Chryzykola

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Chryzokola to stosunkowo pospolity minerał z gromady krzemianów, obecny w Ameryce Południowej, Meksyku, Chile i Izraelu. Pospolity, ale wyróżniający się barwą, a właściwie feerią barw, zależną od składu chemicznego, głównie zawartości miedzi, która barwi go na wiele kolorów: niebieski, niebieskozielony, zielony i turkusowy, a nawet granatowy, brązowy czy czarny. Tak zróżnicowana dostępność opcji kolorystycznych wynika z braku ściśle zdefiniowanego składu chemicznego surowca. Oprócz miedzi, może on bowiem zawierać domieszki glinu, żelaza lub manganu.

Symbolika chryzokoli

Ezoteryka przypisuje chryzokolę prabogini Ziemi. Oznacza kumulację żeńskiej energii, obecnej w duszy mężczyzny i kobiety, i kreującej empatyczną stronę człowieka oraz wynikające z niej uczucia, takie jak delikatność oraz mądrość biorące się z empatii i doświadczenia. Ta kobieca część egzystencji wzmacnia komunikację, do której niezbędne są: ekspresja, wewnętrzna siła oraz nauczanie.

Barwa chryzokoli, turkusowo-niebieska, kojarzy się ze spokojem, takim, które następuje po wyładowaniu energii, a jasny umysł umożliwia dotarcie do prawdy i mądrości. Jako kamień inteligencji stymuluje umysł przy jednoczesnym uspokojenie nagromadzonych emocji, wzmacnia organizm czyniąc go silniejszym w duchowym i fizycznym znaczeniu. Moc minerału wydobywa ją z ludzi, zachęcając do działania .

Prawdziwa moc wyraża się poprzez łagodność, dlatego chryzokola to mądrość starych i młodych kobiet. Dla tych pierwszych minerał przynosi zdolność kreacji i artystycznego wyrażania siebie, młodszym daje siłę panowania nad emocjami i stymuluje ich energię. Jednocześnie daje upust współczuciu i naturalnej spontaniczności.

W ezoteryce chryzokola otwiera i stymuluje czakrę gardła, przez które znajduje ujście wewnętrzna mądrość. Czakra gardła to głos ludzkiego ciała, poprzez nią emanuje energia. Zablokowana tamuje naturalny przepływ energii i wpływa negatywnie na pozostałe czakry. Gdy wszystkie one pozostają w idealnej równowadze, chryzokola pomaga znaleźć odpowiednie słowa, szczególnie tam, gdy impulsem do nich są emocje. Energia bez przeszkól przepływa ze wszystkich czakr do góry i tam znajduje ujście.

Znaczenie chryzokoli – ezoteryka

Istnieje wiele przyczyn, by nosić stale przy sobie chryzokolę, albo w postaci naturalnej albo w postaci biżuterii. W medycynie niekonwencjonalnej przypisuje się temu minerałowi ogromne znaczenie prozdrowotne. Chryzokola oddziałuje pozytywnie na większość systemów fizjologicznych ludzkiego organizmu:

  • poprawia funkcjonowanie hormonu tarczycy  i pozostałych hormonów, szczególnie żeńskich
  • działa łagodząco na gardło
  • wspiera system immunologiczny i przyspiesza proces rekonwalescencji
  • wzmacnia wątrobę, serce i reguluje układ trawienny
  • poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci
  • łagodzi dolegliwości menopauzy
  • chroni ciążę i ułatwia poród
  • pomaga odzyskać spokój ducha i jasność umysłu
  • pomaga na bezsenność
  • poprawia nastrój, przynosi dobrą energię i przywraca optymizm

Chryzykola w jubilerstwie

Chryzokola, z uwagi na swoje właściwości fizyczne, a przede wszystkim stosunkową małą twardość i dużą kruchość jest wykorzystywana w jubilerstwie w ograniczony sposób. Najczęściej, przy jej użyciu, wytwarza się drobne elementy biżuteryjne, wyroby galanteryjne oraz biżuterię artystyczną. Ta ostatnia cieszy się sporym zainteresowaniem z uwagi na niepowtarzalność i oryginalność wzorów.

Minerał stosuje się do wyrobu kolczyków, zawieszek czy niewielkich wisiorków, rzadziej pierścionków czy bransoletek. Jako biżuteria działa przede wszystkim oryginalnym zabarwieniem kamienia, zbiorem odcieni i barwnych żyłek. Jako kamień może być ozdobną biżuterią, ale można też nosić go przy sobie w kieszeni czy umieszczać na noc pod poduszką. Ważne, by zawsze był w pobliżu, tak by czuć jego obecność i z niego czerpać siłę. Chryzokola jako talizman wspomaga codzienność i leczy ciało, a w postaci urokliwej biżuterii dodaje urody kreacji i podnosi pewność siebie. Dzięki niej nabiera się śmiałości w codziennych wyzwaniach i działaniach, nawet tych przekraczających kompetencje.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments