Rubin

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Rubiny to jedne z najpopularniejszych i najdroższych kamieni szlachetnych wykorzystywanych do wyrobu biżuterii. Znane są od starożytności a ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ruber, które oznacza kolor czerwony. Barwy występujących w naturze rubinów są bardzo zróżnicowane i obejmują szeroką paletę odcieni od jasnoczerwonej przechodzącej w różowy do ciemnoczerwonej. Najcenniejsze złoża tych kamieni szlachetnych znajdują się w Birmie, z których wydobywane są kamienie z delikatnym niebieskim odcieniem uznawane za najpiękniejsze i najbardziej cenne. Jednak ich występowanie obejmuje również inne kraje między innymi Sri Lankę, Kambodżę, Tajlandię i Pakistan. Jakie jest znaczenie tego kamienia szlachetnego?

Symbolika i znaczenie rubinu

Rubiny od zawsze utożsamiane były z bogactwem i władzą. W wielu kulturach uważano je kamienie przynależne szlachcie i arystokratom lub wręcz za klejnoty królewskie, ponieważ kolor czerwony uznawany był za królewski. Z tego powodu symbolika rubinów łączyła się z potęgą, władzą i bogactwem. Dlatego nie może dziwić, że w Indiach były najbardziej cenionymi kamieniami szlachetnymi droższymi nawet od diamentów i oprócz władzy ziemskiej był to symbol boskości. Z tych skojarzeń wzięło się także uznawanie rubinów za kamienie ochronne, które miały chronić ludzi, tak jak dobry władca lub bóstwo chronią swoich poddanych i wiernych.

Były kojarzone również z ogniem, a przez to z ognistymi uczuciami i pasją. Uznawano je za kamienie symbolizujące odwagę, waleczność i zdolności przywódcze. Dodatkowo ich głęboko czerwona barwa przypomina kolor krwi. Dlatego rubiny kojarzono również z żołnierzami i innymi osobami, które przelewały krew. Z drugiej strony znaczenie i symbolika rubinu było przypisywane radości życia i miłości. Jednak nie była to miłość niewinna, tylko namiętna, pełna pasji i pożądania. Natomiast radość życia reprezentowana przez te kamienie wiązała się z ekscytacją i przeżywaniem chwil, które przyprawiały człowieka o szybsze bicie serca.

Rubin – właściwości

Uznawane były za talizman, który ochroni właściciela przed niebezpieczeństwami. Związki rubinów z krwią i sercem poskutkowały powstaniem instrukcji ich noszenia w celu pełnego wykorzystania ich magicznych właściwości. Zgodnie z nią, aby rubinowa biżuteria wykazywała swoje ochronne działanie, należało ją nosić po lewej stronie ciała, czyli po tej, po której znajduje się serce. Noszone w ten sposób miały zapewniać ochronę posiadanego przez ich właściciela bogactwa lub wręcz pozwolić je jeszcze bardziej pomnożyć. Ufano również w ich pozytywny wpływ na zdrowie, szczególnie w przypadku chorób krążenia. Poza tym miały zwiększać odwagę i cechy przywódcze noszącego. Wierzono także w ich właściwości ochronne podczas walki. Noszenie przy sobie rubinu miało chronić przed zranieniem.

Rubin – użycie w biżuterii

Rubiny są bardzo popularnymi kamieniami w branży jubilerskiej. Ich piękna czerwona barwa przyciąga wzrok i wspaniale komponuje się zarówno ze złotem, jak i srebrem. Ich wysoka twardość gwarantuje, że wykonana z nich biżuteria przetrwa w nienaruszonym stanie nawet codzienne użytkowanie. Z tych powodów rubiny wykorzystywane są do wyrobu każdego rodzaju biżuterii: kolczyków, pierścionków, broszek, naszyjników i wielu innych. Rubiny są również ze względu na swoje właściwości fizyczne jednymi z kamieni szlachetnych, których używa się do produkcji zegarków mechanicznych. Jednak ze względu na koszty najczęściej używa się obecnie do tego celu rubiny syntetyczne, tylko w najdroższych modelach ciągle można znaleźć kamienie wydobywane naturalnie.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 votes, average: 3,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments