Fioletowy to kolor, który powstaje z połączenia barwy czerwonej z barwą niebieską. W zależności od proporcji tych dwóch barw, fioletowy kolor może być odbierany zarówno jako kolor ciepły jak i zimny.
O „królewskim” fiolecie.
Fioletowy należy do barw drugorzędowych i w naturze występuje stosunkowo rzadko, dzięki czemu jest określany jako kolor władców i kojarzony z bogactwem i wpływami. Ten unikalny kolor łączy w sobie spokój niebieskiego koloru i energię czerwonego, dlatego też również kojarzy się z zaufaniem. Świetnie łączy się z jaskrawymi kolorami jak żółty czy pomarańczowy, ale również pasuje do jasnych barw jak turkusowy, jasna zieleń lub jasnoniebieski.
Symbolika i znaczenie fioletowego koloru.
Symbolika barw jest często bardzo zbliżona w wielu kulturach. Nie inaczej jest z kolorem fioletowym, który w wielu zakątkach świata jest symbolem tajemnicy, magii, władzy królewskiej, dostojeństwa ale również posiada negatywne skojarzenia ze śmiercią, żałobą, pychą i dekadencją. W religii chrześcijańskiej fioletowy symbolizuje mękę Chrystusa, dlatego też szaty liturgiczne w okresie Wielkiego Postu mają kolor fioletowy. Od wieków zresztą kolor ten jest domeną Kościoła, zwłaszcza u kardynałów.
- W Chinach tylko cesarz i jego doradcy mieli prawo nosić szaty w kolorze fioletowym, który symbolizował mądrość i władzę.
- W starożytnym Egipcie zaś był ulubionym kolorem Kleopatry, która uważała go za bardzo kobiecy kolor.
- W Tajlandii natomiast fioletowy jest kolorem żałoby dla wdów.
Fioletowy jest również jednym z ulubionych kolorów ezoteryków, dlatego utożsamia się go z magią i tajemnicą. Zawiera wszystko co niecodzienne i niezwykłe, dlatego jest kolorem ludzi poszukujących odpowiedzi na pytania odnośnie sensu życia i śmierci. W drugiej połowie XIX wieku stał się kolorem przemian oraz buntu, uznany za symbol wolności i młodości. W zależności od odcienia fioletu, może być on więc interpretowany pozytywnie lub negatywnie. Ciemny fiolet jest jednak najczęściej kojarzony w Europie z żałobą i pogrzebem, jasny natomiast ze zmysłowością, kobiecością lub luksusem.
Fioletowy w otaczającym nas świecie.
Jako kolor, który był atrybutem wielu władców na całym świecie, fiolet zazwyczaj służy do podkreślenia prestiżu, autorytetu lub luksusu. W branży reklamowej używany właśnie w tym celu, gdyż jest to kolor wyróżniający się na stronie internetowej lub w gazecie i przykuwający uwagę odbiorcy. Barwa fioletowa jest również używana w programach telewizyjnych związanych z horoskopami, wróżeniem lub siłami nadprzyrodzonymi. Kolor ten, kojarzący się z tajemnicą i magią, zazwyczaj pojawia się jako tło lub pasek na ekranie. Trzeba jednak uważać, gdyż nadmierne wykorzystanie tego koloru może sprawić, że zamiast delikatnie podkreślić luksusowość lub tajemniczość, otrzymamy kiczowaty i prostolinijny efekt.
Psychologia koloru fioletowego.
Człowiek, który utożsamia się z tym kolorem jest władczy, pewny siebie, ale jednocześnie wielkoduszny i pełen uczuć. Takie osoby rzadko darzą innych całkowitym zaufaniem, są wrażliwe i raczej spoglądają w niebo niż w ziemię. Charakteryzuje ich również głęboka wiara. Fioletowy to kolor, który świetnie łagodzi objawy stresu i pomaga się wyciszyć. Jest zalecany dla ludzi nerwowych oraz mających problemy z bezsennością. Oprócz tego pomaga się skoncentrować i opanować emocje. Kolor fioletowy ma 41 odcieni, dlatego warto przeanalizować gamę odcieni tego koloru i dobrać odpowiedni aby uniknąć niejednoznacznych skojarzeń i mieć pewność, że zostanie pozytywnie odebrany.
FIOLETOWY JEST NAJLEPSZY
Odpędza złe duchy jak też zagubione dusze chętne do podczepiania.
Sukienkowcy też o tym wiedzą i na pogrzebach w tych kolorach występują.
Co to są sukienkowcy