Apatyt

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Apatyt to minerał z rodziny fosforanów. Ponieważ występuje powszechnie, we wszystkich rodzajach skał, często mylony jest z innymi minerałami. Potwierdza to jego nazwa wywodząca się od greckiego czasownika apato, czyli oszukiwać. Apatyt tworzy sześcioboczne kryształy o pokroju: słupkowym, igiełkowym oraz tabliczkowym. Jest minerałem stosunkowo kruchym, otrzymał wartość 5 w skali twardości Mohsa. Najczęściej spotyka się go w postaci przezroczystego kamienia, czasem nabiera koloru, a nawet wykazuje fluorescencję. Najokazalsze minerały występują w Kanadzie oraz USA, największy, już oszlifowany kamień, jaki pozyskano, waży 147kg i pochodzi z Kenii, posiada barwę żółtozieloną. Miłośnicy apatytu znajdą go w Europie: Szwajcarii i Niemczech, Hiszpanii, Portugalii czy Finlandii oraz Ameryce Południowej, ale też w Polsce, w Górach Sowich.

Symbolika i znaczenie apatytu

Nikt nie jest doskonały, a przynajmniej nie w każdym aspekcie. Minerały, szlachetne kamienie od tysięcy lat pomagają ludziom osiągać stawiane przed sobą cele. Największą sztuką jest wytypowanie konkretnego kamienia, swoistego talizmanu chroniącego, ale i motywującego, dodającego energii i odwagi do czynów, które są w zasięgu. Taką funkcję spełnia apatyt, dlatego zaleca się noszenie go przy sobie osobom, które potrzebują wsparcia i wiary we własne siły. To kamień marzycieli, oczekujących na idealny moment spełnienia swoich marzeń, ale trzeba im delikatnego impulsu i jasności umysłu, by dostrzec tę właściwą chwilę.

Apatyt rozjaśnia umysł, podnosi jego koncentrację a jednocześnie nadaje mu refleks i wspiera intelekt, dlatego zalecany jest osobom publicznym lub takim, które uprawiają zawody, gdzie komunikacja z odbiorcą decyduje o powodzeniu przekazu. To minerał przeznaczony dla nauczycieli, coachów, ekspertów w swoim zawodzie, osób przed którymi stoją ważne wyzwania.

Apatyt symbolizuje:

  • skupienie i koncentrację
  • bezwarunkową miłość
  • komunikację
  • harmonię
  • kreatywność
  • humanitaryzm
  • walkę z wirusami

Apatyt zachęca do komunikowania, w relacjach towarzyskich pomaga otworzyć się na odbiorcę, w ten sposób umożliwia poszerzanie wciąż grona przyjaciół. Daje energię i pobudza ciekawość do poznawania innych ludzi.

Właściwości apatytu – ezoteryka

Kolor apatytu ma znaczenie, zarówno w relacjach towarzyskich jak i zawodowych:

Ale apatyt nie tylko podnosi właściwości intelektualne, ma on również znaczenie prozdrowotne. Od setek lat stosuje go medycyna niekonwencjonalna do leczenia i profilaktyki wielu chorób. Lekarze medycyny niekonwencjonalnej zalecają go zawsze w celu:

  • złagodzenia bólu zębów oraz bólu gardła
  • przy leczeniu chorób układu oddechowego: zaplenia płuc, zapalenia oskrzeli i górnych dróg oddechowych
  • przy zaburzeniach pracy tarczycy
  • podczas rekonwalescencji wielu różnych chorób
  • w procesie zrastania się złamanych kończyn
  • w trakcie zajęć wymagających skupienia  i koncentracji
  • przy napadowym poceniu się

Apatyt w jubilerstwie

Najładniejsze i najbardziej czyste fizycznie apatyty stosuje się do wyrobu biżuterii, najczęściej nadając im szlif fasetkowy lub kaboszonowy. Jubilerstwo preferuje apatyt w technikach metaloplastycznych, łącząc minerał ze srebrem i miedzią. W ten sposób wytwarza się pierścionki, kolczyki, bransoletki i naszyjniki. Autorzy jubilerskich wyrobów szczególnie upodobali sobie metodę wire wrapping, czyli technikę, w której kamień oplata się różnej grubości drucikami, ale też tworząc grona drobnych minerałów. Drobne fragmenty apatytu doskonale prezentują się z innymi minerałami i minimalistycznymi elementami wykonanymi z metali szlachetnych. Najczęściej do produkcji biżuterii wykorzystuje się apatyt jasnozielony, jasnoniebieski oraz zielonkawoniebieski i w postaci oponek ze szlifem fasetkowym, drobnych kulek czy kropli. Dla miłośników dużej biżuterii stosuje się zwykle gładkie kule, już niefasetowane.

 

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Na razie nie oddano żadnego głosu - Bądź Pierwszy!)
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
A. Dar
A. Dar
3 lat temu

Interesujący – jest jak PerpeumMobile (użyłem nazwy fonetycznej)