Łabędź

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Od dawnych czasów łabędź był określeniem na wielkich poetów. Jest on najcięższym ptakiem, który ma zdolność do aktywnego latania, porusza się również z wdziękiem po wodzie. Charakterystyczny jest obraz płynącego łabędzia, który wygina szyję w łuk, a skrzydła unosi w górę, przypominając w ten sposób pełen gracji statek. Łabędź jest reprezentantem piękna i wdzięku, jest kojarzony z muzykąpoezją i miłością. Często występuje również jako symbol przemijania, a także za totem nieustającej zmiany, podobnie jak symboliczna moc wody. W Irlandii, bardowie nosili płaszcze z łabędzich piór.

Należy również do jednych z najstarszych przedstawicieli zwierząt mocy. Ukazuje piękno i łaskę, przypominając, że pochodzą one z natury. Wspomina również, że można zobaczyć dużo więcej, gdy człowiek zaufa swojej intuicji i świadomości, a nie temu, co widać poprzez oczy. Symbolizuje przebudzenie wewnętrznej mocyniewinności i zaangażowania, wspiera poczucie własnej wartości i zrozumienie swojego ciała. Jest również jednym z symbolów prawdziwej miłości, przedstawiany jest wtedy najczęściej ze swoją drugą połówką, z którą łączy się na całe życie. Dlatego był także utożsamiany z wiernością małżeńską. Był także symbolem dwupłciowości ze względu na połączenie wiotkiej i długiej, „kobiecej” szyi oraz „męskiego” ciała.

Jednak łabędź ma również negatywne znaczenie. Symbolizuje obłudnika, co wynikało z przekonań ludzi żyjących w średniowieczu. Mięso łabędzia pod białymi piórami jest czarne, a czerń była kojarzona z negatywnymi cechami. Był również symbolem ludzi zarozumiałych i pysznych ze względu na wysokie noszenie się szyi łabędzia.

Łabędź w kulturze, mitologii, tradycji

mitologii greckiej, dusza boga poezji i muzyki Apollo wchodzi w łabędzia, są to również ptaki, które były obecne przy jego narodzinach i ciągnęły jego rydwan. Jest również związany z Afrodytą — boginią miłości, będąc jej symbolem, również jej rydwan był ciągnięty przez łabędzie.

mitologii rzymskiej łabędź został poświęcony bogini miłości Wenus.

We wierzeniach hinduskich łabędź reprezentuje umysł. Wraz z gęsią tworzą symbol doskonałej jedności, symbolizują również wdech i wydech.

mitologii celtyckiej, łabędź powiązany jest z muzykąmiłością oraz leczniczym działaniem słońca i wody.

We wierzeniach chrześcijańskich, łabędź o białych piórach symbolizuje czystość Matki Bożej, a jego śpiew łączony jest z Męką Pańską i śmiercią Chrystusa na krzyżu.

Określenie „łabędzi śpiew” najczęściej jest przepisywany ostatniemu dziełu lub występowi autora albo dziełu kończącemu pewien okres.

Przy patrzeniu w gwiazdy, często można ujrzeć gwiazdozbiór Łabędzia. Jest on związany z prawdopodobnym byciem jednym spośród mitycznych ptaków stymfalijskich, dlatego gwiazdozbiór Łabędzia, a także Orła i Lutni (często na mapach pojawia się również nazwa gwiazdozbiór Sępa) leży blisko gwiazdozbiorów Strzały i Herkulesa. Często jest również powiązany z jednym ze wcieleń Zeusa, który pod postacią łabędzia uwiódł Ledę.

W wielu kulturach łabędzie są kojarzone z kobietami ze względu na ich czystość i niewinność, są uważane również za ucieleśnienie piękna i wdzięku.

Łabędź występuje również w europejskich baśniach. Najczęściej w tę postać byli przemieniani ludzie na skutek rzuconego na nich złego czaru. Bohater opery Lohengrin — Gotfryd, został przemieniony w postać białego ptaka, podobnie jak Odetta i jej towarzysze w balecie „Jezioro Łabędzie”. Również taki sam los spotkał bohaterów baśni Andersena „Dzikie Łabędzie”. Biały ptak jest również głównym bohaterem baśni „Brzydkie kaczątko”.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aha
aha
2 miesięcy temu

czystość i niewinność kobiet …