Jeleń

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Jeleń jest uważany za znak myśliwych, a także kojarzony jest z łagodnością, szybkością i pięknem. Jest również uważany za symbol pokoju, religijności, miłości, radości oraz Słońca. Jest uznanym zwierzęciem Buddy, a także występuje jako atrybut boga Słońca. W tradycji chrześcijańskiej biały jeleń z krzyżem między rogami jest uznawany za uosobienie Chrystusa. Często jednak łączy się go z samotnością, a także melancholią. Samice jelenia — łanie, są uznawane za symbol kobiecości oraz urody dziewczęcej. Samiec jelenia z półksiężycem między rogami symbolizuje męską energię księżycową, a także męską siłę i sprawność.

Rogate zwierzę jest nierozerwalnie związane z lasem. Jest to jego naturalne środowisko, w którym spędza całe swoje życie, uznawany jest również za króla lasów. Rogi jelenia są jego bronią, którą wykorzystuje podczas własnej obrony, są również cennym trofeum dla myślowego. Jednak ich symbolika sięga również przyrównania poroża ze Słońcem oraz Drzewem Życia, a ich gubienie i odrastanie — rodzenie się i umieranie, a także odrodzenie i wzrost duchowy. Rogi jelenia po utracie odrastają większe i silniejsze, symbolizując w ten sposób rosnącą siłę.

Jeleń reprezentuje Ducha Natury, pokazując wyższy wymiar przyrody. Dostępny on jest jednak jedynie dla tych, którzy posiadają czyste intencje, a serca wypełnione są bezwarunkową miłością do świata.

Jeleń w kulturze, mitologii, tradycji

Jeleń najbardziej związany jest z legendą o świętym Hubercie. Po spotkaniu młodego myśliwego Huberta z jeleniem ze świetlistym krzyżem w porożu, Hubert zdecydował się na nawrócenie. Wyrzekł się łowów, a po tysiącu lat został patronem myśliwych. Do dzisiaj organizowane są polowania oraz gonitwy końskie na jego cześć.

Jeleń był związany z mitologią grecką, w której ciągnął powóz bogini Artemidy. Był to osobnik imieniem Akteon, który był niegdyś człowiekiem, jednak został zmieniony w rogate zwierzę za podglądanie bogini. Był również kojarzony z bogiem lasów, pól i pasterzy – Panem.

W chrześcijaństwie kojarzony jest ze zmartwychwstaniem Jezusa Chrystusa (zobacz artykuł na temat Wielkiego Postu). Podczas tego wydarzenia postać Chrystusa jest często przedstawiana w postaci jelenia. Często pojawia się również w innych religiach, przedstawiając osoby, które zostały wskrzeszone albo powstały z martwych.

Jelenie przez Wyspiarskich Celtów były symbolem bożków i duchów lasu. Były one niezbędnym elementem czarów, inicjacji i rytuałów, często występowały w bajkach i baśniach. Pojawienie się rogatego zwierzęcia w baśni zwiastowało pojawienie się sił wyższych albo magicznych. W mitologii celtyckiej bóg Cernunnos ujawniał się jako jeleń z porożem, podobnie jak bóg Hern w mitologii angielskiej.

Istnieje również wiele baśni i historii, w których występuje jeleń. Pojawia się we francuskiej baśni „Biała Łania” oraz szkockiej opowieści „Zaklęty Jeleń”, gdzie złe wiedźmy i wróżki przemieniają ludzi w postać rogatych zwierząt. W przypadku baśni „Złoty Jeleń” ludzie przemieniają się w jelenia poprzez wypicie magicznej wody. Jeleń stanowił most do świata mistycznego, był zwiastunem pojawiającej się magii.

Obecnie słowo „rogacz”, które jest synonimem słowa „jeleń” pojawia się najczęściej w znaczeniu negatywnym. Oznacza mężczyznę łatwo dającego się oszukać kobiecie, szczególnie w kwestii zdrady. „Przyprawić komuś rogi” jest także synonimem zdrady oraz oszustwa. Jeleń pojawia się jednak również w pozytywnym kontekście – chroni ludzi przed złą energią oraz jest często wybierany na wzór tatuażów.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments