Kolor biały to najjaśniejsza z barw. Jego dodatek rozjaśnia pozostałe kolory. Powszechnie występuje w naturze, z tego powodu jest znany i używany przez ludzkość już od czasów prehistorycznych. Wiele malunków naskalnych wykonanych zostało za pomocą kredy. Był stosowany we wszystkich epokach w zarówno w architekturze, malarstwie, jak i produkcji odzieży. Jest to powszechnie używany kolor również w czasach współczesnych.
Kolor biały znaczenie i symbolika
W kulturze zachodniej ze względu na swoją jasność utożsamiano go z czystością oraz z innymi pozytywnymi cechami, takimi jak niewinność. Symbolika ta jest bardzo wyraźna w religii katolickiej, gdzie dzieci niesione do chrztu ubrane są w biel, podobnie jak te idące w do pierwszej komunii. Zgodne z tradycją biała jest suknia ślubna panny młodej. Również wyobrażenia aniołów w malarstwie religijnym są przedstawiane w białych szatach i z białymi skrzydłami.
Biały jest także symbolem nowego początku, w języku funkcjonuje wyrażenie „zacząć z czystą kartą”. Oznacza ono rozpoczęcie przez kogoś nowego rozdziału w życiu bez obciążenia przeszłością, podobnie, jak nie jest nią obarczona biała niezapisana kartka papieru. Z tego powodu jest on również łączony z czystym umysłem i kreatywnością.
Kolor ten jest silnie związany z medycyną i służbą zdrowia. Powodem jest noszenie zarówno przez lekarzy, jak i inny personel medyczny białych fartuchów. Wnętrza szpitali także często są urządzone w białej kolorystyce. Z tych powodów powstało skojarzenie bieli z zaufaniem i udzielaniem pomocy.
Te pozytywne skojarzenia powodują, że biały utożsamiany jest z dobrem i występuje w kontrze do koloru czarnego utożsamianego z kolei ze złem. Natomiast psychologia wskazuje, że może wywoływać on w ludziach zarówno reakcje pozytywne, jak i negatywne. Pozytywnymi są wymienione wyżej skojarzenia z czystością, niewinnością i higieną. Negatywne wiążą się z tym, że zbyt wiele koloru białego w otoczeniu wiąże się z uczuciami zimna, wyobcowania i osamotnienia.
Symbolika w różnych kulturach i krajach
W Chinach i wielu innych krajach azjatyckich kolor biały jest kojarzony ze śmiercią tak jak czarny w kulturze zachodu. Z tego powodu jego używanie jest unikane w codziennym życiu, co oznacza, że ubrania w tym kolorze zakładane są głównie na pogrzeby.
Kultura Beduinów i innych plemion koczowniczych łączy ten kolor z mlekiem, które jest dla nich bardzo ważnym towarem i pożywieniem. Dlatego biały kojarzony jest tam z pomyślnością i dobrobytem. Tradycyjnie noszone przez nich stroje męskie również są białe.
W buddyzmie biały jest jednym z sześciu najważniejszych kolorów i jest częścią flagi buddyjskiej. Oprócz czystości podobnie jak w kulturze europejskiej ma dodatkowe znaczenie i symbolizuje również wiedzę i proces uczenia.
Ciekawostki o kolorze białym
Samochody w kolorze białym pozostawione na słońcu nagrzewają się wolniej od kolorowych. Spowodowane jest to tym, że barwa biała odbija najwięcej promieni słonecznych ze wszystkich barw. Z tego powodu w najbardziej gorących miejscach na Ziemi, takich jak Półwysep Arabski prawie wszystkie jeżdżące po ulicach samochody są jasne.
Biała flaga jest rozpoznawalnym na całym świecie symbolem zawieszenia broni lub kapitulacji. Zasady jej użycia podczas wojny określone są w konwencjach haskich.
Biały gołąb z kolei już od starożytności uznawany jest za symbol pokoju i pojednania.
Wiele białych ubrań pod wpływem wody staje się przezroczystych. Dlatego należy być ostrożnym w zakładaniu ich podczas pobytu na basenie lub nad morzem.