Karneol

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Karneol zwany również karniolem lub krwawnikiem jest czerwoną lub pomarańczową, półprzeźroczystą odmianą chalcedonu. Nazwa tego kamienia pochodzi prawdopodobnie od słowa cornele, co w tłumaczeniu ze starofrancuskiego oznacza owoc derenia lub od łacińskiego słowa caro czyli mięso, co nawiązuje do jego czerwonego koloru. W naturze występuje jako drobnokrystaliczne odmiany skały kwarcowej, a swoją intensywną barwę zawdzięcza domieszce żelaza, zwłaszca goethytu i hematytu. Poprzez ich nieregularne rozmieszczenie w strukturze kamienia, powstają w kamieniu nieregularne, pomarańczowe lub czerwone pasma.

Na rynku większość karneoli to jednak agaty, które są barwione a następnie podgrzewane w wysokiej temperaturze. Tak barwiony karneol pod światło wykazuje sferowość barw, podczas gdy naturalny kamień ma pierzasty podział kolorów.

Występuje w skałach typowych dla chalcedonu, a największe jego złoża znajdują się w Indiach, konkretnie w Bombaju. Oprócz tego występuje w Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Urugwaju, Brazylii, Kolumbii, Tybacie, Iranie, Rumunii, Czechach, a także w Polsce w kilku miejscach m.in. w Szklarach lub okolicach Kłodzka. Co ciekawe karneol w świetle ultrafioletowym wykazuje skłonność do białoniebieskiej fluorescencji.

Symbolika i znaczenie karneolu

Kamień ten był już znany w czasach antycznych, gdzie był używany jako ozdoba i amulet jednocześnie. Bardzo ceniony w tamtych czasach, uważany za kamień odwagikarneol ma dodawać pewności siebie i skłaniać do działania. Pomaga podejmować dobre decyzje, szybciej docierać do wyznaczonych celów i realizować marzenia. Karneol to talizman Archanioła Uriela symbolizuje ogień, odwage, wytrwałość i aktywność. Ma również strzec przed przed tymi, którzy chcą czytać w naszych myślach. W późniejszych czasach na kamieniu umieszczano wizerunek wojownika lub miecza i noszono go, aby chronić przed złymi czarami lub zanoszono do domu aby strzec się przed piorunami i nawałnicami. Założony przed pójściem spać odganiał złe sny, a także stymulował bodźce seksualne.

Właściwości lecznicze karneolu

Karneol od wieków był stosowany w medycynie naturalnej na przeróżne dolegliwości, a pierwsze wzmianki o używaniu tego kamienia sięgają starożytnego Egiptu. W litoterapii karneol jest używany do:

  • leczenia żylaków
  • leczenia chorób płuc
  • łagodzenia dolegliwości związanych z reumatyzmem
  • regulacji ciśnienia krwi
  • łagodzenia bólu brzucha i bólu menstruacyjnego
  • wspomagania w leczeniu bezpłodności
  • leczenia zapalenia stawów
  • wspomagania leczenia w urazach kości i ścięgien

Kamień nosi się również w przypadku chorób skóry, krwi, a także chorób umysłowych. Ponoć pomaga w walce z nałogami i własnymi słabościami. Oprócz tego karneol odtruwa organizm i chroni przed infekcjami i zakażeniami. Służy również do oczyszczania innych kamieni.

Karneol w przemyśle jubilerskim

Ten piękny kamień jest używany do wyrobu m.in. broszek, wisiorków i pierścionków. Najczęściej łączony ze srebrem, zwłaszcza w produkcji biżuterii artystycznej. Biżuteria z karneolem prezentuje się niezwykle ciekawie, a Intensywna barwa kamienia przykuwa uwagę niezależnie od okazji, gdyż taka biżuteria nadaje się zarówno na zwykłe spotkanie towarzyskie jak i na oficjalne przyjęcie lub raut. Elegancka bransoletka, piękny pierścionek lub nobliwa broszka podkreśli klasę i elegancję właścicielki, a jednocześnie dzięki właściwościom kamienia , doda jej odwagi i pewności siebie.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments