Czerwona nitka na nadgarstku – co oznacza? Po co się ją nosi?

Czerwona nitka na nadgarstku, czy wiadomo co ona oznacza i skąd wziął się podobny zwyczaj? Aby zrozumieć jego istotę, a nie traktować go wyłącznie jako trend modowy gwiazd i celebrytów trzeba odwołać się do źródeł historycznych, w tym przypadku do Kabały.

26.05.22
Brak komentarzy

Czerwona nitka na nadgarstku – czy wiadomo co ona oznacza i skąd wziął się podobny zwyczaj? Aby zrozumieć jego istotę, a nie traktować go wyłącznie jako trend modowy gwiazd i celebrytów trzeba odwołać się do źródeł historycznych, w tym przypadku do Kabały. Dzięki niej ludzkość ma możliwość poznawania praw rządzących światem, zrozumienia istoty człowieczeństwa i powinności upodobnienia się do Stwórcy. Celem studiów Kabały jest Końcowe naprawienie czyli połączenie się ze Stwórcą  w myśl słów…stworzył człowieka na swoje podobieństwo.

Czerwona nitka na nadgarstku wywodzi się z Kabały

Kabała to mistyczno-filozoficzna nauka pochodzenia izraelickiego. Według niej, zarówno świat duchowy jak materialny stworzył Stwórca po to, by sprawić radość i zadowolenie stworzeniom ( ludzkim duszom), które inkarnują się w materialnym świecie tak długo, dopóki za sprawą przeobrażeń swojej natury nie staną się godni owej błogości, którą daje Stwórca. Wyznawcy Kabały przez całe życie studiują święte księgi poszukując w nich magicznej siły i kontaktu ze Stwórcą.

Tradycja noszenia czerwonej nitki na nadgarstku wywodzi się właśnie z Kabały. Zgodnie z nią, czerwoną nicią obwiązuje się grób Racheli, znajdujący się w Betlejem. Rachela znana jest jako żona Jakuba i pramatka dwóch pokoleń Izraela. Jej historia sięga początków istnienia narodu żydowskiego.

Rachela przez wiele lat starała się o dziecko, które urodziła dopiero po siedmiu latach oczekiwań. Był nim syn Józef a następnie Beniamin. Podczas porodu drugiego potomka Rachela zmarła. Ponieważ najważniejszym dążeniem Racheli było stworzenie bezpiecznego świata dla dzieci, z jej grobowca uczyniono centrum dobrej magii. Wokół niego wiązano więc siedmiokrotnie czerwoną nić, przelewając w nią całą energię szczęścia i opieki. Po rozcięciu nici, jej krótkie fragmenty stawały się automatycznie talizmanem chroniącym przed złym spojrzeniem.

Najstarsze wzmianki przywołujące historię czerwonej nitki znajdują się w Biblii oraz Torze. W Księdze Rodzaju poznajemy historię Tamar, rodzącej bliźniaki. Gdy pierwsze z nich pokazuje się na świecie, położna natychmiast zawiązuje czerwoną nitkę na dłoni noworodka.

Tora natomiast opowiada historię czerwonej nitki jako talizmanu chroniącego przed nieszczęściem wojny. Rachab to postać z Księgi Jozuego, czerwona nitka, którą wiąże ona w oknie, ma ochronić jej rodzinę przed Izraelitami podbijającymi Jerycho.

Czerwona nitka na nadgarstku w wierzeniach

Czerwona nitka zawiązana na nadgarstku jako ochrona przez złą magią występuje również w innych religiach. W religii hinduistycznej kalava, bo tak nazywa się ten fetysz, mężczyźni noszą na prawej dłoni a kobiety na lewej. Znaczący jest tu kolor czerwony, który w hinduizmie symbolizuje czystość, boskość, męstwo oraz hojność.

Buddyzm również przywiązuje wagę zarówno do symboliki koloru jak i samego przedmiotu. Ponieważ kolor czerwony symbolizuje w buddyzmie siłę życiową oraz współczucie, znaczenie tradycji noszenia na nadgarstku nici również ma wydźwięk bardziej praktyczny niż boski. Przypomina o powinności współczucia względem innych osób oraz powściąganiu języka, który rani równie mocno jak każda inna broń.

Kolor czerwony w chrześcijaństwie symbolizuje ogień, krew oraz zesłanie Ducha Świętego. To również kolor męczeńskiego życia i śmierci chrześcijańskich świętych. Czerwoną nitkę przywołuje Księga Rodzaju, wspominając o wycieraniu nieszczęścia z jej pomocą.

 Czy każdy może nosić czerwoną nitkę?

Czerwona nitka na nadgarstku jest dzisiaj trochę mniej popularna niż jeszcze parę lat temu. Wówczas upodobali ją sobie szczególnie mężczyźni. Oczywiście każdy może nosić ten talizman, nie ma tu żadnych ograniczeń. Jednak, by czerwona nitka na nadgarstku przekazała swoją moc i magię, nie wolno wiązać jej samodzielnie. Musi to zrobić najbliższa osoba, zawiązując nitkę na kilka: 3-7 supełków. Gdy wszystkie te warunku zostają spełnione można już tylko mieć nadzieję, że magia nitki zadziała wtedy, gdy będzie najbardziej potrzebna.

Czerwona nitka na nadgarstku zatem chroni, tworzy kokon opiekuńczy, przypomina jak ważna w życiu jest empatia. Z tego zasobu oczekiwań czerpią również osoby, które pragną pozbyć się różnego rodzaju uzależnień. Czerwona nitka przypomina swoją obecnością i dotykiem, że istnieją ważniejsze sprawy niż ego, że życie toczy się dalej, bez względu na to jak bardzo pozostajemy zamknięci we własnym świecie. Zawsze warto posiadać talizman, na którym można skupić swoje nadzieje i czerpać z niego siłę w najważniejszych życiowych wyzwaniach.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 4,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments