Apatyt to minerał z rodziny fosforanów. Ponieważ występuje powszechnie, we wszystkich rodzajach skał, często mylony jest z innymi minerałami. Potwierdza to jego nazwa wywodząca się od greckiego czasownika apato, czyli oszukiwać. Apatyt tworzy sześcioboczne kryształy o pokroju: słupkowym, igiełkowym oraz tabliczkowym. Jest minerałem stosunkowo kruchym, otrzymał wartość 5 w skali twardości Mohsa. Najczęściej spotyka się go w postaci przezroczystego kamienia, czasem nabiera koloru, a nawet wykazuje fluorescencję. Najokazalsze minerały występują w Kanadzie oraz USA, największy, już oszlifowany kamień, jaki pozyskano, waży 147kg i pochodzi z Kenii, posiada barwę żółtozieloną. Miłośnicy apatytu znajdą go w Europie: Szwajcarii i Niemczech, Hiszpanii, Portugalii czy Finlandii oraz Ameryce Południowej, ale też w Polsce, w Górach Sowich.
Symbolika i znaczenie apatytu
Nikt nie jest doskonały, a przynajmniej nie w każdym aspekcie. Minerały, szlachetne kamienie od tysięcy lat pomagają ludziom osiągać stawiane przed sobą cele. Największą sztuką jest wytypowanie konkretnego kamienia, swoistego talizmanu chroniącego, ale i motywującego, dodającego energii i odwagi do czynów, które są w zasięgu. Taką funkcję spełnia apatyt, dlatego zaleca się noszenie go przy sobie osobom, które potrzebują wsparcia i wiary we własne siły. To kamień marzycieli, oczekujących na idealny moment spełnienia swoich marzeń, ale trzeba im delikatnego impulsu i jasności umysłu, by dostrzec tę właściwą chwilę.
Apatyt rozjaśnia umysł, podnosi jego koncentrację a jednocześnie nadaje mu refleks i wspiera intelekt, dlatego zalecany jest osobom publicznym lub takim, które uprawiają zawody, gdzie komunikacja z odbiorcą decyduje o powodzeniu przekazu. To minerał przeznaczony dla nauczycieli, coachów, ekspertów w swoim zawodzie, osób przed którymi stoją ważne wyzwania.
Apatyt symbolizuje:
- skupienie i koncentrację
- bezwarunkową miłość
- komunikację
- harmonię
- kreatywność
- humanitaryzm
- walkę z wirusami
Apatyt zachęca do komunikowania, w relacjach towarzyskich pomaga otworzyć się na odbiorcę, w ten sposób umożliwia poszerzanie wciąż grona przyjaciół. Daje energię i pobudza ciekawość do poznawania innych ludzi.
Właściwości apatytu – ezoteryka
Kolor apatytu ma znaczenie, zarówno w relacjach towarzyskich jak i zawodowych:
- apatyt w kolorze żółtym podnosi poziom koncentracji i pomaga w komunikacji i nauce
- apatyt w kolorze niebieskim sprzyja koncentracji w wystąpieniach publicznych
- apatyt w kolorze zielonym pomaga przyciągać pieniądze
Ale apatyt nie tylko podnosi właściwości intelektualne, ma on również znaczenie prozdrowotne. Od setek lat stosuje go medycyna niekonwencjonalna do leczenia i profilaktyki wielu chorób. Lekarze medycyny niekonwencjonalnej zalecają go zawsze w celu:
- złagodzenia bólu zębów oraz bólu gardła
- przy leczeniu chorób układu oddechowego: zaplenia płuc, zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych
- przy zaburzeniach pracy tarczycy
- podczas rekonwalescencji wielu różnych chorób
- w procesie zrastania się złamanych kończyn
- w trakcie zajęć wymagających skupienia i koncentracji
- przy napadowym poceniu się
Apatyt w jubilerstwie
Najładniejsze i najbardziej czyste fizycznie apatyty stosuje się do wyrobu biżuterii, najczęściej nadając im szlif fasetkowy lub kaboszonowy. Jubilerstwo preferuje apatyt w technikach metaloplastycznych, łącząc minerał ze srebrem i miedzią. W ten sposób wytwarza się pierścionki, kolczyki, bransoletki i naszyjniki. Autorzy jubilerskich wyrobów szczególnie upodobali sobie metodę wire wrapping, czyli technikę, w której kamień oplata się różnej grubości drucikami, ale też tworząc grona drobnych minerałów. Drobne fragmenty apatytu doskonale prezentują się z innymi minerałami i minimalistycznymi elementami wykonanymi z metali szlachetnych. Najczęściej do produkcji biżuterii wykorzystuje się apatyt jasnozielony, jasnoniebieski oraz zielonkawoniebieski i w postaci oponek ze szlifem fasetkowym, drobnych kulek czy kropli. Dla miłośników dużej biżuterii stosuje się zwykle gładkie kule, już niefasetowane.
Interesujący – jest jak PerpeumMobile (użyłem nazwy fonetycznej)