Chalcedon

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Chalcedon to jeden z najbardziej pospolicie występujących minerałów, ma strukturę włóknistą i jest odmianą skrytokrystalicznej krzemionki. Nazwa tego minerału pochodzi od miasta Chalcedon położonego nad cieśniną Bosfor. Zazwyczaj występuje w formie nerkowatej, skorupowej lub groniastej, a także w formie stalaktytów. Bardzo często tworzy żyły. Ten przeświecający, czasem przeźroczysty minerał jest składnikiem wielu skał m.in. jaspisu, krzemienia czy lidytów. Chalcedon zawiera wrostki innych minerałów, które zmieniają jego barwę. Co ciekawe, nawet niewielki wzrost temperatury również może spowodować zmianę koloru np. z żółtego na pomarańczowy. Proces ten może wystąpić nawet wówczas, gdy na kamień długotrwale padają promienie słoneczne.

Chalcedon posiada wiele odmian m.in. żółtą, niebieską czy mleczną, ale także są chalcedony mające swoje nazwy własne jak np. agat, karneol lub onyks. Złoża tego minerału można znaleźć w Brazyli, Urugwaju, Bombaju, Arabii Saudyjskiej, Mongoli, Rosji, USA, a także w Niemczech, Rumunii, na Słowacji i Islandii. W Polsce chalcedon występuje w okolicach Złotoryi, Wałbrzycha i Szklar.

Symbolika i znaczenie chalcedonu

Chalcedon był znany i wykorzystywany już około VI wieku p.n.e. W starożytności wyrabiano z niego narzędzia, później używano do wyrabiania pieczęci,figurek czy portretów, obecnie chalcedon to popularny kamień ozdobny, wykorzystywany w jubilerstwie, ale również znajduje zastosowanie w mechanice precyzyjnej. Chalcedon jest określany mianem kamienia mówców dodaje elokwencji pomocnej przy wystąpieniach publicznych. Kamień ma łagodzić gniew i pomagać znaleźć drogę do wewnętrznej inspiracji. W Tybecie biały chalcedon jest utożsamiany z białym kwiatem lotosu. Uważa się również, że ma wpływ na otoczenie, zapewniając porządek, równowagę i harmonię. Chalcedon ma właściwości ochronne przed złem- odrzuca wszystko co negatywne, natomiast wzmacnia wszystko co jest pozytywne. Amulet zawierający ten minerał ma również chronić przed utonięciem.

Chalcedony w medycynie naturalnej

Minerał często stosowany w litoterapii, pomaga zwalczyć niektóre dolegliwości i złagodzić bóle. Chalcedon jest używany w przypadku:

  • depresji
  • skutków klimakterium
  • bólu uszu, migdałków, szyi, ramion
  • astmy
  • dolegliwości górnych dróg oddechowych
  • problemów z układem krążenia
  • problemów ze śledzioną i woreczkiem żółciowym

Oprócz tego wspomaga w wypadku zaburzeń układu limfatycznego oraz zaburzeń czynności tarczycy. Ma również chronić przed infekcjami i stanami zapalnymi. Wibracje kamienia odpowiadają częstotliwościom czakry gardła, więc jest stosowany na wszelkie dolegliwości w tym rejonie.

Przemysł jubilerski

Kamień bardzo popularny w jubilerstwie. Z racji dość sporej gamy kolorów tego minerału, można dowolnie komponować biżuterię z użyciem chalcedonu. Zazwyczaj barwione sztucznie przez człowieka kamienie, elegancko prezentują się jako element bransoletki, kolczyków czy wisiorka. W większości przypadków chalcedon również opalizuje, co tylko podkreśla wyjątkowość biżuterii i dodaje jej blasku.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dom
Dom
2 lat temu

Na załączonym obrazku nie znajduje się chalcedon, tylko blue lace agate- wybaczcie, nie znam polskiego nazewnictwa kryształów.