Kręgi w zbożu – czym są i jaka jest ich historia?

Kręgi zbożowe to wycięcia lub wgniecenia w zbożu w specyficznych kształtach, widocznych z lotu ptaka. Kręgi często pojawiają się w nocy, a sprawcy zwykle nie zostają złapani. Z tego powodu zwolennicy teorii spiskowych doszukują się w nich znaków od UFO, Boga i innych postaci ważnych w danej kulturze.

24.01.21
Jeden komentarz

Kręgi zbożowe to wycięcia lub wgniecenia w zbożu w specyficznych kształtach, widocznych z lotu ptaka. Najczęściej pojawiają się w Wielkiej Brytanii i USA, choć znane są także polskie incydenty tych zjawisk. Kręgi w zbożu często pojawiają się w nocy, a sprawcy zwykle nie zostają złapani. Z tego powodu zwolennicy teorii spiskowych doszukują się w nich znaków od UFO, Boga i innych postaci ważnych w danej kulturze. Ze względu na zagadkowy charakter zjawiska, a także niepokój społeczny z nim związany, wielu badaczy podejmowało i nadal podejmuje próby wyjaśnienia, skąd biorą się kręgi zbożowe. Na polach, na których powstają znaki wycięte w zbożu, pojawiają się także turyści. Kręgi więc nieustannie budzą zainteresowanie.

Historia zbożowych kręgów

Symbol widoczny na poluSą osoby, uważające, że pierwsze kręgi w zbożu pojawiły się nawet tysiąc lat temu. Wtedy połączono je z wpływem szatana. Jednak prawdziwa plaga zbożowych kręgów zaczęła się w latach 70 XX wieku. Pojawiały się blisko dróg i ważnych kulturowo miejsc, zawsze na mocno zaludnionych terenach. Już w latach 90 dwaj Brytyjczycy (Douga Bower i Dave Chorley) przyznali się do stworzenia serii znaków tego typu na terenie całego kraju. Ich wyznanie pojawiło się tuż po tym, jak jeden z badaczy i jednocześnie zwolennik UFO stwierdził, że niemożliwe jest, aby te znaki stworzył człowiek. Jako logiczne wyjaśnienie pojawiających się spłaszczonych fragmentów upraw podawało się przejście prądów powietrza, trąby wodnej oraz burzy.

Kręgi zbożowe jednak nie wpadły do głowy dwóch śmiałków znikąd. Już w 1974 roku został wyemitowany film „Phase IV”, w którym geometryczny krąg jest wykonywany przez mrówki o ponadprzeciętnej inteligencji. A w latach 60 XX wieku w Australii i Kanadzie w wyniku działania sił natury pojawiały się kręgi spłaszczonych zbóż. Rolnicy często uważali, że są to miejsca po lądowaniu UFO, jednak nauka dowodziła, że powstałe kręgi mają charakter naturalny lub zostały stworzone przez ludzi szukających rozgłosu. W latach 80 pojawiły się także głosy, że te najmniej skomplikowane kręgi są wynikiem niewielkiego zmieniania się pola magnetycznego wokół Ziemi.

 

Jeden z kręgów zbożowych wykonanych przez organizacje circlemakers.org


Jeden z kręgów zbożowych wykonanych przez organizacje circlemakers.org – źródło: www.circlemakers.org

Po medialnym sukcesie pojawiających się zbożowych kręgów powstała organizacja Circlemakers.org, robiąca tego typu wzory na zamówienie oraz objaśniająca, jak można je wykonać za pomocą prostych przyrządów. Kręgi w zbożu zaczęły być wykorzystywane również w celach komercyjnych lub dla wyrażenia wizji artystycznych.

Kręgi w zbożu a UFO

Znaki na zbożuNie wszyscy zgadzają się co do ludzkiej działalności w kontekście zbożowych kręgów. Zwolennicy UFO mówią, o przypadkach, w których nie było w pobliżu żadnych śladów działalności człowieka, wokół kręgów nie pojawiły się choćby najmniejsze ślady po użytych narzędziach np. w postaci wgłębienia po kiju, oraz że kręgi były idealne, stworzone z dokładnością trudną do osiągnięcia dla człowieka. Wśród znaków w zbożu uważanych za dowód istnienia niezidentyfikowanych obiektów latających nie ma śladów złamanych pędów. Wręcz przeciwnie, rośliny nadal rosły po wygięciu.

Osoby mieszkające w pobliżu naznaczonych okręgami pól, mówią o szalejących kompasach, zaburzeniach w odbiorze telefonii komórkowej i telewizyjnej oraz dziwnym zachowaniu zwierząt i ludzi podchodzących do kręgów. W środku kręgów były znajdywane żelazne kulki i lepkie substancje.

Nie tylko UFO jest posądzane o tworzenie w polu kręgów. Istnieją zwolennicy teorii, mówiącej, że są to znaki matki Ziemi powstające jako jej protest wobec niszczącej środowisko działalności człowieka. Niektórzy w zbożowych kręgach widzą znaki od Boga.

Kręgi zbożowe w Polsce

Polska także nie jest wolna od tajemniczych kręgów, choć zdarzają się one u nas znacznie rzadziej, to wywołują podobne emocje, co w innych częściach świata. Znane są m.in. przypadki zbożowych kręgów w okolicach wsi Wylatowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz we wsi Wólka Orchowska w województwie wielkopolskim. Najnowsze dzieło powstało w lipcu 2020 w Wielkopolsce i właściciel pola, jak i okoliczni mieszkańcy utrzymują, że perfekcyjnie symetryczny wzór nie może być dziełem człowieka. Znaki na polu przyciągnęły turystów z całej Polski, a sprawcy nie zostali odnalezieni. Część rolników, u których pojawiały się kręgi, dowiadywała się tego, dopiero w momencie, w którym nad polem odbywały się loty paralotnią lub dronem. Oprócz UFO, wśród wymienionych hipotez, pojawiają się też inne zjawiska paranormalne, a nawet domysły tajnych eksperymentów wojskowych.

Polscy wielbiciele teorii o pozaziemskim pochodzeniu kręgów w zbożu jako przyczynę, dla której te znaki są wiadomością od UFO, podają przewidywalność dat. We wsi Orchowa dwa lata z rzędu okręgi pojawiły się dokładnie w tym samym dniu i miejscu. Niestety, ta teoria szybko upada, jeśli weźmie się pod uwagę, że do stworzenia tego typu znaków w polu konieczne są bujne zboża, wśród których znaki będą widoczne. Osoby, które tworzą kręgi w zbożu, mają zatem ograniczone pole do manewru.

Kadr z filmu "Znaki" w którym pojawia się motyw kręgów w kukurydzy


Kadr z filmu „Znaki” w którym pojawia się motyw kręgów

Jak widać zbożowe kręgi to dla wielu ekscytujący, niewyjaśniony temat. Na fali ich popularności powstają filmy, seriale czy kreskówki poruszające motyw znaków pojawiających się na polach. Najbardziej znanym jest film „Znaki” w całości poświęcony UFO.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 4,00 out of 5)
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
wojtek
wojtek
11 miesięcy temu

Dzis juz wiemy co oznaczaja te kregi To sa poprostu sygnaly z nieziemskich cywilizacji mowia one w jski sposob dzisla wszechswiat i miejscu ziemi w przemianach