Kryształ ametystu jest jedną z kilku odmian kwarcu. W skali twardości Mohsa (dziesięciostopniowa skala twardości minerałów charakteryzująca odporność na zarysowania materiałów twardszych przez materiały bardziej miękkie) ma 7 tak więc, jest to trwały, odporny na zarysowania kamień.
Odcień lawendy lub purpury do fioletu jest wynikiem złóż żelaza i aluminium, a także naturalnego promieniowania radioaktywnego. Kamień ametystowy składa się z dwutlenku krzemu.
Występowanie
Ametyst występuje w takich krajach jak Brazylia, Boliwia, Meksyk, Kanada, Rosja, USA, Afryka, i w wielu krajach Europy (także w Polsce).
Geody pochodzące z Brazylii osiągają czasem wielkość ponad jednego metra sześciennego.
wikipedia.pl
Pomimo jego powszechności, ametyst był jednym z najbardziej czczonych kamieni na świecie przez wiele stuleci.
Starożytne cywilizacje wysoko ceniły ten kamień. Dopóki nie odnaleziono olbrzymich złóż w Brazylii, był bardzo drogim i pożądanym kamieniem. Kryształ ametystu uważno za symbol luksusu, z tego powodu często jako część wchodził w skład koron, berła i pierścieni królewskich.
Znaczenie i symbolika ametystu
Nazwa kamienia – Amethyst tłumaczy się po grecku dosłownie jako „nie pijany”– stąd też nazywa się go kamieniem trzeźwości. Starożytny grecki mit wyjaśnia tę pozornie dziwną nazwę.
W mitologii jedna z najpiękniejszych nimf leśnych nosiła imię Amethis. Zgodnie z mitem, bóg Dionizos postanowił ją posiąść. Nimfa była jednak zakochana w kimś innym jednak nie miała już sił uciekać przed bogiem. Wezwała na pomoc Artemide która to zamieniła ją w śnieżnobiały kamień który miał świadczyć o jej dziewictwie i czystości. Dionizos z żalu wylał jednak na kamień wino przez co zabarwił się on na kolor purpury.
Grecy uważali że ametyst może zahamować odurzenie alkoholowe wszystkich, którzy pili z ametystowych kielichów. Dlaczego tak sądzili? Grecy pili z tych kielichów wodę która przez purpurowy kolor tego kamienia wydawała się winem, przez co zawsze pozostawali trzeźwi.
Przykłady użycia ametystu w starożytności i średniowieczu
Starożytni Grecy i Rzymianie używali ametystu na kilka sposobów, od koralików w biżuterii po amulety.
Chrześcijańscy biskupi nosili kiedyś ametystową biżuterię w kształcie pierścienia. Kolor miał symbolizować królewskość i przynależność do Chrystusa. Członkowie katolickiego duchowieństwa nosili kamień ametystowy w swoich krzyżach, ponieważ ich ametyst miał świadczyć o pobożności i celibacie. Uważa się nawet, że pierś arcykapłana Izraela (pektorał) została ozdobiona ametystem jako dziewiątym kamieniem. Mówi się, że było dziesięć kamieni, na których wygrawerowano imiona plemion Izraela, a ametyst był jednym z takich kamieni.
Właściwości ametystu
Ametyst uważany jest głównie za kamień ochronny. Ponieważ jest on połączony z czakrą korony, jest pomocny w oczyszczaniu umysłu z negatywnych myśli. Obejmuje to stres i niepokój – dlatego wielu osób medytuje z ametystem, aby pozbyć się ciemności i negatywnych emocji.
Właściwości lecznicze ametystu są szczególnie przydatne w pozbyciu się stresu związanego z pracą, ponieważ kamień jest również związany z obfitością; w związku z tym łagodzi stres, jednocześnie emanując dobrobytem. Właściwości ametystu, które ułatwiają intuicję i komunikację, można również zastosować do zwiększenia wydajności pracy.
Ametyst w biżuterii
Obecnie Ametyst nie jest kosztownym kamieniem (w porównaniu do innych). Najpiękniejsze okazy pochodzą z Brazylii i Afryki. Warto zwrócić uwagę na rozróżnienie ametystu i kwarcu ametystowego. Kwarc ametystowy to często półprzejrzysty minerał z miejscowymi wybarwieniami w kolorze fioletu i przerostami kwarcu. Natomiast ametyst jest krystaliczny, przejrzysty i cały wybarwiony. Zdarzają się w nim inkluzje i strefy koloru ale tworzy on jednolitą całość natomiast cena jest znacząco różna.
Ciekawostki
Ametyst należy czyścić pod bieżącą wodą, a raz na kilka tygodni umieścić w nasłonecznionym miejscu w celu naładowania energią słoneczną. W ten sposób odzyska swój blask i właściwości.
Odmiany ciemnego Ametystu mogą z upływem czasu blednąć pod wpływem światła – należy je przechowywać w zacienionym miejscu.
jedną z WIELU odmian kwarcu