Ametyst

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Kryształ ametystu jest jedną z kilku odmian kwarcu. W skali twardości Mohsa (dziesięciostopniowa skala twardości minerałów charakteryzująca odporność na zarysowania materiałów twardszych przez materiały bardziej miękkie)  ma 7 tak więc, jest to trwały, odporny na zarysowania kamień.

Odcień lawendy lub purpury do fioletu jest wynikiem złóż żelaza i aluminium, a także naturalnego promieniowania radioaktywnego. Kamień ametystowy składa się z dwutlenku krzemu.

Występowanie

Ametyst występuje w takich krajach jak Brazylia, Boliwia, Meksyk, Kanada, Rosja, USA, Afryka, i w wielu krajach Europy (także w Polsce).

Geody pochodzące z Brazylii osiągają czasem wielkość ponad jednego metra sześciennego.
wikipedia.pl

Pomimo jego powszechności, ametyst był jednym z najbardziej czczonych kamieni na świecie przez wiele stuleci.

Starożytne cywilizacje wysoko ceniły ten kamień. Dopóki nie odnaleziono olbrzymich złóż w Brazylii, był bardzo drogim i pożądanym kamieniem. Kryształ ametystu uważno za symbol luksusu, z tego powodu często jako część wchodził w skład koron, berła i pierścieni królewskich.

Znaczenie i symbolika ametystu

Nazwa kamienia – Amethyst tłumaczy się  po grecku dosłownie jako „nie pijany”– stąd też nazywa się go kamieniem trzeźwości. Starożytny grecki mit wyjaśnia tę pozornie dziwną nazwę.

W mitologii jedna z najpiękniejszych nimf leśnych nosiła imię Amethis. Zgodnie z mitem, bóg Dionizos postanowił ją posiąść. Nimfa była jednak zakochana w kimś innym jednak nie miała już sił uciekać przed bogiem. Wezwała na pomoc Artemide która to zamieniła ją w śnieżnobiały kamień który miał świadczyć o jej dziewictwie i czystości. Dionizos z żalu wylał jednak na kamień wino przez co zabarwił się on na kolor purpury.

Grecy uważali że ametyst może zahamować odurzenie alkoholowe wszystkich, którzy pili z ametystowych kielichów. Dlaczego tak sądzili? Grecy pili z tych kielichów wodę która przez purpurowy kolor tego kamienia wydawała się winem, przez co zawsze pozostawali trzeźwi.

Przykłady użycia ametystu w starożytności i średniowieczu

Starożytni Grecy i Rzymianie używali ametystu na kilka sposobów, od koralików w biżuterii po amulety.

Chrześcijańscy biskupi nosili kiedyś ametystową biżuterię w kształcie pierścienia. Kolor miał symbolizować królewskość i przynależność do Chrystusa. Członkowie katolickiego duchowieństwa nosili kamień ametystowy w swoich krzyżach, ponieważ ich ametyst miał świadczyć o pobożności i celibacie. Uważa się nawet, że pierś arcykapłana Izraela (pektorał) została ozdobiona ametystem jako dziewiątym kamieniem. Mówi się, że było dziesięć kamieni, na których wygrawerowano imiona plemion Izraela, a ametyst był jednym z takich kamieni.

Właściwości ametystu

Ametyst uważany jest głównie za kamień ochronny. Ponieważ jest on połączony z czakrą korony, jest pomocny w oczyszczaniu umysłu z negatywnych myśli. Obejmuje to stres i niepokój – dlatego wielu osób medytuje z ametystem, aby pozbyć się ciemności i negatywnych emocji.

Właściwości lecznicze ametystu są szczególnie przydatne w pozbyciu się stresu związanego z pracą, ponieważ kamień jest również związany z obfitością; w związku z tym łagodzi stres, jednocześnie emanując dobrobytem. Właściwości ametystu, które ułatwiają intuicję i komunikację, można również zastosować do zwiększenia wydajności pracy.

Ametyst w biżuterii

Obecnie Ametyst nie jest kosztownym kamieniem (w porównaniu do innych). Najpiękniejsze okazy pochodzą z Brazylii i Afryki. Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie ametystu i kwarcu ametystowego. Kwarc ametystowy to  często półprzejrzysty minerał z miejscowymi wybarwieniami w kolorze fioletu i przerostami kwarcu. Natomiast ametyst jest krystaliczny, przejrzysty i cały wybarwiony. Zdarzają się w nim inkluzje i strefy koloru ale  tworzy on jednolitą całość natomiast cena jest znacząco różna.

Ciekawostki

Ametyst należy czyścić pod bieżącą wodą, a raz na kilka tygodni umieścić w nasłonecznionym miejscu w celu naładowania energią słoneczną. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości.

Odmiany ciemnego Ametystu mogą z upływem czasu blednąć pod wpływem światła – należy je przechowywać w zacienionym miejscu.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gemstone.ll
gemstone.ll
4 lat temu

jedną z WIELU odmian kwarcu