Archanioł Rafael

Archanioł Rafael (również znany jako Archanioł Rafał) jest jednym z aniołów, których Bóg stworzył w pierwszym dniu tworzenia świata. Jest jednym z najwyższą rangą aniołów, a jego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. 

11.11.21
Brak komentarzy

Archanioł Rafael (również znany jako Archanioł Rafał) jest jednym z aniołów, których Bóg stworzył w pierwszym dniu tworzenia świata. Jest jednym z najwyższą rangą aniołów, a jego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. Towarzyszył młodemu Tobiaszowi w jego podróży z Niniwy do Raga, przybierając ludzką postać mężczyzny o imieniu Azariasz. Podczas ich podróży chroni go przed demonami. Towarzyszy Tobiaszowi aż do Persji, w której mieszka jego krewny. Jest on winny staremu Tobiaszowi dużą kwotę pieniędzy, a Azariasz nakłania go do oddania długu, jak i również by oddał Tobiaszowi swoją własną córkę, Sarę za żonę. Uwolnił kobietę od złych, demonicznych mocy. Po powrocie, uzdrowił również ojca Tobiasza ze ślepoty. Dopiero na koniec podróży ujawnił się Tobiaszowi oraz jego ojcu jako Archanioł.

Jest Archaniołem, który może udzielać duchowego wsparcia, dzieląc się życzliwością i motywacją do działania.

Św. Archanioł Rafael – atrybuty

W sztuce jego atrybutami są krzyżlaska pielgrzyma, czasem jest to również ryba i naczynie. Jego atrybuty są związane z patronatem nad osobami podróżującymi. Ryba z naczyniem jest symbolem uzdrowienia, pochodzi z historii o uzdrowieniu ojca Tobiasza za pomocą żółci ryby.

Modlitwa do Archanioła Rafaela

Modlitwa do Archanioła Rafaela uwzględnia potrzebę ogarnięcia serca miłością, prosi się go, by pomagał w potrzebach i udzielił swojej mądrości i łaski oraz prowadził przez życie tak, jak prowadził Tobiasza.

Święty Rafale Archaniele, posłańcze miłości Bożej, prosimy cię, ogarnij nasze serca ogniem tej miłości i nie pozwól, byśmy kiedykolwiek stali się oziębłymi, spraw, byśmy w życiu codziennym szli stale po drogach miłości i miłością wszystko przezwyciężali. Święty Rafale Archaniele, wielki Książę niebieskiego dworu znany ze swej mądrości i łaski, prowadź wszystkich podróżujących na lądzie lub na morzu. Pocieszycielu strapionych i ucieczko grzeszników, błagam Cię, abyś pomagał mi we wszystkich moich potrzebach i we wszystkich cierpieniach ziemskiego życia, tak jak pomagałeś młodemu Tobiaszowi w czasie jego podróży. A ponieważ jesteś lekarzem posłanym od Boga, pokornie proszę Cię, abyś uleczył mnie z licznych chorób duszy i ciała, jeśli to posłuży dla mojego dobra. Szczególnie proszę Cię o anielską czystość, która sprawia, że staję się świątynią Ducha Świętego. Amen.

Archanioła Rafaela można prosić o uzdrowienie lub pomoc w potrzebie poprzez modlitwę do św. Rafała Archanioła o uzdrowienie.

Dobry święty Rafale, wzywam Cię jako patrona tych, których nękają choroby lub cierpienia cielesne. Ty przygotowałeś lekarstwo, które przywróciło wzrok Tobiaszowi. Twoje imię oznacza „Bóg uzdrawia”. Proszę Cię o pomoc w mojej potrzebie … (wymienić ją). Jeśli taka jest wola Boża, ulecz mnie z choroby albo przynajmniej daj mi męstwo potrzebne do cierpliwego jej znoszenia jako zadośćuczynienia za moje grzechy i dla zbawienia mojej duszy. Naucz mnie łączyć swoje cierpienia z cierpieniami Jezusa i Maryi i szukać łaski Bożej w Komunii Świętej i w modlitwie. Pragnę naśladować Twoją gorliwość w wypełnianiu woli Bożej we wszystkim. Tak jak młody Tobiasz wybieram sobie Ciebie za towarzysza podróży przez życie. Pragnę słuchać Twoich natchnień. Powierzam się Twej opiece, abym mógł w łasce Bożej dotrzeć do kresu ziemskiej podróży. Święty Rafale, stary Tobiasz powiedział, że jesteś „pomocą łaski Bożej”. Bądź moją pomocą i wyproś mi Bożą łaskę i to, co polecam Twemu potężnemu wstawiennictwu. Boski lekarzu, ulecz mnie, jak uleczyłeś niegdyś Tobiasza. Święty Rafale, którego nazywają „Boskim lekarstwem” i „Aniołem zdrowia”, módl się za mną. Amen.

Archanioł Rafael – patron, wizerunki

Archanioł Rafael jest przedstawiany jako młodzieniec bez zarostu, odzianego w tunikę i chlamidę lub białą szatę. Przeważnie w dłoniach trzyma berło i glob. Na obrazach czy ikonach rzadko kiedy występuje sam, najczęściej jest w towarzystwie dwójki pozostałych Archaniołów obecnych podczas tworzenia świata — Michała i Gabriela. Jest również obecny jako postać asystujące przy tronie Jezusa Chrystusa lub towarzysząca Mu jako obrońca przeciwko demonom i nieszczęściom.

Archanioł Rafael jest patronem medykówaptekarzy i chorych, jak i również pielgrzymówpodróżującychemigrantówuciekinierówżeglarzy czy policjantów i terapeutów. Uważa się, że wielu męczenników zostało uleczonych przez Archanioła Rafaela. Jest również czczony jako wróg demonów. Na rogu Pałacu Dożów w Wenecji znajduje się płaskorzeźba Archanioła Rafaela, który trzyma zwój z napisem „Efficia fretum quietum”, co oznacza „Zachowaj spokój w Zatoce”.

Podsumowanie

Archanioł Rafael jest aniołem, który stoi na pieczy zdrowia i bezpieczeństwa podróżnych. Potrafi ich uleczyć z ran oraz chorób i potrafi prowadzić człowieka bezpiecznie przez cały okres podróży. Jest również uważany za stróża przyrody i nowego życia, pobudza faunę i florę do odbudowy po zimie.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments