Tęcza

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
Amulety
Bez kategorii
BLOG
Chińskie znaki zodiaku
Czakry
Flagi
Herby
Inne Symbole
Kamienie Szlachetne
Krzyże
Loga
Numerologia
Oznaczenia
Popularne
Runy
Superbohaterowie
Symbole Afrykańskie
Symbole Alchemiczne
Symbole Astrologiczne
Symbole Ateistów
Symbole Buddyzmu
Symbole Celtyckie
Symbole Chrześcijańskie
Symbole Czyszczenia
Symbole Diabła
Symbole Egipskie
Symbole Ekologiczne
Symbole Harcerskie
Symbole Hinduizmu
Symbole Indiańskie
Symbole Islamu
Symbole Judaizmu
Symbole Komunizmu
Symbole LGBT
Symbole marek samochodów
Symbole Masońskie
Symbole na metkach ubrań
Symbole Narodowe
Symbole Nazistowskie
Symbole Nordyckie
Symbole Ochronne
Symbole Okultystyczne
Symbole Planet
Symbole Płodności
Symbole Pokoju
Symbole Polski
Symbole Prania
Symbole Prasowania
Symbole Religijne
Symbole Słowiańskie
Symbole Śmierci
Symbole Suszenia
Symbole Szczęścia
Symbole unii europejskiej
Symbole Walut
Symbole Wieczności
Symbole Wielkanocne
Symbole Wiosny
Symbole Żałoby
Symbole Zwierząt
Symbolika Kolorów
Symbolika Kwiatów
Znaki Zodiaku

Tęcza to zjawisko optyczne oraz meteorologiczne. Można ją zaobserwować na niebie, gdzie występuje jako charakterystyczny, rozpoznawalny i wielobarwny łuk. Tęcza powstaje na skutek rozszczepienia światła widzialnego, czyli załamującego się i odbijającego promieniowania słonecznego wewnątrz niezliczonych kropli wody, jakie towarzyszą deszczom i mgle, mającym kształt zbliżony do kulistego. Zjawisko rozszczepienia światła jest tutaj wynikiem innego, jakim jest dyspersja, rozszczepienia promieniowania świetlnego, w wyniku którego powstają różnice w kącie załamania różnych długości fal światła, przechodzącego z powietrza do wody oraz z wody do powietrza.

Światło widzialne definiuje się jak część widma promieniowania elektromagnetycznego postrzeganego ludzkim wzrokiem. Zróżnicowanie barwy wynika z długości fali. Światło słoneczne przenika poprzez kropelki deszczu, natomiast woda rozprasza białe światło na części składowe, fale o różnej długości i różnych barwach. Zjawisko to ludzkie oko postrzega jako wielobarwny łuk. Tęcza charakteryzuje się ciągłym widmem kolorów, jednak człowiek rozróżnia w nim kilka barw:

Zwykle, na niebie widzimy jedną podstawową tęczę, ale zdarza się, że uda się zaobserwować również tęcze wtórne i jeszcze następne oraz różnego rodzaju zjawiska optyczne jej towarzyszące. Tęcza tworzy się zawsze naprzeciwko słońca.

Tęcza w kulturze, religii i mitologii

Tęcza od najdawniejszych czasów przekazu ustnego pojawia się w światowej kulturze. W mitologii greckiej symbolizuje drogę, jaką pokonywała Iris, żeńska wersja Hermesa, przemierzająca ją między Ziemią a Niebem.

Mitologia chińska przekazuje nam zjawisko tęczy jako metafory szczeliny w niebie, zamkniętej kopcem kamieni i pięcioma lub siedmioma kolorami.

Mitologia hinduska nazywa tęczę Indradhanushem, oznaczającym łuk Indry, boga wyładowań atmosferycznych. Według mitologii skandynawskiej tęcza stanowi swoisty barwny most łączący świat bogów i świat ludzi.

Irlandzki bóg Ieprechaun ukrywał złoto w garnku a garnek na końcu tęczy, czyli w miejscu całkowicie niedostępnym dla człowieka, bo jak wszystkim wiadomo tęcza nie istnieje w żadnym konkretnym miejscu i zjawisko tęczy zależy od punktu widzenia.

Symbol tęczy w Biblii

Tęcza jako symbol przymierza - obraz

„Dziękczynna ofiara Noego” (ok. 1803) autorstwa Josepha Antona Kocha. Noe buduje ołtarz po zakończeniu potopu; Bóg posyła tęczę jako znak swojego przymierza.

Zjawisko tęczy występuje również w Biblii. W Starym Testamencie tęcza symbolizuje przymierze pomiędzy człowiekiem a Bogiem. To obietnica, jaką składa Bóg – Jahwe Noemu. Obietnica mówi, że nigdy więcej Ziemia nie zostanie nawiedzona przez powódź  – potop. Symbolika tęczy znalazła kontynuację w judaizmie, w ruchu o nazwie B’nei Noah, gdzie jego członkowie kultywują imię swojego przodka Noego. Ruch ten jest mocno widoczny we współczesnym Talmudzie. Tęcza pojawia się również w Mądrości Syracha, księdze zaliczanej do Starego Testamentu, gdzie jest ona jednym z przejawów stworzenia, domagającego się oddawania czci Bogu. Tęcza pojawia się także w Nowym Testamencie w Apokalipsie Świętego Jana, porównana tam do szmaragdu i zjawiska obecnego ponad głową anioła.

Tęcza jako symbol ruchu LGBT

Tęczowa Flaga - Symbol lgbtKolorową flagę w kolorach tęczy zaprojektował artysta amerykański Gilbert Baker w 1978r. Baker był gejem, który przeprowadził się do San Francisco i tam poznał Harveya Milka, pierwszego geja, który został wybrany do rady miejskiej. Zarówno postać samego Milka jak i tęczowa flaga stały się symbolem międzynarodowej społeczności LGBT. Stało się to w latach 90. XXw. Historię pierwszego urzędnika geja, w którą jest wpleciona barwna tęcza, można obejrzeć w oscarowym filmie Gusa van Santa z Seanem Pennem.

Wybór tęczy na symbol całej społeczności wynika z jej wielobarwności, zbioru kolorów reprezentujących różnorodność środowiska LGBT (zobacz inne symbole LGBT). Liczba kolorów nie jest tożsama z podziałami znanej tam tęczy, zawiera bowiem sześć barw, dobranych raczej pragmatycznie niż ideowo. Jednocześnie tęczowa flaga stała się symbolem idei społecznej tolerancji i równości lesbijek, gejów, osób biseksualnych oraz transpłciowych.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (Na razie nie oddano żadnego głosu - Bądź Pierwszy!)
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments