękną i wyjątkową.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments